Top hledané
Výsledky (0)
V evropském srovnání je nezaměstnanost v Česku stále na nejnižší hranici.

V Česku je nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Stále více pracují i ženy

Radim Červenka
07. května 2025
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Práce

Česká republika patří dlouhodobě ke státům s nejnižší nezaměstnaností v mezinárodním měřítku mezi zeměmi Evropské unie. Situaci potvrdily i poslední data zveřejněná Českým statistických úřadem (ČSÚ). Neobvykle nevyrovnaná statistika mezi množstvím zaměstnaných žen a mužů se v posledních letech mění a v aktuálních datech toto srovnání zaznamenalo poměrně významné přiblížení.

Není žádnou novinkou, že míra nezaměstnanosti (tedy podíl nepracujících osob schopných práce na celkové pracovní síle) v České republice dlouhodobě atakuje nejnižší hodnoty mezi státy evropské sedmadvacítky. Trend potvrdila i poslední data Českého statistického úřadu.

Procentuální vyjádření míry nezaměstnanosti dosáhlo za březen letošního roku na 2,7 % a údaj poklesl meziročně o 0,3 %. Ještě v únoru však úřady práce hlásily nejvyšší nezaměstnanost za posledních 8 let ve výši 4,4 %, jenže metodika Úřadu práce ČR se odlišuje od sběru dat ČSÚ a právě čeští statistici pracují mezinárodně srovnatelnou metrikou Eurostatu.

Prodej bytu 4+1, Praha 1 - 135
Prodej bytu 4+1, Praha 1 - 135, Praha 1

Rozdíl v zaměstnanosti mužů a žen se snižuje

V posledních datech Eurostatu za březen tak Česko udrželo první pozici v této metrice následované Polskem, Maltou, Slovinskem a Německem. Na situaci má dlouhodobě efekt vysoký podíl Čechů zaměstnaných v automobilovém průmyslu, kde jim rovněž patří evropský primát, i když v absolutních číslech více lidí v oblasti automotive zaměstnává podstatně větší a lidnatější Německo.

Česko se pak od Evropy odlišuje ještě jedním statistickým faktorem. I přes dlouhodobě nízkou nezaměstnanost panoval v zemi neobvykle vysoký rozdíl mezi mírou zaměstnanosti mužů a žen. Trend se však podle statistických údajů začíná měnit.

„Rozdíl v mírách zaměstnanosti mužů a žen 15–64letých se snížil na méně než 11 procentních bodů, což je v Česku historicky ojedinělé. Až do roku 2010 se pohyboval kolem 17 procentních bodů, s výjimkou covidového období se potom stále zmenšoval,“

vysvětlil výsledky statistického šetření Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Markantní rozdíl v zaměstnanosti mužů a žen za Evropou, příčinou mohou být zkrácené úvazky

Při srovnání s evropskými čísly je však vidět v tomto ohledu poměrně výrazný rozdíl. Podle Eurostatu v březnu 2025 činila míra nezaměstnanosti žen v EU 6,0 %, míra nezaměstnanosti mužů byla 5,7 %, což je nárůst oproti 5,6 % v únoru 2025. V českých datech tyto údaje znamenají 3,2 % míry nezaměstnanosti u žen a 2,2 % u mužů.

I když i u českých žen panuje podstatně nižší nezaměstnanost, než jak vidíme na evropském průměru, rozdíl v této statistice proti mužům je více než třikrát vyšší oproti zbytku Evropy. Ačkoliv i v Česku mohou rodičovskou dovolenou čerpat muži, zpravidla se tomu tak neděje. Možnosti využívá jen přibližně 2 % otců.

Nicméně trend, který genderový rozdíl v míře nezaměstnanosti v Česku čím dál více stírá, je na datech patrný. Podrobné studie, proč k tomuto dlouhodobému jevu nastává a proč je situace v Česku natolik odlišná od zbytku Evropy chybí.

Jednou z příčin by však mohlo být množství zkrácených úvazků, které jsou čím dál častější formou zaměstnaneckého vztahu. Práci na menší než plný úvazek totiž využívá každá sedmá žena a právě mezi ženami, které věnují více pozornosti péči o děti, jsou zkrácené úvazky častější než u mužů/zaměstnanců.

Zdroje: autorský text, ČSÚ, Eurostat, portu.cz, seznamzpravy.cz, novinky.cz, syri.cz, destatis.de

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze