Top hledané
Výsledky (0)
Transplantace dělohy proběhla před dvěma lety

Sci-fi v porodnictví: V Česku se narodilo první dítě ženě bez vlastní dělohy

Karolína Lišková
18. září 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Naděje pro všechny ženy, které nemohou mít děti z důvodu absence dělohy, je tu! Tým profesionálů z IKEMu a Motola slaví úspěch v podobě prvního českého miminka narozeného ženě, která podstoupila v rámci studie transplantaci dělohy od mrtvé dárkyně. Unikátní na tom je, že zemřelá neměla sama nikdy děti. I když se to může zdát jako filmová fikce, lékaři tak dávají naději všem „postiženým“ ženám prahnoucích po mateřství...

Maminka se narodila bez dělohy.
Tým lékařů transplantoval mladé ženě dělohu z mrtvé dárkyně.
Zatím je transplantace ve fázi studie.

Sedmadvacetiletá maminka se narodila bez dělohy, ale protože po rodině toužila, přihlásila do programu, který Institut klinické a experimentální medicíny rozjel v roce 2015. O dva roky později podstoupila operaci, kde získala dělohu od ženy se smrtí mozku.

Odebrání vajíček

Ještě před transplantací jí byla ve FN Motol odebrána vajíčka, která byla následně oplodněna partnerovými spermiemi a embrya se pak ve zmrazeném stavu uchovávala až do doby umělého oplodnění. To se v odstupu dvou let od transplantace úspěšně podařilo.

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

Nastávající maminka byla během těhotenství sledována podrobněji než jiné rodičky. Během 35 týdnů měla menší komplikace, které ale lékaři lehce odstranili. Růst plodu v děloze, ultrazvuková i všechna další potřebná vyšetření nevykazovala odchylky od běžného těhotenství. A ani imunosupresiva, tedy léky potlačující imunitu, které musí maminka kvůli transplantované děloze užívat, neměla na vývoj plodu v děloze negativní dopad.

Otevřít v galerii (2)
Odborníci dali do studie pouze ženy, které nemají dělohu vrozeně.
Odborníci dali do studie pouze ženy, které nemají dělohu vrozeně. Zdroj: archiv IKEMu

Do hodiny bylo dítě venku

Samotný porod císařským řezem proběhl bez jakýchkoliv komplikací, i když o týden dřív, než bylo původně naplánované.

„Rodička přijela k nám do porodnice v 35. týdnu těhotenství již s děložními stahy. Proto jsme museli ihned zahájit přípravy na porod. Zvládli jsme ho provést v poměrně krátkém čase, trval přesně 47 minut,“

říká Marek Pluta, který porod vedl. Operační tým tvořilo cca 10 lidí. Kromě porodníků i neonatologové, anesteziologové, porodní asistentky a zdravotní sestry.

Díky císaři tak vykoukl na svět chlapeček s porodní váhou 2740 g. Dva týdny po porodu byla matka s dítětem propuštěna domů. A dokonce je její děloha v takové kondici, že může mít i druhé dítě.

Otevřít v galerii (2)
Chlapeček se narodil v 35. týdnu.
Chlapeček se narodil v 35. týdnu. Zdroj: Pixabay

Naděje

I když se teď možná raduje hodně žen, lékaři raději pořád zůstávají při zemi. Celá akce je pořád ve studijní fázi. Zatím nikde na světě není tato transplantace považovaná za normální jako ty jiné. Až výsledky dvaceti vybraných rodiček ukážou, jak si celá studie stojí.

Přesto je chlapeček světovým unikátem.

„Je to v pořadí devatenácté narozené dítě na světě z transplantované dělohy a třetí z dělohy od zemřelé dárkyně. Ta předchozí byla v Brazílii a ve Spojených státech. Je to první dítě v Evropě, které se narodilo z dělohy od zemřelého dárce a první dítě na světě, které se narodilo z dělohy od zemřelého dárce, přičemž dárkyně předtím nerodila, takže ta děloha nepodstoupila předchozí graviditu,“

tvrdí přednosta Kliniky transplantační chirurgie v IKEMu.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze