Top hledané
Výsledky (0)
Soutěž Stavba roku 2020 zná své vítěze. Letos se přihlásil rekordní počet soutěžících.

Stavba roku 2020: Mezi vítězi nechybí skleněný krystal nebo moderní modlitebna

Linda Veselá
16. října 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Pohled na sídlo Lasvit zepředu

Titul si odneslo osm staveb

Bývalý vodojem, modlitebna, muzeum skla i rodinné bydlení. Titul „Stavba roku 2020“ získalo tento rok celkem osm projektů. A vy se s námi na ně můžete podívat!

Pohled na sídlo Lasvit zepředu
Přístavba budovy Muzea skla a bižuterie zepředu

Dvojnásobná konkurence

Prestižní cena se uděluje už 28. rokem. Pořádá ji Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

O udělení cen rozhodovala odborná pětičlenná porota a sbor expertů. A že měla těžké rozhodování! Tento rok se totiž do soutěže zapojil téměř dvojnásobek soutěžících než běžně, totiž 84.

Dům ze skla

Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru zaujme na první pohled - dva památkově chráněné domy nově propojuje dům ze skla. Právě skrz skleněné části proniká dovnitř denní světlo, v noci osvětlení září ven. Plášť i střechu pokrývají skleněné šablony, které vycházejí z proporcí a kladení břidlicových desek v regionu. V domě se nachází kavárna i jednací prostory, autory jsou Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.

„Výjimečná podoba obnovy památkově chráněných objektů a jejich adaptace pro novou funkci spolu s originálním novým středním skleněným domem i materiálově odlišným druhým černým v pozadí navazuje citlivě nejen na okolní zástavbu, ale vytváří unikátní funkční celek v centru Nového Boru,“

dodali porotci. Sídlo Lasvitu navíc získalo také cenu veřejnosti. A my se nedivíme!

Otevřít v galerii (13)
Pohled na moderní část sídla Lasvit
Pohled na moderní část sídla LasvitZdroj: Stavba roku
Otevřít v galerii (13)
Sídlo Lasvit zevnitř
Sídlo Lasvit zevnitřZdroj: Stavba roku

Moderní modlitebna

Společenské centrum v Sedlčanech s modlitebnou dokazuje, že moderní architektura se nemusí omezovat jen na velká města. Železobetonová skořepina s prosklenou fasádou má šikmé stěny i střechu, zaujme také neotřelým interiérem. Druhým novým objektem je bytový dům se čtyřmi byty.

Autory jsou Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Daniel Jeništa a Stanislava Blažková.

Otevřít v galerii (13)
Společenské centrum Sedlčany zepředu
Společenské centrum Sedlčany zepředuZdroj: Stavba roku
Otevřít v galerii (13)
Společenské centrum Sedlčany uvnitř
Společenské centrum Sedlčany uvnitřZdroj: Stavba roku

21 sálů pro sport i zábavu

Multifunkční kongresové centrum O₂ universum stojí v pražské Libni u víceúčelové haly O₂ arena. Na čtyřech patrech se rozkládá 21 sálů. Mohou se v něm pořádat například kongresy, sportovní akce či koncerty. Celkem se dovnitř vejde až 10 000 návštěvníků. Autory stavby jsou Martin a Vladimír Vokatý.

„Citlivé urbanistické i architektonické propojení dostavby i části arény s již dříve realizovanou velkou arénou zaujme každého kolemjdoucího. A to charakterem i použitými materiály. Stavba přirozeně zapadla do města,“

ocenila porota.

Otevřít v galerii (13)
 O₂ Universum zepředu
O₂ Universum zepředuZdroj: Stavba roku

Unikátní rekonstrukce mostu

Pňovanský most převádí vlaky přes přehradu Hracholusky na trati z Pňovan do Bezdružic. Rekonstrukce se týkala výměny tří hlavních ocelových polí a zesílení spodní stavby. Autorem je Ondřej Lojík.

„Konstrukčně i esteticky výjimečné řešení rekonstrukce mostu je umocněno využitím zcela unikátního technologického postupu rotační výměny původních a nových mostních polí,“

vyzdvihla porota. Vznikla také lávka pro pěší turisty a pro cyklisty.

Otevřít v galerii (13)
Most s projíždějícími vlaky
Most s projíždějícími vlakyZdroj: Stavba roku
Otevřít v galerii (13)
Pohled na most zepředu
Pohled na most zepředuZdroj: Stavba roku

Stylové rodinné bydlení na Kojetíně

Od 60. let 19. století to byla stodola, která však vyhořela. Později na pozemku vznikl obytný ateliér. Dnes budova slouží jako moderní bydlení s atriem uprostřed. Tentokrát se navíc k už tak stylovému obydlí připojila přístavba, která je ke stodole napojena proskleným krčkem. Autory jsou Kamil Mrva a Radek Leskovjan.

„Umístění do svahu, zelená střecha, přiznání betonu a otevření do atria vytváří zcela výjimečný prostor,“

domnívá se porota.

Otevřít v galerii (13)
Pohled zepředu na rodinný dům
Pohled zepředu na rodinný důmZdroj: Stavba roku
Otevřít v galerii (13)
Rodinný dům v Kojetíně
Rodinný dům v KojetíněZdroj: Stavba roku

Z vodojemu moderní dispečink

Původní vodojem vznikl ve 30. letech minulého století. Pyšnil se tím, že to byl první vodojem v Česku postavený celý ze železa a obezděný cihlovým zdivem. V 80. letech však začal být nadbytečný a řešilo se, co s ním. Mluvilo se dokonce o zbourání.

V roce 2015 se pak zrodila myšlenka předělat ho na moderní víceúčelové centrum s vyhlídkovou věží a řídícím střediskem. V místě bývalé nádrže je tak jeden z nejmodernějších dispečinků v zemi. Jeho autory jsou Tereza Tejkalová a Michal Škrna.

„Stará ocelová konstrukce budovy byla zachována a obnovena. Spojení nového a starého vytváří unikátní celek,“

ocenila porota.

Otevřít v galerii (13)
Pohled na vodojem zepředu
Pohled na vodojem zepředuZdroj: Stavba roku

Přístavba jako prosklený krystal

Na začátku stála typická složka jablonecké skleněné bižuterie - skleněný krystal. Právě jeho vzhled proto přijala přístavba k secesní části jabloneckého muzea. Jeho autory jsou Michal Hlaváček, Zdeněk Holek a Karel Musil.

Třípodlažní broušený krystal ze skla a oceli má celoprosklenou fasádu. Nejvyšší patro slouží pro krátkodobé výstavy či jako kavárna, dole se koná výstava. Nový krystal se podle organizátorů soutěže stal přirozenou součástí prostředí.

Otevřít v galerii (13)
Přístavba budovy Muzea skla a bižuterie
Přístavba budovy Muzea skla a bižuterieZdroj: Stavba roku
Otevřít v galerii (13)
Přístavba budovy Muzea skla a bižuterie zevnitř
Přístavba budovy Muzea skla a bižuterie zevnitřZdroj: Stavba roku

Kompromis mezi domem a bytem

Bydlení blízko centra města, přitom v klidu a bez stresu. Přesně to slibuje Rezidenční areál Park Masarykova Liberec, který nabízí celkem šest bytových domů. Jeho autory jsou Radim Kousal, Tomáš Rudolf, Richard Černý a Jana Jachanová.

„Architektonické řešení vytvořilo výjimečnou podobu propojení s přírodou, vycházející z tradice zahradního města, které přirozeně souzní s téměř idylickou podobou místa,“

podotkli porotci.

Otevřít v galerii (13)
Rezidence Park Masarykova zepředu
Rezidence Park Masarykova zepředuZdroj: Stavba roku
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Josefov
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Josefov, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze