Top hledané
Výsledky (0)
O roli učitelky zpěvu v koronavirové době, o dětech a životě

Rychlá zpověď - zpěvačka a hlasová poradkyně Linda Finková: Partner mi říkal "Tlustice"

Karolína Lišková
09. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut

Linda Finková je v českém showbyznysu už řadu let. Veřejnost si ji spojovala s bavičem Richardem Genzerem, s nímž byla léta ve svazku manželském. Dlouhodobě ji ale vídáme jako pěveckou koučku v populární soutěži Tvoje tvář má známý hlas. Hudba a Linda jdou ruku v ruce celý život a maminka dvou dětí si v covidové době udělala čas na rozhovor pro Luxury Prague Life.

Jak se máš v covidové době jako učitelka zpěvu?

Víš, co je nejhorší? Nechci nikoho naštvat, ale mám se strašně dobře (směje se).

Naopak, vždyť je to skvělé. Jak to, že se máš takhle dobře?

Já se mám dobře celý život, respektive mám takovou povahu. Snažím se ze všeho nějak vybruslit. Když je teď takhle blbá doba, vím, že lidi přicházejí o peníze a zaměstnání, k tomu mají hypotéky, musí to být něco strašného. Mám velké štěstí v tom, že jsem zaměstnaná. Celý život jsem dělala spoustu věcí dohromady, to znamená, že když mi jedna z věcí odpadne, tedy divadlo, dělám věc druhou, učitelku zpěvu. V tom mám výhodu. Do toho jsme ještě točili show Tvoje tvář má známý hlas, to je další práce.

Jak vyučuješ zpěv? Online?

Ano. Pustím si žáka přes Skype, Whatsapp nebo messenger a normálně mi zpívá. Máme online hodinu, kde si všechno řekneme, poslechnu si ho, dám mu k tomu komentáře nebo nějaké úkoly. Když máme špatné připojení, nahrají mi nahrávky a pošlou mi je. Já si to poslechnu a pak si zavoláme. Jde to takhle udělat.

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Učit takhle pořád by ale asi nebylo dobré. Když ty žáky znáš a umí se rozezpívávat, je to v pohodě. S prváky jsem ale první dva měsíce nedělala prakticky nic jiného než to, že jsme se učili cvičení a rozezpívávat se, aby to uměli. To jim musím přesně předvést a otravovat je s tím, aby se to naučili. Teď už děláme písničky a cvičení, už je to v pohodě.

Neříkej mi, že ti nevyhovuje víc, když můžeš být v klidu doma.

Jak kdy. To víš, že sedím v trenýrkách v drdolu a piju u toho kafíčko. Jasně, že v něčem je to super, někdy mi ale chybí ten kontakt s nimi. Že je nevidím, nepopovídáme si. Musím si třeba kolikrát odběhnout, když zazvoní zvonek a podobně, v práci mě nic neruší. Oboje má svoje pro a proti. Je fajn být doma, nechtěla bych to tak ale pořád.

V letošní řadě show Tvoje tvář účinkovala i například modelka Andrea Kalousová. Umí opravdu všichni zpívat, nebo od tebe potřebují učit úplné základy?

Zrovna třeba Andrejka přišla a zazpívala mi tak, že jsem věděla, že to zvládne. Není profesionální zpěvačkou, nikdy se předtím neučila zpívat a bylo jasné, že za mnou bude muset chodit potrénovat hlasivky. Taky bylo jasné, že se s tím popere. Nemůže se vzít někdo  jenom proto, že je krásný a tím to končí. Každou epizodou se moc lepšila. Tím, jak pořád zpívala a používala hlasivky, se najednou rozezpívala. Víc nahlas, lépe rytmicky, je to na ní a vůbec všech vždycky vidět. Tahle škola zpěvu, tance, hraní a chování se na jevišti se hodí.

Kdo tě z účinkujících této řady bavil nejvíc?

Přemýšlím…strašně mě baví Albert Černý, to je prostě kočičák. Usměvavý bezvadný kluk, který hlavně skvěle zpívá, i se svou kapelou.

On je z Malawi, viď?

Ano, Lake Malawi. A fakt je bezvadný. To je takový týpek, že kdybych měla jít u nás v Čechách na něčí koncert, klidně na něho půjdu. Pak mě baví Erika Stárková, protože cokoliv dělá, tak dělá s děsnou vervou v dobrém slova smyslu. Je herečka, je od rány a zpívá fakt skvěle. Baví mě a je to pro mě překvapení, nevěděla jsem, že zpívá tak skvěle. Teda já o ní vůbec nevěděla.

Co tvoje děti? Matesovi zrušili školu.

Viki dneska žehlila a poslouchala u toho online angličtinu, normálně komunikovala v angličtině a všechno stíhala. Já jsem kousek vedle učila online hodinu zpěvu a nahoře měl Matýsek online hodinu. Dětem to vyhovuje, Mates je rád doma. Pamatuji si ale, že když už to na jaře trvalo dlouho, tak se do školy za kamarády těšil. Když je to čtrnáct dní, je to fajn, když to bude dva měsíce, tak už to přestává být fajn.

Ty taky musíš navíc vařit.

Já vařím stejně pořád. Včera jsme měli řízky z kotrče, kotrčovou polévku, topinky s hermelínem a rajčaty, švestkový a jablečný koláč.

Ty tohle jíš? Já mám pocit, že jsi strašně zhubla a měla jsi nějakou tu keto dietu.

Právě, já to moc nejím a hrozně mě to štve. Jednou za čtrnáct dní si vezmu kousek koláče a nacpu se jím, nebo když jsem dělala segedín, dala jsem si kousek, i když bez knedlíku.

Proč se takhle trápíš?

Netrápím se. I s tou dietou se najím a můžu si k tomu dát vajíčka na měkko, jogurt, zeleninu. Není to úplně striktní, nemusím jíst jenom ty jejich přípravky. Hned jsem si vzala druhý krok, u kterého můžeš trochu jíst.

Kolik už jsi zhubla?

12 kilo.

Za jak dlouho?

Za tři nebo čtyři měsíce, ale v klidu, netrápila jsem se. Teď bych to viděla ještě třeba na osm kilo.

Ještě osm?

Já jsem bývala hodně hubená, a stejně když se vidím v zrcadle říkám si, že to ještě pořád není dobré.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Co na to říká partner?

Je nadšený. On mě takhle o dost hubenější poznal, a ztloustla jsem mu, protože jsem spokojená. Nemyslím tím, že jsem se s Geňou trápila a hubla, to ne. Když jsem spokojená, tak jím, a spousta lidí to má ale obráceně, když jsou nespokojení tak víc jedí. Já naštěstí když jsem nespokojená, tak nejím, protože mě bolí břicho z nervů, což je málokdy. Bohužel jsem spokojená, takže žeru.

Jemu to ale nevadí ne, má tě rád.

Je rád, má rád štíhlé baby. Když jsem přibrala, tak říkal, že jsem tlustice (směje se). On má na to tenhle termín.

Viktorka pořád bydlí s vámi? Já myslela že už je dospělá, že půjde z domu, jak jen to půjde.

Ta už to má od patnácti tohle hnutí. Chodí sem ale pořád každý den, bere si čisté prádlo a žehlí si, už si ale pomalu sbírá věci a stěhuje se k příteli, u kterého už tak tři měsíce pobydluje. Chce se tam úplně nastěhovat, už tam má svoji domácnost, pořád ale ještě chodí za námi.

Jak to snášíš, že se ti za chvíli odstěhuje?

Skvěle, protože tím, že sem chodí každý den a pořád mi telefonuje „mami, jak se dělá tohle a tohle, půjčíš mi pánev“ a podobně, tak mi to nevadí. Jsem s ní vlastně možná ve větším kontaktu, než když tu bydlela, protože byla ve škole nebo v práci. Takhle přijde večer po práci pro věci, dáme si pusu a druhý den přijde zas.

Jakou má práci?

Chodí na brigády. Studuje vysokou školu a do toho klasicky dělá brigády. Doteď dělala na tenise, který teď zavřeli, takže teď dělá v půjčovně nějakých lyžařských doplňků.

A s Geňou je všechno v pohodě?

Jasně.

Všechno funguje, jak má?

Všechno funguje, jak má, jsme v pohodičce. Zrovna dneska jsem mu volala. Je to dobré. Proto jsem takhle spokojená, na všech frontách to mám skvělé.

Takže se nebojíš korony, že bys to chytla?

Bojím. Nebo takhle, řekla bych že mám slušnou imunitu, kterou pořád posiluji. Snažím se žít zdravě, navíc se dezinfikuji zevnitř (směje se). Bojím se toho a nebojím. Beru to tak, jak to je. Nejsem urputná, abych vykřikovala: „Nic nezavírejte, jste hajz*ové, máme špatnou vládu.“ Tu máme špatnou stejně, ale ne kvůli tomu, že něco zavírají. Všechno to tak nějak dodržuji a snažím se fungovat.

Mám to doma hezké. Říkala jsem si, že bych udělala lidem návod (směje se). Objednala jsem si třeba ultrazvukový aroma difuzer. Dáš do toho vůni, všechno ti doma voní, ty se usmíváš, k tomu si otevřeš prosecco. Poklidím, učím online. Udělat nějaký balíček, jak by měli lidi žít, když nemají do čeho píchnout. Dělat si hezké věci. Nekupuju si oblečení, ale vyvoňuju si barák, uklízím, dělám staré resty. Prohlížím a třídím staré fotky, snažím se něco naučit. Říkala jsem si i, že bych třeba začala psát písničky. Vytáhla jsem si staré vlny, můžu si uplést svetr. Dělat si pro sebe hezké věci.

To zní krásně, Lindi, děkuju za rozhovor.

Rychlá zpověď:

Jak se ti učí zpěv v nouzovém stavu?

Úplně skvěle, protože sedím v trenýrkách a drdolu a piju kafe.

Co bys řekla o koronaviru v jedné větě?

Je to pěknej voser.

Co ti naposledy řekl tvůj papoušek?

To je ještě sprostější, ale před chvíli zpíval nějakou árii.

Kdo je podle tebe potencionální vítěz tohoto dílu show Tvoje tvář má známý hlas? (natáčeno před koncem soutěže, pozn. red.)

Možná Erika Stárková.

Čím tě naposledy překvapil tvůj partner?

Tím, že udělal něco, co jsem mu nemusela podruhý připomenout.

Co ti korona dala a co vzala?

Dala mi klid a odpočinek. A vzala mi nějaký prachy docela.

Co bys vzkázala naší vládě?

Že jsem je nevolila a podle toho to vypadá.

Jaký jsi naposledy udělala dobrý skutek?

Dala jsem našim nějaké roušky a bráchovi jsem dala takovej dezinfekční kufřík s ultrafialovým světlem.

Jakým vtipem tě naposledy rozesmál Geňa?

On mě vždycky rozesměje, protože má pořád nějaké fórky. Naposledy mě rozesmál tím, že mi řekl, že vypadám jako bojler. Tak jsem se pak snažila zhubnout.

Čím ti udělala radost tvá dcera?

Moje dcera mi dělá radost pořád, protože sem pořád chodí, i když tady už nebydlí. Už bydlí u chlapa. Ale pořád za mnou chodí.

Tajemství tvého zhubnutí?

Baštím dietu.

Jsi pro trest smrti?

To je blbý. Vevnitř ano. Kdyby někdo ublížil mému blízkému, tak normálně půjdu a odprásknu ho, ale jako oficiálně někoho odsoudit k smrti, tak to mi přijde drsný.

Kdybys mohla, co bys udělala ve svém životě jinak?

Asi nic. Líbí se mi taková věta, že někdo řekl, že ho nemrzí to, co udělal, ale to, co neudělal.

Nejkrásnější český zpěvák?

Nelíbí se mi žádný.
Dotazovaná se ptá redaktora:

Kam se chystáš jet příště na dovolenou?

Já doufám, že na Zanzibar.
To ti přeju a závidím a doufám, že tam pojedu brzy taky.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rychlá zpověď - kouzelník Ondřej Pšenička:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - Josef Maršálek:
Zobrazit článek