Vánoce jsou v muslimském světě už nějakou tu dobu kontroverzním tématem. Ze strany konzervativní části muslimské společnosti jsou vnímány jako součást kulturního kolonialismu Západu.
Přistěhovat se do cizí země, jejíž kultura a tradice jsou na hony vzdálené od těch vašich, může být dost náročné. A jako by počáteční kulturní šok nestačil, můžete čelit i omezením v souvislosti s vašimi původními zvyky a přesvědčením. Donedávna to platilo pro křesťany, kteří přesídlili do Saúdské Arábie. Saúdský režim totiž před 30 lety schválil zákon, kterým zakázal jiné náboženské oslavy než ty islámské. Bylo tak zakázáno veřejně oslavovat nemuslimské svátky, jakož i vystavovat na veřejnosti náboženské předměty a symboly s nimi spojené. Tento zákaz samozřejmě postihl i Vánoce a veškeré zvyky, které je doprovází. Věci se změnily až po roce 2017, kdy byl korunním princem jmenován Muhammad bin Salmán. Jak to fungovalo?
Přistěhovalci si po desetiletí kupovali vánoční předměty téměř v tajnosti. Pracovníci ze zahraničí, mezi nimiž je mnoho křesťanů z Filipín, Libanonu a jiných zemí, slavili Vánoce za zavřenými dveřmi v kruhu přátel, který jim nahrazoval rodiny, které převážně zanechali v domovské zemi. Vznikala tak pestrá mezinárodní společenství, kdy se kolem štědrovečerního stolu setkávali lidé prakticky z celého světa.
Jelikož se na náměstích dodnes nekonají žádné veřejné akce a večírky, nezbývá než oslavit Vánoce v soukromí, se spoustou jídla, hudby a dekorací. Kromě toho se lidé navzájem navštěvují a pořádají filmové večery s vánočními klasikami. Jediné, co chybí, je sníh, ale místo toho lze s přáteli zorganizovat grilování na pláži. Oslava Vánoc se ani v Saúdské Arábii neobejde bez dárků. Dokonce i místní je od svých křesťanských přátel a spolupracovníků začali přijímat jako projev dobré vůle. Měli bychom zdůraznit skutečnost, že saúdské zákony zakazují alkohol bez ohledu na vaše přesvědčení nebo náboženství.
Pokud začnete "googlit", narazíte na údaje, podle nichž žije v Saúdské Arábii 1,5 až 2 miliony křesťanů. Jsou to všechno zahraniční pracovníci, většinou Filipínci, menší procento pak tvoří Egypťané, Američané, Evropané, Pákistánci a podobně. Místního Araba křesťanského vyznání byste však hledali marně. Život křesťanské menšiny se za poslední roky výrazně změnil k lepšímu díky obratu ve státní politice směrem ke globální integraci v oblasti cestovního ruchu, mezinárodního obchodu a ekonomiky. Království přehodnotilo svou dosud uzavřenou politiku a začalo se otevírat světu v oblasti obchodu, inovací a dokonce i v postoji vůči jiným kulturám. Zákon již křesťanům nezakazuje praktikovat vlastní náboženské zvyky a obřady.
Dříve museli nemuslimští přistěhovalci skrývat své náboženské přesvědčení a i na ně se vztahovaly přísné zákony práva šaría. Nebylo například povoleno nosit na veřejnosti křížek. Křesťané se během modliteb skrývali před notoricky známou náboženskou policií a ženy si musely zahalovat vlasy a tváře.
Oslavovat Vánoce v Saúdské Arábii bylo prakticky nepředstavitelné. Dnes se Saúdská Arábie pozvolna mění v zemi, podporující náboženskou rozmanitost, toleranci a vzájemný respekt. Tato praxe zakořenila především v kosmopolitních městech jako Rijád a Džidda, ale pomalu se šíří po celém království.
Saúdská Arábie byla jednou z mála zemí na světě, kde bylo slavení Vánoc v rozporu se zákonem. A nejen jich; zakázány byly i veškeré další náboženské slavnosti a obřady kromě islámských. Jinověrci mohli svou víru praktikovat pouze v soukromí svých domovů. Kvůli svému náboženské přesvědčení čelili diskriminaci, jakož i raziím a brutalitě ze strany náboženské policie. Zákon zacházel se všemi obyvateli země jako s muslimy a jakékoli odchylky od pravidel chování podle práva šaría byly přísně trestány. Provinilcům hrozily deportace i dlouholeté tresty vězení. Svoboda náboženského přesvědčení neexistovala.
V posledním desetiletí proběhly v Saúdské Arábii institucionální reformy a kulturní revoluce. Mimo jiné se reformy dotkly přístupu k cizím náboženstvím.
Poté, co v roce 2017 nastoupil do úřadu korunního prince Muhammad bin Salmán, se tyto změny ještě urychlily. Princ získal podporu mladší a vzdělanější části obyvatelstva. Tato část veřejnosti vnímala nové změny pozitivně. Díky tomu jsou nyní v zemi povoleny módní přehlídky, filmy, závody a jiné kulturní a zábavní aktivity. Režim se přestal stavět striktně odmítavě také k Vánocům a jiným náboženským slavnostem. Dnešní Saúdská Arábie se stává pohostinnou zemí, kde cizince přijímají a respektují. Samozřejmě, neplatí to všeobecně.
Muslimští učenci rozhodli, že slavení Vánoc není pro muslimy přípustné, protože jde o náboženský svátek související s křesťanstvím. Podstatou křesťanství je víra v Ježíše jakožto Božího syna a toto dogma je v rozporu s islámským monoteismem.
Pro některé muslimy je však běžné, že popřejí křesťanům k Vánocům, aby s nimi sdíleli jejich radostnou událost. Ze striktně muslimského hlediska je však blahopřání křesťanům k Vánocům nebo při jakékoli jiné náboženské příležitosti nepřípustné, protože představuje přijetí jejich víry a účast na slavení svátku.
Korán nemluví o Vánocích ani o datu Ježíšova narození. Křesťané slaví narození Ježíše (arabsky Issa) na Štědrý den, katolíci věří, že se narodil v prosinci, ale ortodoxní slaví jeho narození v lednu. V islámu je datum jeho narození neznámé.
Obecně křesťané věří, že Ježíšovým rodištěm jsou jesličky, ale v islámu jeho matka Marie porodila pod palmou, jak o tom praví Korán:
„A zastihly ji bolesti poblíže kmene palmy datlové a zvolala: Ach, kéž bych byla raději již dříve zemřela a upadla v zapomenutí úplné!“
Muslimové Vánoce odmítají, protože tyto svátky neslaví pouze Ježíšovo narození, ale jeho narození jakožto Božího Syna. Přestože muslimové přijímají Ježíše jako proroka a Božího posla, nevnímají ho jako božského. Neuctívají ho, podobně jako ani žádného jiného z proroků.
Odpověď je ano, Vánoce tu můžete slavit svobodně jako kdekoli jinde. Na rozdíl od minulosti si dnes dokonce můžete pořídit vánoční ozdoby v místních nákupních centrech a dárkových obchodech. Postupně se stalo normálním a obecně akceptovaným, že zahraniční pracovníci slaví v době Vánoc své svátky.
Samozřejmě mějte na paměti, že Vánoce tu nejsou státním svátkem, takže se ráno musíte ukázat v práci. A přirozeně existují i určitá omezení a rozdíly ve srovnání s oslavami doma. Hlavní rozdíl je v tom, že nemůžete zajít do kostela, jelikož v Saúdské Arábii žádné nejsou.
Namísto sněžení můžete v prosinci očekávat horké počasí s teplotami od nejnižších 20°C až po nejvyšší 32°C. Na náměstích a v ulicích se nekonají žádné veřejné oslavy a výzdoba je skromnější, než na jakou jste zvyklí z domova. Můžete uspořádat vánoční večírek nebo pozvat přátele na večeři, ale oslava proběhne bez alkoholu.
Chcete-li uspořádat večeři pro své přátele a rodinu, první věc, kterou budete potřebovat, je vánoční stromek. V předchozích letech celníci dovážené stromky zabavovali. Nyní, když se pravidla změnila, je bez problémů koupíte na tržnicích po celé Saúdské Arábii, stejně jako vánoční dekorace. Nabídka možná nebude příliš různorodá nebo kvůli zvýšené poptávce nebude něco na skladě, je však snadné objednat si vše po internetu ze zahraničí prostřednictvím několika zásilkových společností. Díky zjednodušeným a harmonizovaným pravidlům totiž v posledních letech zaznamenal rozmach také mezinárodní obchod. Saúdská Arábie se v roce 2005 stala členem Světové obchodní organizace a od té doby nedochází v obchodu se zahraničím k žádným překážkám. Dovoz vánoční výzdoby už proto není problém.
V pekárnách ve velkých městech seženete i vánoční koláče. Co se týče jídla, trhy a nákupní centra jsou dobře zásobeny a najdete zde téměř jakoukoli ingredienci, na kterou si vzpomenete. S výjimkou alkoholu. Už jsme řekli, že ten tady nikde nekoupíte. Očekává se však, že i toto omezení se v budoucnu pro nemuslimské cizince zmírní.
Pokud však v ulicích a na náměstích očekáváte spoustu vánočních světýlek a výzdoby, podobně jako je tomu v Americe a Evropě, budete zklamaní. Přestože úřady slavnosti povolily, obyčejní lidé je akceptují jen pozvolna. Mnozí o nich mluví jako o způsobu, jakým obyvatelé Západu šíří svou ideologii a kulturní kolonialismus. Úřady se však snaží prezentovat Saúdskou Arábii jako atraktivní turistickou destinaci, kde je s cizinci nakládáno s respektem k jejich náboženství a zvykům.
Je samozřejmé, že tento respekt musí být vzájemný. Pointou je, že Saúdská Arábie se otevírá světu a těmito gesty povzbuzuje cizince, aby ji nejen navštívili, ale žili zde a pracovali. Dnes proto můžete narazit na hotely a restaurace zdobené vánočními girlandami a světly. Občas odněkud zaslechnete i nějakou tu vánoční koledu. Stále jde o sporadické případy, ale je zřejmé, že vánoční nálada se nesměle dostává i do Saúdské Arábie. Podle majitelů obchodů v Džiddě místní neprotestují proti tomu, že vystavují hrníčky a ozdoby s vánočními motivy. Lze si tu dokonce koupit vánoční svetr nebo kostým Santa Clause a téměř vše, co k oslavě Vánoc potřebujete.
Saúdové a muslimové obecně slaví dva hlavní muslimské svátky: Eid al-Fitr (Svátek přerušení půstu) a Eid al-Adha (Svátek oběti). I když v Saúdské Arábii neslaví Vánoce, svátek Eid al-Fitr u příležitosti ukončení Ramadánu v jistém smyslu Vánoce trochu připomíná. Rodina se při něm ráno společně odebere do mešity, poté jedí sváteční jídla, která se vaří jen jednou ročně a následně jdou na návštěvu k příbuzným, kde si předávají dárky. Všichni si oblečou nové šaty a slaví celé tři dny.
Muslimové by během tohoto svátku měli rozdávat i dobročinné dary či almužny (zakát al-Fitr), jedná se však o menší částky než obvyklých 2,5 procenta zakátu (daně), které se účtují bohatým muslimům. Darování almužny je jedním z pěti pilířů islámu. Kromě peněžních příspěvků vykonávají někteří muslimové i dobrovolnické práce ve vývařovnách nebo rozdávají vlastní jídlo lidem v nouzi. Každý si může vybrat, komu a jak bude zakát platit - zda státu, místní mešitě, nějaké charitě nebo konkrétním chudým. Tak například děti brzy ráno, ještě než jdou do mešity, vyberou jedny své starší šaty, boty a hračku, maminka sbalí koš s jídlem a všichni jdou spolu navštívit „své chudé“. Uvědomila jsem si, že i u nás se kdysi o Vánocích dělili ti bohatší s těmi chudšími o to, co měli na vánočním stole. A tak mě napadlo, že možná i v Saúdské Arábii mají Vánoce a ani o tom vlastně nevědí…
Zdroj: Blogosfera.cz, Sme.sk, Siasat.com, Nytimes.com, Ft.com, Fourwinds-ksa.com, Trtworld.com, Kalerkantho.com, autorské dílo