Top hledané
Výsledky (0)
Strana SaS definitivně opustila vládní koalici a přešla do opozice. Pokud však z vlády odejde Matovič, Sulík je okamžitě ochotný k návratu.

Další tři slovenští ministři podali definitivní demisi! Slovenská vláda se rozpadá. Pod vedením Igora Matoviče zažívá rozvrat

Kristina Valachyová
09. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Ivan Korčok, Mária Kolíková a Branislav Gröhling

5. září bylo na Slovensku dlouho očekávaným datem. V tento den mělo uplynout ultimátum člena vládní koalice, strany Sloboda a Solidarita (SaS), aby podal demisi ministr financí Igor Matovič (OĽaNO).

V reakci na požadavek SaS vypracoval Igor Matovič se svým hnutím deset klíčových bodů, které musí SaS splnit, chce-li, aby Matovič ze svého resortu odstoupil. Koaliční ministři za SaS své demise odložili, ale jen na několik dní. Nyní se však staly realitou. Zatímco ministr hospodářství Richard Sulík podal svou demisi už před několika dny, nyní jej následovali i zbývající tři ministři za SaS. Ministryně spravedlnosti Mária Kolíková, ministr školství Branislav Gröhling a ministr zahraničních věcí Ivan Korčok tak následují lídra strany Richarda Sulíka, který hovoří o odchodu SaS do opozice.

„To, co zažívá Slovensko pod vedením Igora Matoviče, se nedá nazývat jinak než rozvrat,“

řekl Sulík a připomněl důvody SaS k odchodu z vlády.

Matovičova strana měla podle Sulíka dva měsíce na to, aby zpracovala požadavky koaličních partnerů a ukázala, že jí na Slovensku záleží. Sulík ministra financí Matoviče opakovaně kritizoval. Mluvil o jeho konfliktech, neschopnosti, spolupráci s fašisty, znásilňování legislativního procesu a rozvratu veřejných financí. Sulík označil Matoviče za člověka, který neustále vyhledává konflikty, a pokud je nemá, je nesvůj.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Šikanovaný premiér

Otevřít v galerii (5)
Ministr financí Igor Matoviče premiér SR Eduard Heger
Ministr financí Igor Matoviče premiér SR Eduard HegerZdroj: Profimedia

Nadějí na změnu byl dle Sulíka premiér Eduard Heger (OĽaNO), který se však Matovičem nechal šikanovat. Dodal, že kvůli tomu končí po dvou letech ve vládě, v níž odváděli kvalitní práci. Strana SaS považovala Hegera po jeho nástupu na post premiéra za novou naději.

„Nechává se Matovičem šikanovat tak, že se na to nedá dívat,“

tvrdí Sulík. Většinu podmínek, vznesených hnutím OĽaNO, považuje za nepřijatelné. Má se podle něj jednat jen o provokaci.

„Končíme ve vládě, v níž jsme svou práci dělali dobře,“

řekl.

„Zbyl po nás kus dobré práce a jsme na ni hrdí. Budeme konstruktivní, odbornou, ale i tvrdou opozicí,“

poznamenal.

Sulík odmítl obvinění, že utíká před zodpovědností. Ve vedení resortu by prý rád zůstal a pokračoval v započaté práci, to by však připadalo v úvahu pouze tehdy, pokud by vládu opustil Matovič.

Co se týče další práce v parlamentu, Sulík avizoval jednání poslaneckého klubu SaS. Následně budou informovat o postoji k jednotlivým návrhům zákonů, včetně otázky zkrácení volebního období. Oznámil, že změny u dluhové brzdy podpoří, projde-li s nimi i daňová brzda. Na rozpočet je podle Sulíkových slov ještě čas a bude záviset na tom, co v něm bude. Odmítá prý však obírání obcí o finance a další škodlivá opatření.

Sulíkovci si chtějí ponechat post místopředsedy parlamentu. Do něj chtějí současného tajemníka ministerstva zahraničí Martina Kluse

Richard Sulík uvedl, že strana má zájem o post místopředsedy parlamentu. Ten aktuálně za SaS zastává Milan Laurenčík, který je však náhradníkem za odstoupivší ministry. Strana na tento post navrhuje Martina Kluse.

Otevřít v galerii (5)
Martin Klus
Martin KlusZdroj: Profimedia

Strana má rovněž zájem na tom, aby ve funkci zůstali i její předsedové výborů. K otázce ohledně jejich odvolání Sulík poukázal na počet poslanců v klubu SaS:

„Pokud mají alespoň v některých otázkách zájem o těchto 21 hlasů, tak ať radši nechají předsedy výborů na pokoji,“

uvedl.

Na otázku o návrhu na odvolání Matoviče v parlamentu reagoval, že o postupu se poradí. Pokud takový návrh přijde, osobně pro něj bude hlasovat a v tomto duchu bude přesvědčovat i své stranické kolegy. Sulík však prý nechce, že by poslanci SaS hlasovali pro vyslovení nedůvěry vládě nebo premiérovi.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

„My v zásadě chceme, aby dovládla Hegerova vláda. Ideálně tak, že z ní odejde Igor Matovič a my se tam vrátíme,“

řekl předseda SaS.

„Budeme hlasovat pro to, co je správné. Jelikož máme i své představy, co chceme prosadit, budeme vyjednávat s našimi partnery. Možná dojdeme k dohodě, možná snadněji, než když jsme byli v koalici.“

Sulík si však neumí představit, že by poslanci SaS hlasovali pro návrh na odvolání Matoviče, pokud by ho předložil poslanec Milan Mazurek a poslanci Republiky. Jinak by tomu bylo, kdyby takový návrh předložili poslanci Smeru a Hlasu, neboť tyto strany považuje za standardní opozici.

„Neumím si představit, že bychom hlasovali pro návrhy fašistů. Bude to dilema, které budeme zvažovat, ale neumím si představit, že bychom pro takový návrh hlasovali,“

řekl předseda SaS s tím, že takový návrh nemusí přijít jen od Mazurka.

Zda by poslanci SaS podpořili takový návrh, k němuž je zapotřebí podpisu třiceti poslanců, Sulík nezodpověděl.

Ministr školství Branislav Gröhling odstoupil. Oficiálně podal demisi v podatelně prezidentského paláce

Otevřít v galerii (5)
Branislav Gröhling
Branislav GröhlingZdroj: Profimedia

Gröhling podotkl, že setrvání Matoviče v ministerské funkci považuje za pohřbení jakékoli šance na normální a zodpovědné vládnutí. Uvedl, že Igor Matovič pravidelně útočí na prezidentku, novináře i koaliční partnery ze strany SaS. Domnívá se, že ministr financí svým jednáním dláždí cestu k návratu Roberta Fica.

„Tvrzení, že se zbavujeme zodpovědnosti, je další lží Igora Matoviče. S kolegy v resortu školství chceme zodpovědně pracovat i nadále, ale s Matovičem to nejde,“

řekl.

S Matovičem se nedá vládnout, říká Kolíková

Otevřít v galerii (5)
 Mária Kolíková
Mária KolíkováZdroj: Profimedia

Podobně to vnímá i ministryně Kolíková. S Matovičem se podle ní nedá vládnout ani dokončit reformy, protože si neváží koaličního partnera a pošlapává principy právního státu.

„Promiň, justice, odcházím,“

uvedla na tiskové konferenci s tím, že vláda s Igorem Matovičem není možná.

Dosud není známo další fungování trojkoalice v menšinové vládě

Otevřít v galerii (5)
 Richard Sulík, Ivan Korčok, Mária Kolíková a Branislav Gröhling
Richard Sulík, Ivan Korčok, Mária Kolíková a Branislav GröhlingZdroj: Profimedia

Ministr zahraničních věcí Ivan Korčok při svém odchodu argumentoval i tím, že je nominantem SaS. Podotkl, že dosud není známo další fungování trojkoalice v menšinové vládě, proto si neumí představit ani své setrvání v ní. Upozornil na možnou nestabilitu.

Igor Matovič reaguje na demisi ministrů

Koaliční opozice odchází do opozice, komentoval odchod SaS z vlády lídr OĽaNO a ministr financí Igor Matovič. Naznačil, že lídr SaS a ministr hospodářství Richard Sulík prchá před zodpovědností, a označil to za zbabělost.

„Podle toho, co nám dnes na rozloučenou řekli, nám v parlamentu jdou spolu s mafií a fašisty udělat ze života peklo. Peklo, na které doplatí jen a jen obyčejní lidé,“

konstatoval Matovič na sociální síti. Dodal, že nadcházející časy budou těžké pro všechny.

Premiér Heger oznámil, že jeho vláda bude vzhledem k demisi ministrů SaS menšinová. Se jmény nástupců za odcházející ministry hodlá nejprve seznámit prezidentku Zuzanu Čaputovou. Příští týden by je mohla poznat i veřejnost.

Jak se tedy zdá, má premiér Heger kromě mnoha jiných i dva nové problémy, které přesahují jeho možnosti a schopnosti: prvním je menšinová vláda a druhým je Igor Matovič v ní.

 

Zdroje: Aktuality, TN, Úrad vlády, FB Igor Matovič, Topky, Cas, Aktuality, vlastné dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze