Top hledané
Výsledky (0)
Zahleněné plíce můžou být běžnou zdravotní komplikací, stejně jako projevem závažného onemocnění.

Tuberkulóza, covid-19 i obyčejné nachlazení mají jedno společné. Jde o zahlenění, které bychom neměli podceňovat

Radim Červenka
24. dubna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zahlenění je problémem

Nepříjemné kašlání může vyvolat velké množství hlenu v plicích. Nejběžnější příčinou je infekce nebo dýchání znečištěného vzduchu. V některých případech však hromadění hlenu může znamenat závažné zdravotní komplikace.

Příčinou vzniku je zpravidla nezvaný host

Nejčastější příčinou nepříjemného kašle je hromadění hlenu v dýchacích cestách. Jakkoliv samotný termín pro lidský sekret nevyvolává žádná příjemné konotace, jedná se o velmi důležitou součást lidské fyziologie.

Primárním účelem tvorby hlenu v těle je očista orgánů od cizorodých prvků. Klasicky tak k němu dochází při virové nebo bakteriální infekci, ale příčinou jeho tvorby je také znečištění, které se do organismu dostává z okolního prostředí. Se zahleněním tak mají obvykle problém náruživí kuřáci, ovšem zdaleka nejen oni.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Zvýšená tvorba hlenu může být varovným signálem o kvalitě vdechovaného vzduchu. Jedná se o další střípek do mozaiky důvodů, proč bychom se měli zajímat o smog ve městech a snažit se mu zabránit. Z globálního hlediska smog není ani zdaleka jen otázkou zimního počasí a např. ve městech s kontinentálním klimatem je smog zásadním problémem i v létě.

 

Jakých nemocí se týká?

Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastěji je zahlenění spojováno s onemocněním dýchacích cest. Právě tyto orgány totiž nejvíce využívají hlen za účelem vlastní očisty od cizorodých elementů.

O běžných infekcích jsme se již zmínili a každý je dobře zná. Pokud je doprovází vlhký kašel, je dobré využít léky ředící hlen umožňující ho lépe vykašlat, pacientovi se tak uleví. Proto je také důležité vždy pít dostatečné množství tekutin,

Složitější situace nastává u chronických onemocnění. Zvýšená tvorba hlenu například doprovází refluxní chorobu jícnu nebo-li chronické pálení žáhy, kdy správně nepracuje jícen a kyselina z žaludku se stává cizorodým elementem, který může způsobit závažné zahlenění.

Dlouhodobé problémy se zahleněním mají také alergici, nebo jedinci se syndromem CHOPN (tj. chronická obstrukční plicní nemoc). Známou se ve veřejném prostoru stala tato diagnóza v rámci nedávné koronavirové pandemie, kdy byla artikulována jako jeden z nejzávažnějších rizikových faktorů při nákaze. Chronické zahleněni je také jedním z důsledků prodělání samotné infekce Covid-19. Ačkoliv dnes už onemocnění neplní titulní stránky novin, stačí se podívat na sociální sítě a můžeme si přečíst o široké plejádě nepříjemnosti se zahleněním po prodělaném covidu.

"Vypila jsem 3 ACC, dvoje drsný atb. a nic. To bylo moje leden-březen. Brutál zahlenění do ledna.. Ofiko covid září-říjen a teď zjištěný nález na plicích. Čímž se to vysvětluje,"

uvedla například účetní Lucie o táhlých postcovidových komplikacích.

 

Běžný projev organismu může způsobit závažné onemocnění

Zahlenění doprovází i málo běžná onemocnění jako je tuberkulóza nebo rakovina plic, kdy pacienti často vykašlávají nejen hlen, ale i krev z poškozených tkání. Mezi nejzávažnější komplikace a zároveň velmi raritní je situace, kdy má pacient z jiné příčiny komplikace se samotným kašlacím reflexem.

Ve zdravém organismu kašel funguje jako obraný mechanismus ve spolupráci s hlenem, do něhož se "balí" nečistoty z dýchacího ústrojí. Pokud však pacient sám není schopný kašle, hromadění hlenu je závažný problém. Příčinou může být prodělaná dětská mozková obrna. O tom jak vzniká a co způsobuje, jsme psali zde.

V dnešní době pokročilých technologií, je však možné i takto těžce nemocnému pacientovi pomoci prostřednictvím moderních technologií. Jak se u vzácných onemocnění stává, problém je s finanční podporou drahých přístrojů na pomoc proti vzácným onemocněním. Dobrou zprávou je, že společnost k těmto obtížným osudům není lhostejná a občas se podaří najít jinou cestu k pomoci. Koho by zajímalo více, může si přečíst o příběhu malého Honzíčka, ke kterému se dostal kašlací asistent prostřednictvím nadace Naše plíce.

 

Zdroje: reuters.com, naseplice.cz, euro.cz, twitter.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze