Možná se to někomu zdá nefér, možná, že to nefér je, ale fakt, že transgender sportovci jsou novou součástí olympijských her, zkrátka musíme brát v potaz. Disponují muži v ženských tělech stále silou mužů? Nebo jsou ženy, které se nechaly předělat na muže, stále citlivými kráskami, kteří se mužům nemohou výkonností vyrovnat? I díky transsportovcům je letošní olympiáda jiná.
Zdroje: themes.co.uk, seznamzpravy.cz, bbc.com, vlastní dotazování
Téma “transgenderu” je samo o sobě dosti propírané, a o to víc ve světě sportovních disciplín vrcholového sportu určeným ženám. Jak to tak totiž vypadá, vnese se do nich i trocha mužské síly.
Svět se mění a my s ním a je správné, že díky celosvětovým událostem, jakou olympiáda bezesporu je, se do popředí dostávají i jiná témata, než pouze sport či případné vítězství. Je potřeba, aby si lidé zvykli na odlišnost a kde jinde by to měo být, než tam, kde se pojí všichni lidé světa, jejich kultura a jinakost, tedy právě na olympijských hrách.
Na letošních olympijských hrách v Tokiu bude součástí novozélandského týmu vzpěračů i transgender sportovkyně Laurel Hubbard. Ne všichni ale s její účastí souhlasí, argumentují, že v ženské kategorii bude mít oproti dalším soutěžícím výhodu.
Vzpěračka Laurel Hubbard se stala první transgender ženou, která si zajistila místo na letních olympijských hrách v Tokiu. Novozélanďanka bude reprezentovat svou zemi v kategorii do 87 kg.
uvedla Hubbard v pondělním prohlášení Novozélandského olympijského výboru (NZOC).
Účast sportovkyně podpořila i novozélandská vláda:
uvedl ve svém prohlášení ministr sportu a rekreace Grant Robertson, jak uvedl Seznam.cz.
Za „špatný vtip“ označila rozhodnutí účasti Hubbard na hrách také belgická vzpěračka Anna Vanbellinghen, která startuje ve stejné kategorii, a to dnes, 2. srpna 2021.
uvedla pro BBC.
Je to zkrátka téma, nad kterým by se dalo týdny, možná i měsíce, polemizovat a snaha dojít k závěru, který by byl spravedlivý pro všechny stejně, by i tak byla v nedohlednu.
uvedl fitness trenér a výživový specialista, Zdenek Dzur pro LP-Life.cz
Je to tedy otázka do pranice, jak to vlastně nakonec nastavit tak, aby všichni měla stejná práva a zároveň se nikdo necítil neznevýhodněn.
řekla pro LP-Life.cz, Markéta Kosova z Českého olympijského výboru a dodala:
Žijeme, v době, kdy muži předělaní na ženy soupeří ve sportu se ženami, což je i není fér. Každý má totiž právo být přesně tím pohlavím, jakým cítí, že být chce. Jen s jedním malým rozdílem….muž předělaný na ženu sice vypadá jako žena, ale sílu a výkon má stále jako muž. Silokonová prsa ani uměle vytvořená vagína tento fakt jaksi nezjemní.
Problém skutečně nastává na poli sportovního odvětví, kdy se pak jakákoliv soutěž a utkání pro ženy, které se i jako ženy narodily, stává tak trochu nefér hrou. Dokonce to může být deprimující, protože transgender ženám mohou ty “obyčejné” ženy jen stěží konkurovat.
I proto se ozývají hlasy těch, kteří sice chápou podstatu i svobodné právo na jakékoliv pohlaví, ale zároveň volají o spravedlnost, aby se vytvořila samostatná kategorie pro transgender sportovce.
Transgender sportovkyně, které soutěží proti "obyčejným" ženám, jsou v poslední době velké téma nejen ve světě, ale i v Česku. Ohradila se vůči tomu dokonce i bývalá tenistka Martina Navrátilová, která to sama nazvala bezprávím, a to zcela veřejně, což vzbudilo obrovský poprask.
Ve sloupku, který v roce 2019 napsala pro britský Sunday Times, řekla, že tuto formu soutěže považuje za podvod a šílenství.
napsala Navrátilová ve sloupku a zdůraznila, že s transgender komunitou nemá sebemenší problém, ale v turnaji by se s takovou ženou utkat nechtěla. Podle Navrátilové by takový zápas nebyl fér.
Za svá slova byla velmi kritizována především na sociálních sítích, kde se často setkala s označením “transfóbní”, “nevhodné” či dokonce “pohoršující”.
S tímhle se totiž rozhodně nedá nesouhlasit, protože muž a žena mají jiné predispozice a není správné, když se přeoperovaný muž rozhodne podstoupit změnu pohlaví, a pak začne soupeřit se ženami. Fyzicky se jeho tělo změní zvenku, “zevnitř” však zůstane stejné, co se síly a výkonnosti týče.
Je potřeba také zmínit, že kvalita mužské kostní tkáně a svalové hmoty je zcela odlišná od té ženské. Je to tak dáno od dětství.
Jako fitness trenér se na to dívám následovně:
Valentina Lebová pro LP-Life.cz
Již před 120 lety na olympijských hrách v Paříži, kdy poprvé startovaly ženy ve svých kategoriích, to totiž bylo z důvodu jejich ochrany, aby bylo zachováno právo na spravedlivé soupeření. Možná i zde je dobré se zamyslet nad tím, zda se nevydat stejnou cestou a ryze "ženské" kategorie chránit tím, že budou definovány biologicky. Neboli tak, aby v nich mohly soutěžit pouze biologické ženy. No a mužskou kategorii pak rozšířit o možnost transgender žen s tím, že bude nazvaná například "muži a ostatní".
Sice pak možná nastane podobný problém, kdy budou mít transgender ženy menší šanci na úspěch, ale možná je to opravdu jediná cesta, jak zachovat alespoň elementární spravedlnost a zároveň nechat možnost inkluze v nějaké rozumné míře.
Podle směrnic Mezinárodního olympijského výboru z roku 2016 mohou muži, kteří prodělali změnu pohlaví, soutěžit bez omezení. Ženské transsexuální sportovkyně musí doložit, že nejméně rok před závodem mají nižší úroveň testosteronu, než je ta mužská.
Tohle je bohužel vždy velice sporné a snaha najít nějakou zlatou střední cestu, která by byla spravedlivá, je běh na dlouhou trať. Všichni bojují za práva "trans" komunity, ale je třeba, aby stejná práva měli i lidé, kteří změnou pohlaví neprošli.
I nezisková organizace Amnesty International bojuje za práva těch, které považuje za stále ještě znevýhodněné a chce, aby transsexuálové měli stejná práva jako jakýkoliv jiný člověk. I proto vyzvala státy celého světa, aby tato práva přestaly porušovat a umožnily tak "trans" komunitě žít svobodně a naplno.
nechal se slyšet člen AI, který dodal:
A že to tak skutečně nechodí všude, o to vím své trans komunita z Maďarska.
V květnu minulého roku Maďarsko zakázalo trans lidem úřední změnu identity, což tak trochu následně popírá cestu, kterou ušli, aby konečně žili život, jaký si přejí. Podobná cenzura proběhla také v Polsku.
Lidé, kteří prošli změnou pohlaví, tak přišli o možnost změnit si jméno a získat doklady odpovídající jejich nové identitě, která do té doby byla v zemi legální. Byli tak donuceni k úžívání dokumentů, které nejsou v souladu s jejich identitou, vzhledem a genderem, s nimiž se ztotožňují.
varovala maďarská organizace Transvanilla.
Závěrem: Pokud jsou jasně dána kritéria, za kterých daná osoba může soutěžit a jsou právoplatně splněna, neměl by nikdo tato pravidla napadat jen proto, že se někdo jiný cítí znevýhodněn. Holt ne vždy se dá vyhovět všem tak, aby byli spokojeni. Není férové ani spravedlivé brát jakýmkoliv lidem možnost vyhrávat, pokud je za touto snahou dlouholetá a tvrdá práce. Nicméně i zde je důležité, aby platila jasná kritéria přednosti spravedlnosti před inkluzí.