Top hledané
Výsledky (0)
O politice, koronaviru a lásce

Rychlá zpověď - moderátorka Terezie Tománková: Vezmeme se až skončí marasmus epidemie a začneme žít normálně

Karolína Lišková
24. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut

Usmívá se na nás z televizní obrazovky už nepočítaně let v pořadu, který moc žen nesleduje. Terezie Tománková zasvětila žurnalistice v oboru politika svůj život a nutno podotknout, že přestože ji tahle disciplína baví, jako málokoho, stále si zachovává veselou mysl i ducha. Přestože je národ politicky rozdělen na dva tábory, Tománková je skálopevně nestranná a objektivní, za což má náš obrovský obdiv. Tahle profesionálka je ale také maminkou dospívající dcery, partnerkou, a hlavně ženou s velkým Ž. V rozhovoru pro LP-Life.cz se Tománková svěřila, jak zvládá nejen koronavirovou dobu, ale i tu vánoční...

Terezie se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Terezie s partnerem
Terezie při přípravě na Partii.

Zbývá pár dní do Vánoc, jak to zvládáte? Doma i v práci..

V práci je to pořád stejné. Partie jede každou neděli, takže mám každý týden co dělat. Jedinou neděli, kterou za celý rok 2020 vynecháme, bude neděle 27. prosince, ale hned od 3. ledna zase startujeme. Mým hostem bude premiér a spousta dalších lidí, takže budu mít co dělat hned po svátcích.

Doma jsme trochu uklidili, napekli, něco navaříme. Moc nevíme, jak to bude, protože covid nutí člověka improvizovat. Už jsem to přijala jako náš nový životní styl a moc plánovat nemůžeme. Mám sestru na Slovensku, kde žije s rodinou a nevíme, jestli někdo nebude náhodou nemocný, jaká bude situace a co nám dovolí a nedovolí vláda. Jsme připravení, celá rodina, improvizovat a udělat si to hezké podle možností, které se nám nabídnou.

V Rychlé zpovědi jste řekla, že jste napekla snad deset druhů cukroví. Jak jste to v tom pracovním zápřahu zvládla?

Nevím, po večerech, Ema mi pomáhá. Tak trochu u toho relaxuji, nebo si k tomu pustím vládní tiskovou konferenci nebo záznam ze Sněmovny. Pečeme už od listopadu, takže to zvládáme.

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Je totiž neuvěřitelné, kolik práce stojí za tím dvouhodinovým pořadem.

To ano, ale mám výhodu, že to dělám z domova na home officu, nějakou chvilku si tam přes den vyšetřím.

Už to děláte skutečně dlouho, dodnes vás ale obdivuji, že pracujete právě v politice. Takových lidí moc není, navíc žen. Musíte mít absolutní přehled v něčem, co je vlastně nuda.

Není to nuda. Slovo "absolutní" je možná přehnané, člověk nikdy nepojme všechno. Jak říkáte, je za mě škoda, že je málo političek, že se v politice angažuje málo žen, protože mají jiný pohled na věci než muži. Když na to přijde, politika není nuda v tom, že to ovlivňuje úplně všechno. Snažím se tam najít to praktično. Asi proto, že jsem žena (směje se).

Nechci se vás ptát na vaše volební preference…

To vám ani říct nemůžu. Volit chodím, s nikým se o tom ale nebavím. Snažím se zachovat neutrální přístup ke všem.

Musí být strašně těžké být objektivní.

Je to těžké.

Jak moc těžké je během pořadu udržet emoce, nějaký svůj názor, který máte? Nebo když vám do očí respondent lže a vy to víte?

Vždy je dobré mít argument, abyste lež odhalila, nebo na ni posvítila. Je strašně těžké udržet si neutrální přístup, obzvlášť dnes. Dnešní doba je úplně rozeštvaná, covid společnost ještě více rozpůlil. Mám pocit, že ty skupiny už spolu vůbec nenacházejí společnou řeč. Mám pocit, že tu žijí dvě skupiny lidí. Na někoho měl covid strašný dopad, nemají práci, nemůžou vydělávat a nevědí, co bude. Pak jsou lidé, kterých se to moc netýká, sledují to zpovzdálí a maximálně jsou naštvaní, že musí jít dříve z hospody, a to není starost. Starost je to pro ty, kteří mají zavřené živobytí, vláda jim zakázala otevřít, mají tam zastavené investice.

Společnost se bude víc rozeštvávat a čím dřív to skončí, tím lépe a tím dříve se z toho vzpamatujeme. Nejen ekonomicky, protože škody budou obrovské, ale i jako společnost. Tam se bojím těch škod, a to mě trápí nejvíc. Trápí mě i pohled lidí, protože opravdu jsou tu lidi nemocní, jsou v nemocnicích, kde se o ně starají lékaři, bojují tam o život, někteří ten boj prohrávají a vadí mi lidé, kteří říkají, že zemřeli s covidem a ne na covid. Ta diskuze mi přijde až nehumánní. To mi vadí. Tam těžce držím emoce a neutralitu. Taková diskuze mi přijde odporná.

Jakmile se zhasnou po dvouhodinovce kamery, stává se, že si to potom s některými hosty vyříkáte?

Spíš si to hosté řeknou navzájem, protože Partie je většinou koncipovaná tak, že tam jsou dva. Myslím si ale, že politici vědí, jakou politiku hrají, že tam jsou novináři, kteří kladou nepříjemné otázky a neberou si to nijak osobně, a já také ne.

Stalo se někdy, že se host natolik naštval, že se zvedl a odešel?

Nestalo se mi, že by úplně odešel, ale byl k tomu strašně blízko. Byl to arcibiskup Dominik Duka. Toho ty otázky natolik popuzovaly, že opravdu vstával a už byl na odchodu, pak si ale znovu sedl a rozhovor jsme dokončili. Po třiceti minutách to vypadalo, že pořad skončí. Byly to otázky, které se týkaly sexuálního zneužívání v církvi a postoji, který k tomu církev tehdy zaujímala, bylo to minulý rok. To byl ten moment, kdy měl k odchodu respondent nejblíže. Nikdo jiný ale zatím neodcházel.

Vybavíte si za vaši dlouholetou kariéru nějaký osobní trapas?

Trapas se stane každému, ale že bych se dodnes z něčeho budila ze spaní, to ne.

Jste slavnou tváří, přeci jen ale v oblasti, kterou ne každý sleduje. Poznávají vás lidé na ulici?

Neřekla bych slavná, ale pořád se to stává. Je to i dané tím, že jsem asi dvanáct let dělala hlavní zprávy, ty mají ještě jiné diváky a širší diváckou obec. Pořád se to stává a vlastně je to příjemné, když se s vámi dávají lidé do řeči. Nebo když jdu v neděli po Partii nakoupit, a pán u regálu s máslem mi řekne, že se mu to dnes líbilo.

Máte patnáctiletou dceru, už ví, co bude dělat?

Ema je na gymnáziu, strašně ji baví studium, chemie, biologie.

Takže nepůjde ve vašich stopách?

Určitě ne. Těžce směřuje k tomu, že se bude věnovat nějakému exaktnímu oboru. Od první třídy navštěvovala kroužek Věda nás baví. Inklinuje k tomu, teď preferuje, že by šla na medicínu. V mých stopách určitě nepůjde.

Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208
Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208, Praha 6

Jste za to ráda?

Ano, jsem.

Nemůžu si nevšimnout, že máte zásnubní prsten.

A ten druhý chybí, že (směje se). Druhý prstýnek je v krabičce v šuplíku a čeká na svatbu, která už měla být. Vždycky do toho zasáhla nějaká přírodní věc. Žerty stranou, smrt a pak pandemie covidu. Svatbu jsme rušili opravdu pár dní před. Mám v garáži šaty, prsten v šuplíku.

To by stejně ale nebylo do roka a do dne, vždyť vy už jste spolu dlouho.

To určitě ne, jsme spolu strašně dlouho. Už jsme to přestali řešit. Vezmeme se až skončí marasmus epidemie a začneme žít normálně.

Nikde v médiích jsem nezaregistrovala, že jste zrušila svatbu.

Ne, ani jsem nikomu neříkala, že ji mám mít. Byla to osobní věc, nikde jsem to nerozkřikovala. Pak ale přišel covid a už to nešlo.

Zažila jste dle svých slov lásku na první pohled. Můžete poradit ženám, kde potkat takto silnou lásku?

Ta rada je drahá, taky bych ji chtěla tenkrát mít. Člověk se nesmí nikdy vzdávat, lásku hledat a otevřít se jí. Věřit, že toho pravého potkáte. Rada na to ale bohužel není, kdyby byla, tak se nám všem žije líp.

Vy už jste jednou vdaná byla. Je to tak, že pak zvažujete, jestli do toho vůbec podruhé jít?

Od začátku jsme byli odhodlaní, že spolu budeme. Bylo mi pětatřicet, od začátku to bylo jasné. Je komické, že jsme se dodnes nedokázali vzít, ale jak říkám, vždycky nám do toho zasáhlo něco, co se dalo těžko ovlivnit.

Jaké jsou vaše plány do příštího roku? Vaše televize přešla na jiný formát, dotklo se vás to osobně?

Jak jsem říkala v souvislosti s Vánocemi, pandemie nás uvrhla do jiného módu a musíme s tím umět žít, musíme se přizpůsobovat. První i druhá vlna zkazila mnoho plánů a už plánovat nechci. Až tu bude vakcinace, až se dostaneme do nějakého normálu, věřím, že budeme moct zase cestovat, ráda si naplánuji nějakou dovolenou nebo i tu svatbu. Dokud to ale nebude možné, tak si plánovat nic nechci. V práci chci pracovat, jak nejlépe umím. Věřím, že Partie má svoje diváky a zůstane součástí programu.

Říkala jste, že za celý letošní rok nebude jen jedna Partie, nemáte za sebe náhradu. Můžete vůbec jet někam na dovolenou?

Dřív to šlo, protože Partie mívala volno o prázdninách, celý červenec a srpen se nevysílala s myšlenkou, že dáme lidem volno od politiky. Doba byla taková, že i politici samotní měli dovolenou, část prázdnin vláda nezasedala. Život v zemi se zpomalí, teď s covidem je to ale jiné. Vláda neustále zasedá, neustále se musí rozhodovat. Snad nějakou dovolenou ještě někdy mít budu (směje se). Cestování je něco, co nás baví hrozně a jediná věc, za co mně nevadí utrácet peníze. Strašně se na to těšíme.

Kam pojedete na svatební cestu?

To nevím, kamkoliv. Ani tomu nemusíme říkat svatební cesta, už jsme spolu stihli projet nádherná místa, takže kamkoliv.

Terezko, moc děkuji za rozhovor.

Rychlá zpověď:

Co je nejlepší věc na světě?

Láska.

Největší osobnost, se kterou jste dělala rozhovor?

Tomáš Baťa, krátce na to zemřel, o to víc si toho vážím.

Jak zaháníte trému?

Nijak, já si ji nechávám, protože mi pomáhá, udržet se ve střehu.

Existuje láska na první pohled?

Určitě, já ji zažila, jsem o tom přesvědčená.

Co byste dělala jiného, kdybyste nepracovala v televizi?

Cokoliv, možná bych byla paní učitelka, ale dělám to tak strašně dlouho, že si to nedokážu představit.

Když byste si měla vybrat jednoho - šla byste na večeři se Zemanem, Trumpem nebo Putinem?

Ani s jedním, s politiky na obědy nechodím.

Jak myslíte, že koronavirus ovlivnil politickou scénu v jedné větě?

Nejprve ji spojil, pak ji rozeštval a bude to ještě horší, protože nás čekají volby, takže to bude hrozné.

Kolik druhů cukroví jste letos upekla?

Deset, dvanáct, patnáct? Já nevím.

O jakých tématech než politických ráda diskutujete?

O všech. O všem, co se netýká politiky - o lásce, o vztazích, o dětech, o škole, o nových objevech v medicíně, o čemkoliv.

Co vám naposledy udělalo radost?

To, že jsme pořád zdraví, že šly děti na chvíli do školy... a to je asi všechno.

Jaký jste naposledy udělala dobrý skutek?

To je těžké, snažím se pomáhat svému muži, který to nemá lehké, dětem, které to nemají lehké, mamince, která to těžce snáší, těžko říct...

Noční můra moderátorky?

Že mi nepřijdou žádní hosté.

Kdo je podle vás nejvíc sexy český politik?

Na to vám neodpovím, ani kdybyste mě mučili.
Dotazovaná se ptá redaktora:

S kým byste chtěla dělat rozhovor, a může to být žijící i nežijící osobnost.

Václav Havel.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rychlá zpověď - Miroslav Kalousek o politice a stárnutí:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - porodník Antonín Pařízek:
Zobrazit článek