Top hledané
Výsledky (0)
Milníky v životě nejbohatšího Čecha

Za 57 let zvládl to, co jiní nestihnou za celý život. Miliardář Petr Kellner by dnes oslavil 57 let.

Kristina Vacková
20. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Petr Kellner

Tragická událost, která se stala 27. března, pád vrtulníku na Aljašce, ukončila život finančníka Petra Kellnera dříve, než mohl oslavit své dnešní, 57. narozeniny. Hvězda nejbohatšího Čecha zhasla předčasně, přesto za sebou ale zanechal obrovskou práci a nesmazatelnou stopu! Podívejme se na milníky jeho života byznysmena.

Nad nehodou vrtulníku, v němž Petr Kellner zahynul, se pozastavil celý národ. Událost protkala všechna média, včetně těch sociálních, na dobu několika dní. 

Petr Kellner byl jedním z mála bohatých, ba dokonce nejbohatší, kde šla závist stranou a lidé si kolektivně uvědomovali předčasnou ztrátu člověka, jehož jen málokdo viděl, ale o jeho úspěších věděl každý. 

Kellner, i když začal podnikat v době „kapitalismu po česku“, měl mozek investora a finančníka, a uměl naslouchat. Měl ve svém životě pevné zásady. Toto všechno jej vyneslo do oblak, odkud se bohužel na konci března doslova zřítil.

Otevřít v galerii (6)
Mnoho snímků Petra Kellnera neexistuje. Na veřejnosti se neukazoval. Zde na dostizích.
Mnoho snímků Petra Kellnera neexistuje. Na veřejnosti se neukazoval. Zde na dostizích.Zdroj: PETR TOPIČ " / MAFRA / Profimedia

Jeho smrt si připomněli lidé na všemožných koutech světa. I na Britských Panenských ostrovech v Karibiku se uskutečnil velký smuteční průvod: Miliardář se sem každoročně vracel a před čtyřmi lety pomáhal finančně ostrovu Virgin Gorda s následky ničivého hurikánu.

Fantom v pozadí

V pavučině byznysu a politiky stále Petr Kellner velmi pevně. I když se v posledních letech na veřejnosti moc neukazoval, soukromí své a své rodiny si chránil a střežil si svou pověst, stála za ním spousta filantropických projektů, jak se už u bohatých mužů sluší a patří. Příkladem je například Divadlo Járy Cimrmana, obnova Ateliéru Josefa Sudka a mnoho dalších projektů.

Jeho miliardové investice mu vynášely další miliardové zisky. V podnikání preferoval stoprocentní kontrolu před spoluprací s jinými akcionáři.

„Základem byznysu je podnikání, z něhož plynou trvalé drobné částky od klientů, jež v součtu skládají velkou částku,“

taková byla strategie Petra Kellnera. Korunka ke korunce, tisícovka k tisícovce, milion k milionu… a nakonec miliarda k miliardě. A k tomu samozřejmě druhá cesta – dobré politické vztahy.

Rok po roce, miliarda za miliardou

Petr Kellner byl absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze (1986), ale jeho první práce byla na konci 80. let na Barrandově, kde dělal asistenta produkce. Jeho život změnila až práce v Impromatu. Počátky budování Kellnerova impéria spadají do doby divokého kapitalismu, což se na nich podepsalo v mnoha směrech.

V roce 1990 prodával Petr Kellner kopírky ve firmě Impromat a seznámil se s Milanem Maděryčem.

Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

1991 – založení investičního fondu Wika, později PPF

V roce 1991 prakticky z ničeho založil tehdejší dealer ve spolupráci s Milanem Vinklerem, jehož jako dealer Impromatu potkal, společnost Wika. Ta později dostala povolení založit investiční fond, pozdější PPF, a odstartovala první vlnu kuponové privatizace. 

Ke dvojici se postupně přidali i majitel teplického sklářského gigantu Sklo Union Štěpán Popovič a Milan Maděryč, šéf impromatu, jenž se původně celé akce stranil. 

„Bylo nám jasné, že jedině tak je možné podílet se na ohromném přerozdělení majetku, kterým byla připravovaná kuponová privatizace,“

prohlásil Vinkler v roce 2001 pro Lidové noviny.

200 za pět miliard

1993 - Skupina fondů získala v prvním kole kuponové privatizace 1,4 procenta bodů a v roce 1993 převzala na dvě stovky podniků v hodnotě pěti miliard. 

V letech 1993/94 se Petr Kellner také poprvé snaží o vstup na ruský trh, kde zakládají privatizační fondy Petra Velikého, jež však koncem 90. let zanikají.

Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113
Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113, Praha 1

Začátek „velké hry“

V polovině 90. let skončila druhá vlna kuponové privatizace. V čele republiky stál Václav Klaus, sám velký fanda privatizace. Byl velmi zadobře s Viktorem Koženým, Pavlem Tykačem, Milanem Šrejberem a Petrem Kellnerem. Některé fondy se tehdy transformovaly do neinvestičních společností, takže nebyly pod kontrolu ministerstva financí. 

Petr Kellner si přál získat rozhodující vliv ve velké bance, ale místo ní nakonec PPF vyhodnotila jako cílovou strategickou investici Českou pojišťovnu, jejíž aktiva se pohybovala okolo 60 miliard korun, a přitom měla poměrně nízký základní kapitál – méně než dvě miliardy korun. 

Tehdy, v roce 1995 celá finančně-politická hra začala.

Otevřít v galerii (6)
Profimedia
ProfimediaZdroj: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Lobbing: Kellner se ukazuje v médiích

Od roku 1996 držela PPF zhruba pětinový podíl v bezmála monopolním subjektu v oblasti pojištění, ale bankovní krize citelně zasáhla i pojišťovnu. PPF se tehdy snažila a získat vlastnické podíly Investiční a Poštovní banky (IPB). 

Tehdy Petr Kellner pochopil, že cestou je lobbing. Byla to také doba, kdy se ukazoval v médiích a jeho tvář byla velice populární. Vztah s Václavem Klausem Kellnerovi velmi pomohl. V té době je Kellnerův majetek odhadnut na 2,5 miliardy korun.

Otevřít v galerii (6)
Petr Kellner na Žofíně při návštěvě čínského prezidenta v Česku
Petr Kellner na Žofíně při návštěvě čínského prezidenta v ČeskuZdroj: MAFRA PETR TOPIČ / iDNES.cz / Profimedia

Spotřebitelské půjčky otvírají cestu do Ruska

V roce 1997 zakládá PPF splátkovou společnost Home Credit, jež je zlatým dolem celé společnosti. Firma Home Credit se zaměřila na spotřebitelské půjčky, zcela v duchu Kellnerova hesla a brzy se stala druhým klenotem v impériu PPF a rovněž vstupní bránou na ruský trh.

Majoritní vlastník PPF

V lednu 2000 dosáhla skupina PPF na bezmála pětinový podíl držený IPB v hodnotě 1,6 miliardy korun, za který všem nic nezaplatí. Rovněž díky Ivanu Kočárníkovi, někdejšímu ministru financí, získala manažerskou kontrolu nad upadající pojišťovnou PPF a IPB. Měli příslib na odkup 14% podílu ČSOB, pokud se pojišťovna dostane z červených čísel. V té době se již jmění, které firmy ze skupiny PPF spravují, odhaduje okolo sto miliard korun. Petr Kellner zveřejnil, že je majoritním vlastníkem PPF a jeho společníci mají jen menšinové podíly.

V roce 2001 se Petr Kellner stal kompletním vlastníkem České pojišťovny, jelikož mu zbylé dvě pětiny odprodal stát – vláda Miloše Zemana, a Komerční banka. Kellner se tehdy veřejně přihlásil jako jediný akcionář k PPF. Podle výroční zprávy za tento rok spravuje skupina Petra Kellnera majetek za 130 miliard korun.

Otevřít v galerii (6)
Smuteční vlajka na budově PPF v Praze
Smuteční vlajka na budově PPF v PrazeZdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

TV Nova: malá domů

Paralelně probíhala kauza kolem TV Nova. V roce 1999 přestal někdejší ředitel TV Nova Vladimír Železný spolupracovat s Ronaldem Lauderem a jeho CME a na financování televize se domluvil s Jiřím Šmejcem a jeho firmou MEF Holding. V roce 2000 však padla IPB, která financovala velkou část Železného Novy. Toho PPF využila a začala v roce 2002 s nepřátelským převzetím, kdy platila i Železného dluhy. 

V roce 2003 Kellner oznámil, že je stoprocentním vlastníkem skupiny a prvním dolarovým miliardářem v Česku. Jeho majetek je odhadován na 50 miliard korun.

Jiří Šmejc se zprvu Kellnerovi bránil, aby se s ním později naopak spojil. Železná skončil a v roce 2004 prodali oba noví vlastníci Novu zpět CME se ziskem odhadovaným na deset miliard korun. Do PPF tak „za odměnu“ nastoupil právě Jiří Šmejc, dlouhodobá dvojka PPF, kde měl tehdy pětiprocentní podíl. Hodnota spravovaného majetku PPF je v té době 200 miliard korun.

Do žebříčků Forbesu

V roce 2006 je Kellner poprvé zahrnut do žebříčku časopisu Forbes, ocitá se na 224. místě světových miliardářů s majetkem 3 miliardy dolarů (72 miliard korun). O dva roky později je již v první stovce – na 91. Místě s majetkem 9,3 miliardy dolarů.

Petr Kellner začal od roku 2007 hodnotit svůj byznys ve světových měnách – vyčísleno na 10 miliard eur. V té době odprodává italské pojišťovně 51 procent České pojišťovny, respektive společně zakládají podnik, kde má PPF minoritu, a získává miliardu eur.

Rusko a tryskáč změněn za Boeing

V roce 2008 kupuje PPF v Rusku oddíl v Polymetalu, těžařské firmě.

O rok později udeřila finanční krize, zastavil se růst aktiv skupiny a Kellnerův majetek spadl na 6 miliard dolarů, ale PPF dále expanduje a zakládá Energetický a průmyslový holding (EPH).

V  roce 2010 Kellner vyměňuje tryskáč Gulfstream za osobní Boeing 737 upravený pro privátní klientelu.

Po Rusku se stala prioritním trhem Čína. Díky know-how se PPF stala zahraniční firmou, jež v Číně získala licenci na poskytování spotřebitelských úvěrů. Zprvu jen v jedné provincii, ale postupně až do roku 2013 na území celého miliardového trhu. Kellnerův majetek je díky čínské expanzi vyčíslen na 7,6 miliardy dolarů.

Rok 2011 se nese ve znamení boje o Sazku. Kellner prodává podíl KKCG Karla Komárka a získává další 4 miliardy korun.

„M“ se mění na „B“ – z milionů bilion

Na konci roku nadcházejícího byla uzavřena dohoda mezi PPF a Generali a společná podnik se rozpadá. Investice je však desetinásobně zhodnocena a majetek skupiny dosahuje 21,5 miliardy eur, tedy přes půl bilionu korun.

V témže roce se stala součástí PPF i skupina Sotio, díky níž začala skupina působit i v oblasti biotechnologického výzkumu. Skupina pracuje na vývoji léčebných přípravků na onkologická onemocnění. Zaměstnává více než 300 odborníků, sídlí v Praze, ale působí i v dalších evropských zemích, v USA, Číně a Rusku.

Otevřít v galerii (6)
Petr Kellner zahynul 27. března 2021, když se helikoptéra zřítila na Aljašce
Petr Kellner zahynul 27. března 2021, když se helikoptéra zřítila na AljašceZdroj: Profimedia

2013: Češi „volali s Kellnerem“

V roce 2013 přichází další milník a Petr Kellner odkupuje od Telefoniky 65% podíl v české divizi za 64 miliard korun. PPF tak získává dvoutřetinový podíl v české divizi Telefóniky, takže v té době využívalo “jeho” služeb pět milionů Čechů. PPF tak získala pravidelné měsíční platby od všech těchto lidí, a také monopol na pevné linky

V téže době končí spolupráce J&T a EPH a PPF bohatne o dalších 30 miliard!

Neustálý výstup po žebříku kupředu

V roce 2014 odhadl Forbes Kellnerův majetek na 11,2 miliardy dolarů. A další milníky jsou pak už jen o zhodnocování dosaženého jmění a malých propadech a vzestupech: roku 2015 je Kellner na 137. místě seznamu Forbes s odhadovaným bohatstvím 9,2 miliardy USD (2015), v srpnu 2016 již na 102. místě s 11,4 miliardami USD. Je oficiálně nejbohatším člověkem v České republice.

Rok 2018 vynesl Kellnera na 88. místo s 15,5 miliardami USD a v loňském roce to bylo ještě výše: 68. místo a 14,9 miliard USD. V říjnu 2020 je Forbesem uveden jako nejbohatší člověk v České republice s čistým jměním 293 miliard Kč (v té době asi 13 miliard USD).

Nedokončené projekty

Jedním z posledních dotažených velkých obchodů v Česku byl pro Kellnera provoz mýtného systému v Česku. Získalo jej konsorcium firem CzechToll (vlastněná PPF) a slovenský provozovatel mýta SkyToll. Původní provozovatel systému, společnost Kapsch, se snažila vítězství neúspěšně zvrátit.

V době tragické smrti nejbohatšího Čecha měla skupina PPF rozběhnutou celou řadu významných transakcí, například spojení s Monetou Money Bank přes uvedení společnosti CETIN na burzu.

Otevřít v galerii (6)
Po Kellnerové smrti vzniklo v PPF pietní místo
Po Kellnerové smrti vzniklo v PPF pietní místoZdroj: Profimedia

Poselství

Je jasné, že tento velmi zkrácený přehled milníků by vydal na životy mnoha lidí. Bohužel, úspěch s sebou zákonitě nenese nesmrtelnost a štěstí. Petr Kellner si však za svého života dovolil prožít všechno, co chtěl.

Další vývoj investic PPF už Petr Kellner osobně sledovat nebude. Jeho styl myšlení a ducha však bude stát za celou skupinou i nadále. Kellner se obklopoval lidmi, s nimiž pracoval dlouhodobě. Proto jeho pracovní úspěch spolu se světlem jeho duše nezhasl.

Přejeme tam nahoru, do volných oblaků krásné nedožité 57. narozeniny, pane Kellnere! 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze