Top hledané
Výsledky (0)
O Praze, rodině a politice

Rychlá zpověď - primátor Zdeněk Hřib: Moje práce není moje tužba, ale služba

Karolína Lišková
26. srpna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut

Od listopadu je Zdeněk Hřib v čele hlavního města Prahy coby primátor. A nejen v českých, ale i zahraničních médiích se jeho jméno skloňuje ve všech pádech. Jeho rozhodnutí bývají krapet kontroverzní a ne každému se líbí. On sám je však se svými počiny relativně spokojený, i když přiznává, že pozice jednoho z nejmocnějších mužů v zemi mu ubrala na kráse. V následujícím rozhovoru se dočtete, co se u Zdeňka Hřiba za těch devět měsíců změnilo.

Kvůli vysoké funkci manželka trpí.
Jméno pražského primátora skloňují i zahraniční média.
Hřib podporuje homosexuály.

Říkal jste mi, že za dobu od svého zvolení jste krapet zešedivěl, ale co jinak? Co jste udělal pro Prahu za tak krátký čas?

Myslím, že je vidět, že se věci hýbou dopředu a koalice pracuje. Asi největším „highlightem“ bylo, že jsme zahájili stavbu metra D. Vyřešili jsme vleklé spory s majiteli pozemků v místech stanic a kopli jsme do země.

Kromě toho samozřejmě řešíme i další věci, které jsou spojené s dopravou a se zanedbáním investic do dopravní infrastruktury. Opravujeme mosty, to má na starosti pan náměstek Scheinherr (Praha sobě). Teď jsem byl na ukončení diagnostiky mostu Legií, kde je také za pět minut dvanáct, most potřebuje opravu. Podobně se řeší Hlávkův a Libeňský most a probíhá diagnostika lanového mostu na Jižní spojce.

A kromě dopravních investic?

Kromě nich řešíme i druhou nejpalčivější bolest Prahy, tedy otázku dostupnosti bydlení. Jednak pan náměstek Hlaváček (Spojené síly pro Prahu) se intenzivně věnuje odblokování stavby na brownfieldech, tedy v bývalých průmyslových areálech. Do několika let by se tak mělo začít stavět ve čtvrti Bubny-Zátory v Holešovicích. Tam vznikne domov pro 25 tisíc Pražanů. Velice podobné je to i na dalších brownfieldech, ať už jde o Nákladové nádraží Žižkov, Slatiny na Praze 10 či bývalé nádraží na Smíchově.

Prodej investičního bytu s předzahrádkou
Prodej investičního bytu s předzahrádkou, Praha 6

Pochopitelně se město věnuje i otázce zrychlení stavebních řízení, efektivní správě městského bytového fondu, to má na starosti náš radní Adam Zábranský za Piráty. Také se věnujeme podpoře družstevního bydlení, a to tím, že město poskytne pozemek, a lidé si na něm jako družstvo postaví vlastní dům. To má na starosti radní Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu).

Máte tedy pocit, že tím, že jste byl zvolen primátorem, se věci oproti vašim předchůdcům hýbou k lepšímu?

Není to jen osobou primátora, je to i mojí základní výhodou oproti mé předchůdkyni. Na rozdíl od ní mám v radě opravdové odborníky, kteří se věnují svým gescím intenzivně a posouvají věci dopředu.

Já se samozřejmě věnuji své gesci, což jsou zahraniční vztahy a IT. Tam jsme například představili modernizovanou verzi aplikace Změňte.to, která umožňuje občanům nahlásit problémy ve městě tak, že je vyfotí a pošlou.

Tu už mám staženou taky…

Chystám se osobně dohlédnout na to, že nahlášené věci budou opravdu řešeny a že aplikace bude ještě přívětivější. Například tím, že umožní lidem dávat městu zpětnou vazbu, jestli byli spokojeni s tím, jak byla záležitost nakonec vyřešena. V aplikaci taky můžete hodnotit i svou zkušenost na přepážce s úřadem. Chystáme i nový web, Portál Pražana, kde bude mít člověk možnost vyřizovat své věci s úřadem digitálně, ale to ještě chvíli potrvá.

Takže jste na sebe hrdý?

To, jak je naše koalice úspěšná, asi zhodnotí spíše voliči. Nechal bych to tedy na nich.

Dobře, ale vy osobně z toho musíte mít také nějaké pocity…

Já bych řekl, že ani jeden ze členů rady se „nefláká“. Věnují se intenzivně svým gescím a věřím, že se věci mění ve prospěch Prahy a Pražanů.

Co váš obraz, pokud se týče zahraničí? Máte pocit, že si vás zahraniční média trochu víc podávají, protože se nebojíte vystoupit s nějakým názorem, který se ne každému může líbit? Třeba když někoho vykážete nebo nezakážete někomu být na schůzce…

Co se týče zahraničních médií, určitý zájem jsem zaznamenal. Ale když mám na starosti zahraniční vztahy Prahy s partnerskými městy, je to věc, které se člověk musí věnovat. My se ale drtivou většinu času především věnujeme záležitostem, které se Prahy týkají v rovině například zmiňovaných dopravních investic nebo bydlení a dalších záležitostí. Jde třeba o školství nebo investice do sportovišť, přidali jsme jednu miliardu učitelům…

Kde jste ty peníze vzali? Proč to předtím nešlo?

Myslím si, že to mělo dva důvody. O jednom už jsem mluvil, a to je fakt, že je v současnosti rada složená ze skutečných odborníků.

Druhá věc je, že máme ve spoustě věcí skutečně podobný názor na záležitosti, které město řeší, zatímco ti před námi podobné názory neměli. Jejich koalice byla slepená pomocí nejrůznějších politických trafik, kdy i do médií unikla tabulka, že každý si musel přijít na svých 100 tisíc měsíčně, aby tu koalici nějak udrželi. Možná to nebylo 100 tisíc, možná tam měli jiný ceníček, ale to na věci nic nemění.

Podstatou je, že například v naší koalici je shoda na tom, že v sociální oblasti preferujeme, aby lidé zůstávali co nejdéle ve svém domově. A nebyli nuceni jít do ústavní péče. Což jsou záležitosti, které ve vyšším věku uvítá každý Pražan.

V Rychlé zpovědi jsem se ptala, kolik vám přibylo nepřátel. Chápu, že se to asi nedá spočítat. Je ale něco, co vás překvapilo? Třeba jestli se k vám donesly pomluvy, že někdo o vás zle mluví?

Tak pomluv se šířila spousta. A vždycky budou.

Něco, co vás vyloženě překvapilo, naštvalo?

Proti některým pomluvám se dost špatně bojuje. Například se objevila pomluva, že utrácíme velké peníze za zahraniční cesty, což nebyla pravda.

Prodej luxusní vily 284 m2 Statenice, Praha
Prodej luxusní vily 284 m2 Statenice, Praha, Praha 6

My jsme byli v Tchaj-wanu na služební cestě na pozvání tchajwanské strany, která cestu také platila. Byli jsme na Smart City Expo a setkali jsme se tam s několika politickými představiteli, například s ministryní pro informatiku, kde jsme načerpali celou řadu zajímavých nápadů, které se chystáme u nás v Praze překlopit do praxe.

Nicméně kolovaly sumy, jak jsme utratili nějakých 700 tisíc za služební cesty jenom v jednom měsíci. Ale realita je taková, že tohoto čísla jsme ještě nedosáhli ani od začátku volebního období. Řeším to tak, že teď máme na radě a na zastupitelstvu jednou měsíčně informaci o služebních cestách, kolik stály od začátku období. Ale to asi na titulek v Blesku není, takže proti pomluvám se bojuje velice obtížně.

Povězte mi, jak na vás působil „čistič“.

Myslíte pana Černého? Já už jsem to komentoval. Obrátila se na mě i firma, která poté, co se objevilo v médiích, že se na Karlově mostě objevilo graffiti, nabízela čištění laserem zdarma. Můj tým to předal odpovědným lidem, ale bylo nám řečeno, že tomu nemůžeme rozumět a ať necháme pracovat profíky.

Tak jsem nechal pracovat profíky. A s výsledkem jsem spokojený nebyl, protože jsem se nakonec koukal, jak se to tam čistí kartáčem na nádobí a nějakým přípravkem z drogerie. Vlastně se panu Černému nedivím, že mu ujely nervy a rozhodl se to vyčistit sám. Naštěstí pískovec nebyl poškozen, jak ověřilo TSK.

Pevně doufám, že se nám skutečně na magistrátu a v městských firmách podaří proces urychlit tak, aby lidé nebyli motivováni k podobným guerillovým řešením, která mají svá rizika. Už jsem požádal odpovědné radní, aby na to dohlédli.

Tomu rozumím, ale spíše mě zajímalo, jak na vás působil jako člověk, s ohledem na to, že se jedná o dvojnásobného vraha. Jak vy jako člověk, manžel, vnímáte setkání s takovým člověkem?

S panem Černým jsem se setkal jednou na ryze profesionální úrovni, na workshopu, kde jsme si předváděli různé technologie čištění. Takže já ho beru jako člověka, který poskytuje městu nějaké služby. On se živí prací pro město, městské části a pravděpodobně i pro nějaké soukromé vlastníky. Beru ho jako odborníka v této oblasti. Nabídl jsem, že by mu město zaplatilo za čištění, on to odmítl, takže tím je záležitost uzavřena.

A co ohňostroj? Vy jste Pražanům sebral ohňostroj!

Co se týče ohňostroje, na tom se shodla celá městská rada, že letos zkusíme něco jiného. Shodli jsme se na videomappingu, takže Pražané nepřijdou o zábavu a o zajímavou podívanou, ale půjdeme vstříc moderním trendům, protože přeci jen Praha je moderní metropole.

Spousta lidí vás za to určitě musí nenávidět.

Abych řekl pravdu, zaznamenal jsem více pozitivních reakcí než negativních, protože je pravda, že ohňostroj není úplně dobrý. Jednak tedy pro životní prostředí, ale ani třeba pro domácí mazlíčky. Takže to zkusíme, i po vzoru jiných světových metropolí, udělat letos jinak.

Také mě zajímá, proč se vždy v létě rozkope celá Praha?

Protože pochopitelně v Praze je o prázdninách nižší provoz než přes běžný rok. Takže když chcete dělat nějaké opravy, tak je logicky děláte tehdy, kdy to co nejméně ovlivní Pražany. V běžném roce by dopady na dopravu byly ještě problematičtější.

Potom je nutné si uvědomit, že Praha má velice vysoký vnitřní dluh v dopravní infrastruktuře, který činí 35 miliard, což je polovina rozpočtu Prahy. Dlouhodobě se tady zanedbávaly například mosty.

Když minulé koalici spadla Trojská lávka, nedokázali rozumně vyřešit ani otázku odškodnění poškozených. To už jsme vyřešili. Teď se věnujeme dalším mostům, například most Legií je na stupni 5 ze 7, alespoň co se týče stavu mostu. My víme, že v následujících pěti letech most nespadne, takže v následujících pěti letech budou naplánovány opravy.

Jak taková oprava probíhá? Je potřeba uzavřít celý most?

Tam, kde je to možné, což je například Hlávkův most, se snažíme pochopitelně řešit opravu po částech. Takže na Hlávkově mostě zůstane otevřena vždy polovina mostu, opraví se to po polovinách. Nechceme, aby nám padaly mosty… Mimochodem mosty nevedou jen přes Vltavu.

Důležité je i při plánování oprav myslet na Pražany. Diagnostika lanového mostu na Jižní spojce se například dělala tak, že nejenže probíhala o prázdninách, ale navíc se dělala jenom o víkendu a avizovalo se to dopředu.

Teď mi řekněte, co váš soukromý život. Jak se změnil od vašeho zvolení?

Rodina tím samozřejmě trpí, nemám už prakticky žádný volný čas. Pracuji obvykle i o víkendech, kdy máme nejrůznější výročí nebo významné akce, které se konají ve městě. A kde je přítomnost primátora jako zástupce města potřebná. Takže změnou je především výrazně méně volného času.

Berete rodinu na tato setkání nebo pietní akce, abyste trávili čas alespoň trochu spolu?

Na akce města, kde je přítomnost dětí možná, což byl například dětský den na Výstavišti, jsme samozřejmě děti s manželkou vzali. Nicméně na většinu akcí, dokonce i tam, kde by bylo třeba vhodné jít s manželkou, musím jít bohužel často sám, protože sehnat hlídání může být komplikované. A akce také nemusí být logisticky zvládnutelná se třemi dětmi. To je náročné.

No dobře, ale to taky musíte manželce nějak vynahradit, ne?

No, já se snažím. (smích) Takže byli jsme na filmovém festivalu v Karlových Varech nebo na Colours of Ostrava…

Vezmete ji k moři?

Na moře letos čas nezbyde, snad příště.

Stojí vám ta práce za to?

To je zajímavá otázka. Já bych se asi s nějakým vstupem do politiky nezabýval, kdybych věděl, že to tu funguje dobře, ale to se tady bohužel nestalo. Dívám se na to tak, že z mého hlediska je to služba veřejnosti, není to úplně moje tužba.

Moc děkuji za rozhovor.

Rychlá zpověď:

Jaký prostředek je nejlepší na odstraňování skvrn?
Na graffiti bych asi doporučil vysokotlakovou páru a na oblečení citrón?

Jak jste se změnil od vašeho zvolení primátorem?

Trošku jsem zešedivěl.

Co vás na pozici primátora překvapilo?

Že mě turističtí průvodci zařazují do svého výkladu, když procházím z radnice na Škodův palác.

Jakou novou dovednost jste od listopadu loňského roku získal?

Hodně jsem si procvičil naskakování do páter nosteru.

Kolik vám přibylo nepřátel?

Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme. Myslím, že to je jedno.

Jak jste strávil letní dovolenou?

Na karlovarském filmovém festivalu a na Colors of Ostrava.

Čeho byste v práci dělal raději méně?

Rád bych méně dělal s papírama, ale na tom se pracuje.

Která z kuchyní je vaší oblíbenou - čínská, japonská nebo korejská?

Taiwanská, asi. Ale spíš od manželky.

Jmenujte tři důvody, proč by člověk měl milovat Prahu?

Stačí jeden jediný, je to váš domov.

Zruší se 4% daň z nabytí nemovitosti?

To je spíš otázka na poslance v parlamentu.

Čím vás který politik naposledy pobavil?

Pan premiér, když volal na ŘSD, aby se posunuly opravy na D1 a potom, jak vypouštěl ty sysle.

Jak vy osobně bojujete s vedrem?

Sázím stromy, ale nejsem v tom sám.

Kam se uchylujete, když chcete být sám?

Před dětmi, manželkou a poradci se neschováte, ale zatím jsem uhájil záchod ještě pořád.

Kdo je vám sympatičtější - Trump, Putin nebo Zeman?

To je jako byste se mě zeptala, jestli je lepší španělská, ptačí nebo prasečí chřipka, tak nemáte tam nějakou čtvrtou možnost?
Dotazovaný se ptá redaktora:

Chodíte k volbám?

Samozřejmě, že chodím k volbám!
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rychlá zpověď - Barbora Podzimková:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - Roman Vojtek o svatbě po svatbě:
Zobrazit článek