Seznamte se s dobou první republiky prostřednictvím luxusní architektury. Na prohlídku významných prvorepublikových staveb snad ani neexistuje vhodnější datum než 28. říjen 2018, sto let od založení Československa.
Díky organizaci Open House Praha můžete nahlédnout do 8 pražských budov a jednoho historického parníku. A právě o něm vám přinášíme zajímavé informace.
Jedná se o největší a nejstarší parník na řece Vltavě, který původně nesl název T. G. Masaryk a byl používán pro osobní přepravu na Vltavě – přepravoval lidi do Vraného nad Vltavou a později do Štěchovic. Poprvé byl spuštěn na vodu v roce 1938. Plul rychlostí 127 km/hod, byl poháněn koly s lopatkami, jeho délka byla 62 metrů a na jeho palubu se vešlo 885 cestujících. Vyrobila ho firma Ústecká loděnice a dřevoprůmysl.
Hlavní rekonstrukce luxusního parníku proběhla v roce 1992, kdy také získal svůj současný název – Vyšehrad. Parník byl přestavěn na restaurační salónní parník s kapacitou 300 osob. Jeho poslední rekonstrukce proběhla v letošním roce pod vedením architekta Františka Webera, který se mu snažil maximálně vrátit svou původní luxusní podobu.
V roce 2013 byl prohlášen národní kulturní památkou a nyní slouží jako restaurační parník, který pluje na okružních plavbách po Praze, ale i za její brány – do Mělníka nebo na Slapy. Kotví v přístavišti lodí Rašínovo nábřeží, mezi Palackého a Jiráskovým mostem.
Veškeré prostory nejstaršího kolesového parníku v Čechách, včetně kormidelny a strojovny, si můžete prohlédnout v rámci projektu organizace Open House Praha nesoucí název Architektura první republiky v Praze, který proběhne 28. října.
V rámci tohoto projektu se otevřou dveře dalších prvorepublikových architektonických skvostů:
Dům zemědělské osvěty
Husův sbor na Vinohradech
Husův sbor ve Vršovicích
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech
Kostel sv. Václava ve Vršovicích
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR na Františku
palác Metro a Divadlo Image na Národní třídě
Tyršův dům na Malé Straně