Top hledané
Výsledky (0)
Podle soudu byla iniciátorkou sama Zsuzsová, která jednala za Kočnerovými zády. A motiv? Podle senátu se bála, že kdyby někdo Kočnerovi vyhrožoval, přišla by o příjem a další výhody, které jí dlouhodobě poskytoval.

Událost, která změnila Slovensko, vražda Kuciaka. Tady je přehled toho nejdůležitějšího

Kristina Valachyová
23. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Rodiče zavražděných

Před pěti lety byl brutálně zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka, archeoložka Martina Kušnírová. V jejich domě ve Veľké Mači střelili Jána do hrudi, Martinu do hlavy a zasáhli pomyslnou kulkou slovenskou demokracii. Dvojnásobná vražda nenechala Slovensko chladným. Vyústila v bouřlivý rok mnoha změn. 

Podívejte se na chronologii nejdůležitějších událostí po vraždě, která změnila Slovensko. 

Vražda ve Velké Mači

Obvinění z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové si přišli prohlédnout dům ve Velké Mači, kde zavražděný pár žil. Před samotnou vraždou vykonali exekutoři ještě šest prohlídek Kuciakova domu a přístupových cest.

„Původně měl být Kuciak unesen a zavražděn tak, aby ho nikdo nenašel," 

Marček vypověděl u soudu v lednu 2020. Před senátem se k vraždě přiznal.

Dne 21. února 2018 byli oba zavražděni.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

„Zaklepal jsem, pan Kuciak otevřel dveře. Pak jsem bohužel viděl ještě jednu osobu. Běžel jsem za ní do kuchyně a zastřelil jsem ji,

Marček vypověděl u soudu na začátku ledna.

Martinu zabil střelou do hlavy a Jána dvěma ranami do hrudníku. Po střelbě vrah opustil dům a šel pěšky přes ulici směrem k fotbalovému hřišti, kde ho vyzvedl šofér. Společně odjeli na schůzku s dnes již odsouzeným organizátorem vraždy Zoltánem Andruskóem. Teprve 26. února policie potvrdila nález těl Jána a Martiny v jejich domě ve Velké Mači. Motivem byla Kuciakova práce. Pak 9. března zažilo Slovensko největší protesty od roku 1989

29. května: Policie ve Veľké Mači provedla rekonstrukci vraždy.

27. září: Policie zadržela podezřelé v Kolárově - bývalého policistu Tomáše Szabóa a jeho bratrance Miroslava Marčeka. Ten se později k vraždám přiznal. Třetím byl podnikatel Zoltán Andruskó.
O den později zatkla policie v jejím domě Alenu Zsuzsovou.

4. října: Gang z jihu Slovenska plánoval také vraždu prvního náměstka generálního prokurátora Petra Šufliarského. Zsuzsová a Andruskó měli být prostředníky, Szabó a Marček vykonavateli.

22. října: Bývalý agent SIS Peter Tóth se přiznal ke špionáži Kuciaka.

8. listopadu: Jméno dnes již známé Aleny Zsuzsové se začalo zmiňovat v souvislosti s vraždou bývalého starosty Hurbanova a tehdejšího městského kontrolora László Basternáka.

V roce 2019 s novými informacemi

10. ledna: Policie zajistila i nahrávky Mariana Kočnera. 

2. února: Italská televize Rai 1 zveřejnila záběry ze sledování Jána Kuciaka.

11. dubna: Miroslav Marček se před vyšetřovateli NAKA poprvé přiznal k vraždě Kuciaka a jeho snoubenky.

28. května: Policie provedla rekonstrukci vraždy s Marčekem jako střelcem.

22. července: Začal soudní proces ve směnečné kauze Mariana Kočnera a Pavla Ruska. Oba byli obviněni z podvodu s cennými papíry za 69 milionů eur a z maření spravedlnosti. Jednalo se o první soudní proces s Marianem Kočnerem po sérii obvinění a obžalob, které proti němu vznesla policie a státní zastupitelství po vraždě Jána a Martiny.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

2. srpna: Deník N zveřejnil zprávy z Kočnerova mobilního telefonu z aplikace Threema. Ty ukazují, jak Kočner ovlivňoval soudce ve svůj prospěch. Psal také krypticky o vraždě Kuciaka a vyplacení odměny. Vraždu novináře popisuje jako trhání zubů. Mobilní telefon předal policii Kočnerův bývalý spolupracovník a bývalý šéf kontrarozvědky SIS Peter Tóth

14. srpna: Zsuzsová, Andruskó, Szabó a Marček jsou obviněni z objednání a přípravy úkladné vraždy dvou prokurátorů Maroše ŽilinkyPetra Šufliarského a právníka Daniela Lipšice.

21. října: Státní zástupce podal obžalobu na Kočnera v případu vraždy Kuciaka. Obviněni byli také Zsuzsová, Szabó a Marček. Zoltán Andruskó byl vyčleněn k samostatnému procesu.

10. prosince: Ministerstvo financí USA zařadilo Mariana Kočnera a šest jeho společností na sankční seznam. Marian Kočner nesmí podnikat ve Spojených státech a má zákaz tam cestovat. Američané rovněž zmrazili jeho bankovní účty. Američané poprvé použili takzvaný Magnitského zákon na slovenského občana. Jedná se o celosvětový nástroj, který USA používá proti zločincům odpovědným za porušování základních lidských práv nebo korupci.

19. prosince: Soud přijal obžalobu čtyř obviněných z vraždy novináře a jeho snoubenky. Stanovil první termíny soudních jednání na leden 2020.

30. prosince: Soud potvrdil dohodu o vině a trestu mezi organizátorem vraždy Zoltánem Andruskóem a státním zastupitelstvím. Andruskó souhlasil s trestem 15 let.

První slyšení začíná v roce 2020

13. ledna: U Specializovaného trestního soudu (STS) v Pezinku začal proces roku. První den procesu se Miroslav Marček přiznal k vraždě své snoubenky a chladnokrevně popsal, jak ji spáchal. Zároveň se přiznal i k vraždě podnikatele Petra Molnára, neboť soud oba případy spojil v rámci jednoho procesu. Ostatní viníci vraždy popřeli. Marian Kočner se přiznal pouze k nelegálnímu ozbrojování.

14. ledna: Zoltán Andruskó vypovídal druhý den vrcholného procesu.

„Měl jsem jí (Aleně Zsuzsové) prostřednictvím Threemy napsat, že jsem píchl pneumatiku,

Andruskó vypovídá u soudu o předem domluveném podpisu mezi ním a Zsuzsovou. Zprávu o údajném defektu napsal přes šifrovanou aplikaci, když už bylo po vraždě novinářky. Andruskó tvrdí, že peníze, které mu Zsuzsová předala, byly zabalené v kuchyňské utěrce.

21. ledna: Pátý den procesu vypovídali u soudu kolegové Jána Kuciaka.

22. ledna: Šestý den procesu vypovídalo sledovací komando najaté Kočnerem prostřednictvím Petra Tótha, bývalého šéfa kontrarozvědky SIS. Ti potvrdili, že novinář byl sledován i před svým domem ve Velké Máchové. O přípravě vraždy nic nevěděli.

3. února: Senát zároveň vyčlenil vraha Miroslava Marčeka, po jeho přiznání, k samostatnému procesu.

4. února: Soud vyloučil z procesu veřejnost, protože vypovídali znalci z Europolu a policie. Ti soudu vysvětlili, jak získali zprávy nalezené v Kočnerově mobilním telefonu.

7. února: Média zveřejnila informaci, že Marian Kočner měl připravené letadlo do chorvatského Splitu právě v den, kdy Nejvyšší soud rozhodoval o jeho vazbě. Podle zpráv z Threemy chtěl odjet na lodi oficiálně registrované na jeho manželku a chtěl vyplout do mezinárodních vod.

19. května: Patnáctý den jednání byly u soudu poprvé přečteny Threemovy zprávy. Státní zástupce přečetl zprávy ze dne 26. února 2018. Tehdy se veřejnost dozvěděla o dvojnásobné vraždě ve Velké Mači.

Kočner napsal Zsuzsové:

„5️⃣ 0️⃣ 🔜 🚽" a pak dodal 👎🏿.“

Zsuzsová odpovídá:

„Myslíš to, co propadlo? To vyřešíme. Už jsem to oznámila. Vždyť víš, že jsem střízlivá 🤪 I na tom tvém 🙈😅.“

Pár si později domluví schůzku v Bachu. Zsuzsová píše o „druhém šanonu“. 

„A je v něm příjemné množství nebo nepříjemné množství? Dejte mi vědět, jak se na to mám naladit...,“

Kočner se zeptal Zsuzsové.

26. června: Na veřejnost se dostala výpověď Zoltána Andruskóa o tom, jak na poslední chvíli odvolal popravu Maroše Žilinky, státního zástupce Úřadu speciální prokuratury (ÚŠP).
Podle Andruskóa to byla Alena Zsuzsová, kdo měl tuto vraždu na svědomí.

2. srpna: 

„Nejsem svatý, ale nejsem ani vrah,“

řekl Andsukó. Marian Kočner se u soudu hájil při své závěrečné řeči. Tomáš Szabó v závěrečné řeči vyjádřil lítost, ale vinu popřel. 

3. září: Soud vynesl rozsudek v případu vraždy. Odsoudil pouze Tomáše Szabóa. Marian Kočner a Alena Zsuzsová byli zproštěni viny. Zsuszová byla v té době pouze ve vazbě a soud ji musel propustit. Při odchodu z vězení ji však policie znovu zatkla v případu vraždy bývalého starosty Hurbanova László Basternáka. 

5. září: Zsuzsová byla vzata do vazby ŠTS - bylo to v případě vraždy László Basternáka.

6. října: Byl zveřejněn písemný rozsudek v případu vraždy. V něm soud například vyslýchal spolupracující svědky, na několika místech zpochybnil výpovědi svědků Andrúska a Tótha, na jiných místech se však o jejich výpovědi opíral.

2. prosince: Nejvyšší soud zpřísnil trest pro vraha Miroslava Marčeka. Zvýšil mu trest na 25 let vězení z původních 23 let.

4. prosince: Specializovaný trestní soud nepravomocně odsoudil Alenu Zsuszovou na 21 let v případu vraždy bývalého starosty Hurbanova László Basternáka. 

V roce 2021 byla Zsuszová pravomocně odsouzena za vraždu exprimátora

9. června: Obžaloba předložila v případu nový důkaz, znalecký posudek komunikace prostřednictvím šifrované aplikace Threema.

15. června: Senát Petera Paludy vrátil případ Specializovanému trestnímu soudu k novému projednání. Nejvyšší soud se vyjádřil k původnímu rozsudku s tím, že se soudci dostatečně nevypořádali s některými důkazy a nehodnotili je chronologicky.

28. června: Marian Kočner byl obžalován z přípravy vraždy státních zástupců Maroše Žilinky, Petra Šufliarského a Daniela Lipšice.

14. září: Senát Nejvyššího soudu nařizuje Specializovanému trestnímu soudu přehodnotit řadu důkazů.

13. října: Nejvyšší soud potvrzuje rozhodnutí Zvláštního trestního soudu ve věci vraždy expremiéra Hurbanova. Alena Zsuzsová byla spolu s Romanem Ostružlíkem a Vladimírem Mosnárem pravomocně odsouzena k 21 letům vězení.

Rok 2022 byl ve znamení dokazování kauzy Kočner

14. února: NS (Nejvyšší soud) spojil kauzu vraždy Jana a Martiny s kauzou přípravy vražd státních zástupců Petra Šufliarského, Maroše Žilinky a Daniela Lipšice. 

16. června: Soud vyloučil Tomáše Szabóa k samostatnému řízení poté, co se přiznal v kauze vraždy.

5. srpna: Policejní vyšetřovatel navrhl obžalovat Mariana Kočnera v kauze Donovaly a Báč.

Rok 2023 ve znamení vyhlášení rozsudku

17. března: V roce 2017 se uskutečnil první ročník soutěže o nejlepšího obviněného z trestného činu podvodu. Policie požádala ŠTS (Špecializovaný trestný súd) o opětovné vydání Kočnerových telefonů, aby je mohla podrobněji analyzovat.

21. března: Začala demolice domu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. 

28. března: U soudu se řešila otázka, jak se Kočner dostal do systému Sociální pojišťovny a jak lustroval Jána Kuciaka a státní zástupce. Kočner to vysvětloval numerologickou věštbou.

5. dubna: Zoltán Andruskó předložil nové důkazy. Dopis, který měl napsat před svým zatčením policií. V dopise napsal, že vraždu Jána Kuciaka si objednal Marián Kočner. Byla to Andruskóova pojistka pro případ, že by se mu něco stalo.

19. května: Kočner se ve středu (17.5.) dožil 60 let. Ironií osudu slaví Kočner narozeniny ve stejný den jako zavražděný novinář Kuciak († 27). Investigativní reportér by se letos dožil 33 let. Místo oslavy, která se nekonala, se dva dny po jeho narozeninách jeho rodina dozvídá rozsudek. Celý rozsudek si můžete pustit na tomto odkaze.

Rozsudek mnohé překvapil a některé zklamal. Zsuszová požádala o přijetí své nepřítomnosti

Kočner byl zproštěn obžaloby v kauze objednání vraždy Jána Kuciaka a v kauze přípravy vražd prokurátorů. V Kočnerově případě v bodě 1 soud upustil od souhrnného trestu. Jeho 19letý trest (za kauzu směnky) považuje za dostatečný. 

Obžalovanou Alenu Zsuszovou uznal senát v Pezinku vinnou a uložil jí trest odnětí svobody v délce 25 let. Rozhodnutí zatím není pravomocné. O avizovaných odvoláních bude rozhodovat Nejvyšší soud Slovenské republiky. Obžaloba navrhovala pro Zsuzsovou doživotí, senát se však pro výjimečný trest nepřiklonil, neboť podle psychologického posudku je možná její náprava.

Podle senátu byla Zsuszová na Kočnerovi citově, materiálně i finančně závislá. Motivem obžalovaného k objednání vraždy novináře, prokurátora Maroše Žilinky a Petra Šufliarského, proto měla být obava ze ztráty finančních a jiných materiálních výhod z jeho strany. Soud uznal Zsuszovou vinnou také z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Kromě úhrnného trestu 25 let v ústavu s nejpřísnějším stupněm dohledu jí byl uložen také tříletý ochranný dohled a povinnost nahradit manželům Kuciakovým nemajetkovou újmu v celkové výši 160 000 eur (téměř 4 miliony korun). 

V případu vraždy Kuciaka z února 2018 soudy nyní rozhodují pouze o vině Kočnera a Zsuszové. Ti byli původně v září 2020 zproštěni obžaloby, ale Nejvyšší soud Slovenské republiky jim případ vrátil. Pachatelé vraždy Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25leté nepodmíněné tresty odnětí svobody, Zoltán Andruskó poté 15letý nepodmíněný trest.

Marian Kočner vyslechl osvobozující rozsudek bez jakýchkoli emocí, jen nehybně stál. V případě rodičů Jana a Martiny to však bylo jinak. Ti ho opustili ještě během vyhlašování rozsudku. Podle svých slov se Kuciakovi proti rozsudku odvolali.

Případ se již podruhé dostal k Nejvyššímu soudu, a tak se na finální verdikt stále ještě čeká.

Zdroj: Soudní jednání, Aktuálně.cz, Investigace.cz, Refresher.cz, Irozhlas.cz, Sme.sk, Denikn.cz, Aktuality.sk, Kosiceonline.sk

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze