Osobnosti, které zahýbaly událostmi roku 2021

Na některé už můžeme pouze vzpomínat. Jiní ještě budou ovlivňovat náš život.
03. ledna 2022
 
Hlavní stránka Nové články

Čas letí jako bláznivý, já nechytím ho, ani vy, tak zbývá nám jen vzpomínání, jenž do písní se vrylo nám…

Slunéčko zapadá za vysokú horu, další den za námi, chvála Pánu Bohu.

Tyto texty si tak trochu protiřečí, protože podle Mistra čas plyne hodně rychle, naopak vojákům, kteří čekají na civil, se to neuvěřitelně vleče. Proč tomu tak je, víme. Zjednodušeně řečeno, čím jsme starší, tím se nám zdá, že čas plyne rychleji. A to zrychlování je podle vědců dost radikální.

Petr Kellner

Časový úsek mezi našimi pátými a desátými narozeninami nám údajně připadá stejně dlouhý, jako období mezi čtyřicítkou a osmdesátkou. To ještě sami nedokážete posoudit... Ale rok 2021 byl, tak jako každý minulý i budoucí, plný osudů těch, kteří tu poslední věkovou hranici nepokořili.

Popelka u nebeských bran

Když malí chlapci naší začali vnímat krásu českých filmových pohádek, byla právě ona tou první, která jim učarovala. Když jsem před dvěma roky ukazoval svým dětem při naší vánoční návštěvě Drážďan nedaleký zámek Moritzburg, kde se natáčela, netušil jsem, že Popelku na vlastní oči nikdy neuvidím. Libuše Šafránková nás opustila v červnu 2021.

Joserf Abrhám a Libuše Šafránková
Joserf Abrhám a Libuše Šafránková • Zdroj: Profimedia

Kdykoliv jsem spatřil Miroslava Žbirku, napadlo mne, že ten „Nemoderný chalan“ – stejně jako jeho album z roku 1984, nestárne. Bohužel. Jeho Atlantídu, Baladu o poľných vtákoch nebo Múr našich lások s ním hraje od listopadu nebeský orchestr.

A mezi posluchači určitě nechybí ani Petr Kellner, který náš svět opustil také poměrně brzy. Životní svíčka osudu nejbohatšího Čecha dohořela v březnu při nehodě vrtulníku na Aljašce. Ve věku pouhých 56 let.

Miroslav Žbirka
Miroslav Žbirka • Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Když jsme u toho trochu smutného bilancování, pojďme také vzpomenout nejznámějšího českého politika konce 20. a začátku 21.století. 18. prosince 2021 tomu bylo 10 let, co se naplnilo „Odcházení“ Václava Havla.

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Žena v politice – ráj, nebo peklo?

Do politického důchodu odešla 8. prosince 2021 Angela Merkelová. Historicky první německá kancléřka byla ve funkci úctyhodných 16 let. Její hodnocení bych asi ponechal s určitým časovým odstupem historikům. Faktem je, že tato dáma má pozitivní vztah k české kotlině. Důvod je prozaický. V roce 1985 pobývala v rámci svých studií v Praze. Měli jsme zde totiž počítačové vybavení, které v její domovině, tehdejší NDR, nebylo k dispozici.

V souvislosti s exkancléřkou si dovolím pár slov k zamyšlení: Nebyl by svět o něco lepším místem pro život, kdyby v kontrastu se rčením – běda mužům, kterým žena vládne – bylo v čelech státu více žen? Větší dávka empatie a méně touhy ukázat světu, kdo je tady pánem, by mohlo fungovat celkem pozitivně.

Zuzana Čaputová s Angelou Merkel
Zuzana Čaputová s Angelou Merkel • Zdroj: Profimedia

Lze namítnout, že i mezi ženami můžeme v historii najít několik dam, před kterými se třásl nejeden muž. Třeba královna Ranavalona I., která v 19. století zlikvidovala asi třetinu obyvatelstva Madagaskaru, kterému vládla. Nicméně s největšími zločinci mužského pohlaví se rozhodně nemůže srovnávat. Stačí dvě jména. Hitler a Stalin.

„Po odchodu silných vůdců chybí osobnosti, které by dokázaly nadchnout a aspoň zčásti sjednotit národ. Jsou to buď odborníci bez charisma nebo politici, pro které je politika místo, díky němuž se stanou viditelnými. Dostanou, po čem vždy toužili, ale nedokázali nic, čím by prorazili. A tak se v politice střídá jedna figura za druhou, přináší nadšení a zklamání a lidé nevolí z přesvědčení, ale z touhy po změně. Ale momentálně to je celosvětový jev. Podívejte se na antiosobnost v čele Německa po Merklové, na to, co se děje po Ficovi na Slovensku, nebo na Bidena a předtím Trumpa v USA. Nazvala bych to obdobím bídy osobností,“

řekla pro LP-Life Zuzana Bubílková. 

Hitler, Stalin a ti ostatní

Paradoxně i největší světoví zločinci se stali osobnostmi roku, které pravidelně vyhlašuje časopis Time. Rakouský rodák na německém kancléřství získal tento titul v roce 1938. Gruzínec, který terorizoval Sovětský svaz, byl oceněn hned dvakrát – v letech 1939 a 1942. Hitler i Stalin měli pro své bestiální choutky rozlišné teritoriální i časové podmínky. Jinými slovy, sovětský krutovládce má na svém kontě mnohem více obětí, protože panoval déle a na větším území, než jeho německý kolega.

„Smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika.“ J.V. Stalin

A z ohně vzniká teplo, které vodu mění na páru, ta následně uvede do pohybu turbínu a už tu máme jeden ze zdrojů energie. Ta roztáčí nejen kola průmyslu, ale i aut.

Elon Musk
Elon Musk • Zdroj: Profimedia

Průkopníkem elektromobility je bezesporu Elon Musk, který byl vyhlášen Osobností roku 2021 dle časopisu Time. Aktuálně nejbohatší muž planety, s majetkem přes 200 miliard dolarů, stojí za vznikem nejen firmy Tesla, která se zabývá produkcí elektroaut, ale i společností Space X, s níž začíná dobývat vesmír.

„Za vymýšlení řešení existenciální krize, za ztělesnění možností i nebezpečí věku technologických titánů, za řízení nejodvážnějších a nejrozporuplnějších transformací společnosti.“ Odůvodnění časopisu Time

„Gratuluji, brácho. Nedokážu si představit člověka, který by si to zasloužil víc. Měníš svět a lidstvo k lepšímu“ Kimbal Musk, bratr

Ne všichni jsou nadšeni z udělení ceny tomuto podnikateli, jenž má kořeny v Jihoafrické republice.

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m, Praha 6

„TIME jmenuje miliardáře, který se vyhýbá placení daní a který obdržel miliardy z vládních dotací, "osobností roku", zatímco špatně placení učitelé z veřejných škol se plazí po rukou a kolenou, aby si mohli koupit základní potřeby, což do značné míry vystihuje, kde se jako země právě nacházíme.“ právník Qasim Rashid

Svět není černobílý. Nemůžeme objektivně hodnotit jednání a skutky Elona Muska, ale zmiňme ještě alespoň jednu skutečnost. On je totiž občasným filmovým a seriálovým hercem, například v seriálu Teorie velkého třesku se objevil v rámci charitativní akce u dřezu se špinavým nádobím.

Ze studia na parket

Příznivci Teorie velkého třesku pravděpodobně oceňují i další hit americké televizní tvorby – Průměrňákovi.

Jan Cina, Adriana Mašková
Jan Cina, Adriana Mašková • Zdroj: Profimedia

A protože natáčení obou již skončilo, mohli se protagonisté, i jejich čeští dabéři, vydat vstříc dalším profesionálním i osobním cílům. Mimo jiné i herec, jehož hlasem promlouval u Průměrňákových Axl Heck. Tedy Jan Cina. Tento mladý sympaťák se rozhodl, že se podzimem protančí a vytancoval si vítězství ve StarDance. Letošní, jedenáctý ročník byl poměrně složitý a náročný nejen na psychiku a fyzickou stránku soutěžících, ale díky covidu a opatřením proti jeho šíření, i na organizaci celé soutěže.

„Na tanečním parketu se octne 10 hrdinů a hrdinek, každý z nich má po boku profiparťáka nebo profiparťačku. A nakonec na tom parketu zůstanou Herec, Krasobruslař a Farářka. A pak najednou padají konfety a diváci rozhodli, že vítězem je ten herec s tou superparťačkou. A je jim jedno, že ten herec je napůl Rom a miluje svýho kluka... Prostě mu poslali hlas... To je pohádka!“

Napsal na svůj Instagram Jan Cina.

Nemoc vedoucí k bohatství

Pohádkové dva roky mají za sebou některé farmaceutické společnosti. Děkovat mohou výše zmíněné virové nemoci, která se rozšířila zřejmě i díky netopýrům. A i když otec jedné z našich nejznámějších čarodějnic, Saxany, je rovněž netopýr, není nám nic známo o tom, že by na celosvětovém covidovém šílenství měl nějaký podíl. Tedy pokud si nepořídil akcie společnosti Pfizer, která patří mezi hlavní producenty očkovací látky proti covidu. To by se mohl ve své jeskyni radovat, protože akcie dosáhly od léta 2019 do prosince 2021 zhodnocení zhruba 60 procent.

Důvod k úsměvu mají i rodiče více než sto tisíc dětí, které se za uplynulý rok v naší zemi narodily. Protože mít miliardy, kosmické rakety, vítězství v soutěži nebo farmceutickou firmu, je fajn, ale zářivé dětské oči, to je to nekrásnější, co člověk může vidět.

Zdroje: Forbes, muzivcesku.cz, denik.cz, Český statistický úřad, msn.com, Bloomberg, super.cz, instagram Jana Ciny, patria.cz, vlastní dotazování

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Od malička jsem měl tendenci mít ke všemu nějakou poznámku. Tak to teď uplatňuji před mikrofonem, kamerou a klávesnicí...
Joža Kolář - 50 let
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks