Top hledané
Výsledky (0)
Stáří ryby poznáte podle šupiny

Rybaříte? V pražských Letňanech je až do neděle veletrh For Fishing

Karolína Lišková
21. února 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

O Češích se dá říct mnoho. Kromě toho, že mají zlaté ručičky, tak jsou také vášniví pejskaři, houbaři a hlavně rybáři. Každoroční svátek milovníků rybolovu je konečně tady.Od včerejška až do neděle se koná v pražských Letňanech veletrh For Fishing, kde v rámci doprovodného programu přivezlo Biologické centrum Akademie věd mobilní laboratoř. Tady rybáře učí, jak poznat například stáří ryby podle šupin.

Češi jsou milovníci rybaření.
Pod mikroskopem zjistíte o rybě všechno.
Biologické centrum přivezlo do Letňan vlastní techniku.
Návštěvníci se dozví hodně o svých úlovcích.

Stejně tak jako mají stromy své letokruhy, mají je i ryby. Odborníci tomu ale u ryb říkají anuly. Když je ryba velká a má velké šupiny, můžete je spatřit pouhým okem nebo proti světlu.

„Dobrý je na to klasický kapr. Vánoční kapr. Mívá velké šupiny, takže když ho máte doma, stačí dobré světlo nebo lupa,“

svěřila osvědčený fígl pozorování anul v domácím prostředí výzkumná pracovnice Jaroslava Frouzová z Biologického centra s tím, že u těch menších ryb je už potřeba mikroskop.

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7
Otevřít v galerii (3)
Pod mikroskopem poznáte jiný podvodní svět.
Pod mikroskopem poznáte jiný podvodní svět. Zdroj: LP-life.cz

Jde to bez krve

Rybu navíc nemusíte zabíjet. Vezmete jí jen tu šupinu. Dáváte pozor, aby nebyla na postranní čáře, nebo abyste si nevzali regenerát. Aby ta šupina byla opravdu zdravá.

„Vidíte tam jednotlivé přírůstky. Ryba, protože je to studenokrevný živočich, tak přirůstá v létě víc, v zimě málo, protože tam má pomalý metabolismus. Stejně jako u stromů pak pozorujete přibývající letokruhy, odborně anuly,“

vysvětlila.

Je to věda

„Studujeme vodní nádrže, vodní ekosystémy. Například kolik ryb se v nádrži, jak se jim tam žije, jaké nemoci je trápí. K tomu používáme nejrůznější přístroje. Tady můžete vidět nejmodernější echoloty, které se prodávají na světě. Máme tu ukázku nejrůznějších odlovných sítí, ukazujeme, jak získáváme rybí vzorky a dále se můžete podívat, jak z ryb odebíráme vzorky, jako jsou šupiny a otolity,“

vyjmenovává vědec Michal Tušer.

Otevřít v galerii (3)
Pod mikroskopem poznáte jiný podvodní svět.
Pod mikroskopem poznáte jiný podvodní svět. Zdroj: LP-life.cz

Obyčejného člověka napadne, proč je to vůbec důležité. Podle odborníků lidé potřebují znát, jaký stav se v nádržích nachází, protože od toho se pak odvíjí kvalita ryby.

"Pokud máte třeba problémy s řasami nebo se vám v nádrži vytvářejí se sinicové květy, tak vy potřebujete zjistit, co se v nádrži děje. Všechno souvisí se vším,“

vysvětluje Tušer.

Až do neděle

Na veletrhu, který se koná již po jedenácté, se představuje přes 200 firem nabízejících nejrůznější novinky a vychytávky k rybaření. Tímto počtem veletrh překonal předcházející ročníky a je tak dosud největším.

Otevřít v galerii (3)
Mobilní laboratoř najdete v hale číslo 6.
Mobilní laboratoř najdete v hale číslo 6.Zdroj: LP-life.cz

V rámci doprovodného programu zde se svými přednáškami vystoupí i známí čeští rybáři, jako například Jakub Vágner nebo Roman Matula. Kvůli rybářskému svátku do Prahy zavítal i světové uznávaný kaprař Alain Blair.

Výstaviště v Letňanech bude veletrh hostit až do neděle. Dohromady se rozprostírá v pěti halách, pro snadnější orientaci je rozdělen podle rybolovných technik.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze