Bývalý vodojem, modlitebna, muzeum skla i rodinné bydlení. Titul „Stavba roku 2020“ získalo tento rok celkem osm projektů. A vy se s námi na ně můžete podívat!
Prestižní cena se uděluje už 28. rokem. Pořádá ji Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.
O udělení cen rozhodovala odborná pětičlenná porota a sbor expertů. A že měla těžké rozhodování! Tento rok se totiž do soutěže zapojil téměř dvojnásobek soutěžících než běžně, totiž 84.
Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru zaujme na první pohled - dva památkově chráněné domy nově propojuje dům ze skla. Právě skrz skleněné části proniká dovnitř denní světlo, v noci osvětlení září ven. Plášť i střechu pokrývají skleněné šablony, které vycházejí z proporcí a kladení břidlicových desek v regionu. V domě se nachází kavárna i jednací prostory, autory jsou Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.
dodali porotci. Sídlo Lasvitu navíc získalo také cenu veřejnosti. A my se nedivíme!
Společenské centrum v Sedlčanech s modlitebnou dokazuje, že moderní architektura se nemusí omezovat jen na velká města. Železobetonová skořepina s prosklenou fasádou má šikmé stěny i střechu, zaujme také neotřelým interiérem. Druhým novým objektem je bytový dům se čtyřmi byty.
Autory jsou Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Daniel Jeništa a Stanislava Blažková.
Multifunkční kongresové centrum O₂ universum stojí v pražské Libni u víceúčelové haly O₂ arena. Na čtyřech patrech se rozkládá 21 sálů. Mohou se v něm pořádat například kongresy, sportovní akce či koncerty. Celkem se dovnitř vejde až 10 000 návštěvníků. Autory stavby jsou Martin a Vladimír Vokatý.
ocenila porota.
Pňovanský most převádí vlaky přes přehradu Hracholusky na trati z Pňovan do Bezdružic. Rekonstrukce se týkala výměny tří hlavních ocelových polí a zesílení spodní stavby. Autorem je Ondřej Lojík.
vyzdvihla porota. Vznikla také lávka pro pěší turisty a pro cyklisty.
Od 60. let 19. století to byla stodola, která však vyhořela. Později na pozemku vznikl obytný ateliér. Dnes budova slouží jako moderní bydlení s atriem uprostřed. Tentokrát se navíc k už tak stylovému obydlí připojila přístavba, která je ke stodole napojena proskleným krčkem. Autory jsou Kamil Mrva a Radek Leskovjan.
domnívá se porota.
Původní vodojem vznikl ve 30. letech minulého století. Pyšnil se tím, že to byl první vodojem v Česku postavený celý ze železa a obezděný cihlovým zdivem. V 80. letech však začal být nadbytečný a řešilo se, co s ním. Mluvilo se dokonce o zbourání.
V roce 2015 se pak zrodila myšlenka předělat ho na moderní víceúčelové centrum s vyhlídkovou věží a řídícím střediskem. V místě bývalé nádrže je tak jeden z nejmodernějších dispečinků v zemi. Jeho autory jsou Tereza Tejkalová a Michal Škrna.
ocenila porota.
Na začátku stála typická složka jablonecké skleněné bižuterie - skleněný krystal. Právě jeho vzhled proto přijala přístavba k secesní části jabloneckého muzea. Jeho autory jsou Michal Hlaváček, Zdeněk Holek a Karel Musil.
Třípodlažní broušený krystal ze skla a oceli má celoprosklenou fasádu. Nejvyšší patro slouží pro krátkodobé výstavy či jako kavárna, dole se koná výstava. Nový krystal se podle organizátorů soutěže stal přirozenou součástí prostředí.
Bydlení blízko centra města, přitom v klidu a bez stresu. Přesně to slibuje Rezidenční areál Park Masarykova Liberec, který nabízí celkem šest bytových domů. Jeho autory jsou Radim Kousal, Tomáš Rudolf, Richard Černý a Jana Jachanová.
podotkli porotci.