Top hledané
Výsledky (0)
Cizinky žijí v domnění, že čeští lékaři berou úplatky. A Češky platí, aniž by něco namítaly.

Růžová diskriminace aneb jak si cizinky myslí, že u lékařů platí jen ony

Valentina Lebová
21. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Růžová diskriminace

Cítit se diskriminován dnes může kdekdo. Někdy dokonce tam, kde je nám péče hrazena. Třeba u vašeho gynekologa. Ti mnohdy vybírají poplatky, na které totiž nemají právo. 

Většina gynekologů vybírá od pacientek registrační nebo každoroční poplatky. Částky se mohou vyšplhat až do několika tisíc korun. Pokud má lékař smlouvu s pojišťovnou, jedná nezákonně. Gynekologů je však málo, a to je také jejich eso v rukávu. Ženy se bojí ozvat a problém se tváří, že je vyřešen.

„V Praze se platí všude. Je to nepsané pravidlo, a pokud někdo zaplatit odmítne, dost možná si bude muset hledat jiného lékaře,“

řekla pro LP-Life.cz sestra z gynekologické ordinace v pražských Dejvicích.

Otevřít v galerii (6)
Gynekoložka.
Gynekoložka.Zdroj: Profimedia

Takzvaný "registrační poplatek" pro nové pacientky činí podle ní 500 Kč, ale může se vyšplhat i na dva tisíce. Holt záleží, na koho narazíte. A možná i to, jakou má náladu. 

To v Lounech chce jeden místní gynekolog až dva tisíce korun nejen za novou registraci, ale vlastně každý rok.

„Je to určitě nad rámec zdravotní pojišťovny. Poplatek je povinný, pokud nechcete platit, zkuste to někde jinde,“

řekla pro LP-Life.cz Mariana Bartošová, bývalá pacientka této ordinace.

Kolik zaplatíš, tolik dostaneš

Otevřít v galerii (6)
Rozesmátá žena.
Rozesmátá žena.Zdroj: Freepik

Možná jste se teď skutečně pousmáli, že tohle přece není možné, ale bohužel je. Realita toho, jaká péče a přivítání vás kde čeká, je skutečně odvislá od toho, kolik jste za to ochotni zaplatit. A, světe div se, ani poselství zvané lékařství na tom není jinak. Sice nelze srovnávat státní a soukromý sektor, ale platit právě v tom státním se jeví jako přitažené za vlasy. Doktor si skutečně řekne o peníze, ba co víc, bez jakýchkoliv okolků!

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Cizinky v údivu

Otevřít v galerii (6)
Žena v růžovém.
Žena v růžovém.Zdroj: Freepik

Spousta cizinek majících české státní občanství je doslova u vytržení, když navštíví státní sektor lékařské péče a i přes to, že si platí zdravotní pojištění, po nich lékař vyžaduje jakýsi roční poplatek. Ten se pohybuje v řádu několika stokorun, v průměru se však platí patnáct set až dva tisíce korun českých. Odůvodněno to je naprosto nezištně, jako jakési roční startovné, protože se všechno přece zdražuje. Co všechno v tomto zdražení má být, vám ale lékař už nesdělí. Ono taky co by sděloval, když všichni víme, že preventivní prohlídky, léky na předpis a vstřícnost by měly být v ceně. Měly! Jenže opak je, dá se říct, každodenní pravdou. 

"Je to naprosto normální a běžný fakt, že si lékař řekne o peníze, a pak už jen počítá s tím, že tomu tak bude v pravidelných intervalech. Většinou se vymluví na to, že ceny rostou a tak na ně i on musí reagovat. Ale fakt, že základní zdravotní péče je zdarma, jaksi vynechá,"

řekl pro LP-Life.cz lékař chirurgie z ústecké nemocnice. 

Gynekologie a její prvenství

Je tomu skutečně tak. Pokud jde o jakési roční příspěvky, gynekologie v tom má jasný prim. Je to zcela běžné a klientky tak platí nad rámec toho, co mají hrazené a platit nemají, každoročně peníze. Bohužel to ale není jen problém cizinek, které se do naší země přistěhovaly, je to základní požadavek k tomu, aby s vámi lékař jednal tak, jak byste rády, milé dámy. No a když nezaplatíte, na co máte jednoznačně právo, můžete si být jisté, že ta péče kolem vás bude o něco menší. Ba co víc, možná se setkáte i s tím, že s vámi lékař bude doslova a do písmene jednat jako s hadrem. 

Sto lidí, sto chutí, jedno společné

Otevřít v galerii (6)
Buď a nebo!
Buď a nebo!Zdroj: Freepik

Tím společným jmenovatelem jsou zde opravdu peníze. A ne úplně nicotné, protože jak se zdá, cizinky nejsou jediné, kdo musí platit. Platit na gynekologii je dnes opravdu poměrně časté. A tak se s příběhy žen, jež s placením za již placené služby mají bohaté zkušenosti, setkáte doslova na každém rohu.

"Můj gynekolog byl ze Sýrie. Otevřel si u nás ve městě malou, ale typicky arabsky vyzdobenou ordinaci. Byl milý, proaktivní, takže první dojem jsem z něj měla téměř dokonalý. Byla jsem ráda, že jsem konečně našla někoho, kdo je dobrý a postará se o mě. Moje nadšení však netrvalo dlouho. Hned při vstupu z čekárny do ordinace, kdy jsem se ani nestihla usadit na židli, mi bylo řečeno, že roční poplatek za prohlídky činí 1000 Kč. Bylo to především za registraci. V ten moment jsem sice nechápala, proč mám platit za něco, co mi hradí pojišťovna, nicméně jsem nic nenamítala. Údiv přišel za dalších šest měsíců, kdy jsem měla nějaký problém a potřebovala jsem léky na předpis. Tehdy mi můj lékař sdělil, že musím opět zaplatit pravidelný příspěvek, už to ale nebylo tisíc korun, ale tisíce dva s tím, že když jsem odmítla, mile mi odpověděl, že mi bez toho bohužel nic napsat nemůže, protože u něj již nemám registraci,"

řekla pro LP-Life.cz Simona Straková a dodala:

"Nakonec jsem se rozhodla lékaře změnit, protože co je moc, to je moc, a tohle mi přišlo zcela neadekvátní. Navíc zrovna tohle byl docela paradox. Platit ve své zemi za již placené služby někomu, kdo vlastně Čechem ani nebyl."

Dobrovolně nedobrovolně

Otevřít v galerii (6)
Skákat radostí nejspíš nebudete.
Skákat radostí nejspíš nebudete.Zdroj: Freepik

Dobrovolné to je, ale zaplatit zkrátka musíte. Pokud tak neučiníte, máte také právo dobrovolně odejít. Ba co víc, v horším případě budete odejiti. Přitom po vás lékař chce něco, co už zaplaceno dostal nebo dostane, takže rozhodně zkrátka nepřijde.

V gynekologické péči je totiž z veřejného zdravotního pojištění hrazena veškerá pravidelná péče, jako jsou preventivní prohlídky i péče o těhotné ženy. Pokud by tedy lékař vybíral peníze za pojišťovnou hrazené částky, porušoval by tím smlouvu o poskytování zdravotní péče. Jenže na to se nikdo neptá a lékař sám se tím jistě chlubit nebude.

Podobný příběh sdílí i paní Alena. Ta taky poměrně dlouho hledala vhodnou gynekoložku. Chtěla ženu, a tak to měla ještě o fous náročnější. Ženy gynekoložky sice jsou, ale většina z nich má plno. Nakonec však Alena vhodnou adeptku našla. Objednala se telefonicky a při první návštěvě a sdělení základních informací ji byl také "nabídnut" roční příspěvek. Dostala dokonce tři možnosti podle toho, kolik se nakonec rozhodne zaplatit.

"Sestra mi tehdy sdělila, že příspěvek je sice nepovinný, ale pokud se rozhodnu nezaplatit, budu stejně platit, protože v ceně bude jen prohlídka např. bez ultrazvuku, který, ačkoliv jsem naprostý lajk, je v tomto odvětví poměrně důležitým výkonem. Dobrovolný příspěvek tedy zas tak dobrovolný nebyl. Čím se částka navyšovala, tím samozřejmě lepší. Nejlepší z možností zahrnovala základní zdravotní péči. Oponovala jsem s tím, že se jedná o státní zařízení, takže to mám tak či tak hrazené pojišťovnou a zaplatit jsem odmítla. To jsem ovšem udělala velkou chybu a lékařka na mě byla následně tak nepříjemná, že jsem raději odešla,“

řekla pro LP-Life.cz Jana Vosmíková

"Opravdu si doteď pamatuji, jak se mnou lékařka jednala. Jako bych byla někdo, kdo ji obtěžuje."

Toto je skutečně realita toho, jak dnešní gynekologické služby fungují. Přitom se jedná o nezákonné kroky, na které ordinace ani lékař nemají právo.

„V žádném případě nesmí být poplatkem podmiňována registrace nebo provedení vyšetření. Tyto poplatky je možné vyžadovat jen v případě, že se jedná o věc navíc,“

říká Michal Sojka z České lékařské komory.

A to je možná ten problém, protože jak si lajk neznalý medicíny může být jistý, že právě daný výkon není to "něco" navíc? 

Právo volby. S jistou podmínkou

Otevřít v galerii (6)
Palec dolů.
Palec dolů.Zdroj: Freepik

Peníze se však netočí pouze kolem prevence. Pokud si žena chce pojistit například porodníka, ke kterému chodila na pravidelné prohlídky během těhotenství a má k němu tudíž důvěru, může se částka vyšplhat až na patnáct tisíc korun za jeho přítomnost u porodu. Bohužel ani zde ale nemáte stoprocentní záruku, že to váš lékař stihne. 

"Porodu jsem se bála. I proto jsem si chtěla pojistit, že mě odrodí právě můj lékař. Tehdy si řekl o deset tisíc, já mu je dala, a když mi začly kontrakce, nebyl k zastižení. Nakonec mě porodil někdo jiný, ale mé peníze mi nikdo nevrátil. Lékař mi celou situaci odůvodnil tím, že termín porodu byl plánován o týden později,"

řekla pro LP-Life.cz Anna Veltlínská

"Byla jsem naštvaná a vlastně i znechucená,"

dodala. 

Co návštěva, to pět set

Jinak na tom není ani má kamarádka, která navštěvuje státní nemocnici. Na prevenci dochází jednou za rok, přesto svému lékaři "musela" zaplatit za to, že ji vzal, rovných dva a půl tisíce korun. Sice jednorázově, ale za každou návštěvu musí platit rovných 500 Kč. 

"Je to nepsané pravidlo. Kdykoliv přijdu, musím zaplatit. Nevím, zda je to o tom, že si tak lékaři zvyšují svou prestiž a lá "nejsme tu pro každého", anebo jen vydělávají málo, jak tvrdí, ale protože svému lékaři po odborné stránce věřím, nic nenamítám. Nechci ho ztratit,"

řekla pro LP-Life.cz Jana Kratochvílová

Legální to rozhodně není. Lékař po vás nemá právo chtít peníze za služby, které beztak dostane zaplacené od pojišťovny. Jenže realita je bohužel jinde. Kdyby však došlo na lámání chleba a vy byste to nahlásila lékařské komoře, dost pravděpodobně daný lékař přijde o licenci. Protože se to při nejmenším nemá. 

A tak si nejsem úplně jistá, zda se ta "růžová diskriminace" opravdu týká jen cizinek. Popravdě to spíš vypadá, že se týká jednoho pohlaví. Pokud jde totiž o může, ti, co musí pravidelně docházet na urologii, podobnou zkušenost rozhodně nemají. 

Zdroje: ČLK, vzp.cz, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze