Top hledané
Výsledky (0)
Po Praze najdete několik originálních domů, které spojuje láska k luxusu a bohatým dekoracím. Je pod nimi podepsán architekt Richard Klenka. Vypravte se s námi po stopách této originální osobnosti ze sklonku 19. století.

Richard Klenka: bizarní i luxusní pražské domy

Eva Ledecká
18. února 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Maiselova ulice, Strossmayerovo náměstí, Václavské náměstí a slavná Pařížská jsou lokace, které máme právě v hledáčku.

Jedinečná a luxusní architektura

Architektura Richarda Klenky se vyznačuje jedinečností a originální výzdobou, kterou na jiných než jeho domech nenajdete. Kdyby záleželo jen na něm, dekorace a vybavení všech pražských domů, které navrhl, by byly bohatší a luxusnější. Tehdejší zastánci moderny však byli často jeho návrhy pohoršeni, a proto se architekt musel držet trochu zpátky. Kromě bohaté výzdoby a používání luxusních materiálů, usiloval také o to, aby domy měly velká okna a zimní zahrady.

„Pozlacený“ dům U Synagogy v Pařížské ulici

V Pařížské ulici je to například dům U Synagogy, který svou „zlatou“ výzdobou láká návštěvníky už z dálky, aby se na něj alespoň letmo podívali. V nedávné době byl nově zrekonstruován a návštěvníci si mohou zajít na oběd či večeři do luxusní restaurace, která se v objektu nachází.

Byt Smetanovo nábřeží 237m
Byt Smetanovo nábřeží 237m, Praha 1

Maiselova 21: luxus tam, kde byste ho asi nečekali

Nedaleko odtud, v Maiselově ulici 21, stojí další dům navržen podle architekta Klenky. Společně ho navrhl s Františkem Weyrem.

Pětipatrový činžovní dům se právem považuje za luxusní. Byl postaven v roce 1911 a co na něm bylo to úplně nejluxusnější? Budete se možná divit, ale byl to výtah na uhlí! V té době nevídaná věc. A byl to výtah par excelence. Výtahovou šachtu chránila a dodnes chrání ozdobná secesní mříž. Interiér budovy je vysoce elegantní a luxusu nasvědčují prostorné byty. Běžně totiž v tomto domě měly 4 pokoje, 2 toalety, pokoj pro služku, prádelnu, komoru a ještě 2 spíže.

Hotel Ambassador a dům v Holešovicích

Společně také Klenka s Weyrem působili při vzniku známého hotelu Ambassador na Václavském náměstí. Na Strossmayerově náměstí 965 v Holešovicích můžete obdivovat další jeho veledílo, které stojí přímo naproti kostelu svatého Antonína. Právě na tomto objektu je velmi dobře patrná jeho touha po velkých oknech.

Richard Klenka

Richard Klenka studoval architekturu nejdříve v Praze a později v Paříži, kde začal pracovat ve svém oboru. A dostal se poměrně daleko. V roce 1900 například připravoval plány na pavilony světových výstav. V Praze později pracoval pod Františkem Buldrou, než se osamostatnil a začal učit kresbu na Uměleckoprůmyslové škole. Do dějin se však zapsal výše uvedenými a dalšími architektonickými originály.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze