5. září bylo na Slovensku dlouho očekávaným datem. V tento den mělo uplynout ultimátum člena vládní koalice, strany Sloboda a Solidarita (SaS), aby podal demisi ministr financí Igor Matovič (OĽaNO).
V reakci na požadavek SaS vypracoval Igor Matovič se svým hnutím deset klíčových bodů, které musí SaS splnit, chce-li, aby Matovič ze svého resortu odstoupil. Koaliční ministři za SaS své demise odložili, ale jen na několik dní. Nyní se však staly realitou. Zatímco ministr hospodářství Richard Sulík podal svou demisi už před několika dny, nyní jej následovali i zbývající tři ministři za SaS. Ministryně spravedlnosti Mária Kolíková, ministr školství Branislav Gröhling a ministr zahraničních věcí Ivan Korčok tak následují lídra strany Richarda Sulíka, který hovoří o odchodu SaS do opozice.
řekl Sulík a připomněl důvody SaS k odchodu z vlády.
Matovičova strana měla podle Sulíka dva měsíce na to, aby zpracovala požadavky koaličních partnerů a ukázala, že jí na Slovensku záleží. Sulík ministra financí Matoviče opakovaně kritizoval. Mluvil o jeho konfliktech, neschopnosti, spolupráci s fašisty, znásilňování legislativního procesu a rozvratu veřejných financí. Sulík označil Matoviče za člověka, který neustále vyhledává konflikty, a pokud je nemá, je nesvůj.
Nadějí na změnu byl dle Sulíka premiér Eduard Heger (OĽaNO), který se však Matovičem nechal šikanovat. Dodal, že kvůli tomu končí po dvou letech ve vládě, v níž odváděli kvalitní práci. Strana SaS považovala Hegera po jeho nástupu na post premiéra za novou naději.
tvrdí Sulík. Většinu podmínek, vznesených hnutím OĽaNO, považuje za nepřijatelné. Má se podle něj jednat jen o provokaci.
řekl.
poznamenal.
Sulík odmítl obvinění, že utíká před zodpovědností. Ve vedení resortu by prý rád zůstal a pokračoval v započaté práci, to by však připadalo v úvahu pouze tehdy, pokud by vládu opustil Matovič.
Co se týče další práce v parlamentu, Sulík avizoval jednání poslaneckého klubu SaS. Následně budou informovat o postoji k jednotlivým návrhům zákonů, včetně otázky zkrácení volebního období. Oznámil, že změny u dluhové brzdy podpoří, projde-li s nimi i daňová brzda. Na rozpočet je podle Sulíkových slov ještě čas a bude záviset na tom, co v něm bude. Odmítá prý však obírání obcí o finance a další škodlivá opatření.
Richard Sulík uvedl, že strana má zájem o post místopředsedy parlamentu. Ten aktuálně za SaS zastává Milan Laurenčík, který je však náhradníkem za odstoupivší ministry. Strana na tento post navrhuje Martina Kluse.
Strana má rovněž zájem na tom, aby ve funkci zůstali i její předsedové výborů. K otázce ohledně jejich odvolání Sulík poukázal na počet poslanců v klubu SaS:
uvedl.
Na otázku o návrhu na odvolání Matoviče v parlamentu reagoval, že o postupu se poradí. Pokud takový návrh přijde, osobně pro něj bude hlasovat a v tomto duchu bude přesvědčovat i své stranické kolegy. Sulík však prý nechce, že by poslanci SaS hlasovali pro vyslovení nedůvěry vládě nebo premiérovi.
řekl předseda SaS.
Sulík si však neumí představit, že by poslanci SaS hlasovali pro návrh na odvolání Matoviče, pokud by ho předložil poslanec Milan Mazurek a poslanci Republiky. Jinak by tomu bylo, kdyby takový návrh předložili poslanci Smeru a Hlasu, neboť tyto strany považuje za standardní opozici.
řekl předseda SaS s tím, že takový návrh nemusí přijít jen od Mazurka.
Zda by poslanci SaS podpořili takový návrh, k němuž je zapotřebí podpisu třiceti poslanců, Sulík nezodpověděl.
Gröhling podotkl, že setrvání Matoviče v ministerské funkci považuje za pohřbení jakékoli šance na normální a zodpovědné vládnutí. Uvedl, že Igor Matovič pravidelně útočí na prezidentku, novináře i koaliční partnery ze strany SaS. Domnívá se, že ministr financí svým jednáním dláždí cestu k návratu Roberta Fica.
řekl.
Podobně to vnímá i ministryně Kolíková. S Matovičem se podle ní nedá vládnout ani dokončit reformy, protože si neváží koaličního partnera a pošlapává principy právního státu.
uvedla na tiskové konferenci s tím, že vláda s Igorem Matovičem není možná.
Ministr zahraničních věcí Ivan Korčok při svém odchodu argumentoval i tím, že je nominantem SaS. Podotkl, že dosud není známo další fungování trojkoalice v menšinové vládě, proto si neumí představit ani své setrvání v ní. Upozornil na možnou nestabilitu.
Koaliční opozice odchází do opozice, komentoval odchod SaS z vlády lídr OĽaNO a ministr financí Igor Matovič. Naznačil, že lídr SaS a ministr hospodářství Richard Sulík prchá před zodpovědností, a označil to za zbabělost.
konstatoval Matovič na sociální síti. Dodal, že nadcházející časy budou těžké pro všechny.
Premiér Heger oznámil, že jeho vláda bude vzhledem k demisi ministrů SaS menšinová. Se jmény nástupců za odcházející ministry hodlá nejprve seznámit prezidentku Zuzanu Čaputovou. Příští týden by je mohla poznat i veřejnost.
Jak se tedy zdá, má premiér Heger kromě mnoha jiných i dva nové problémy, které přesahují jeho možnosti a schopnosti: prvním je menšinová vláda a druhým je Igor Matovič v ní.
Zdroje: Aktuality, TN, Úrad vlády, FB Igor Matovič, Topky, Cas, Aktuality, vlastné dotazování