Top hledané
Výsledky (0)
Populární aplikace pro mobilní telefony je v několika zemích zakázaná.

Zákaz TikToku: Není prostředkem zábavy, ale strojem na indoktrinaci

Radim Červenka
23. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Mobily s TikTokem

Omezení čínské sociální sítě TikTok přijaly další země. Regulován je i mezi úředníky v USA nebo pro pracovníky Evropské komise. Problematický je nejen vliv na psychické a mentální zdraví uživatelů, ale zejména zneužívání sběru dat aplikací. Ty má k dispozici nejen firma ByteDance provozující aplikaci, ale také čínská vláda, která je může zneužívat. Podezření nedávno vyvolalo virální video s dopisem teroristy Usámy Bin Ládina.

Aplikace řazená mezi nejpopulárnější sociální sítě na světě čelí zákazům v řadě zemí světa. Naposledy se rozhodl neumožnit instalaci do mobilních telefonů Nepál. Ještě před touto asijskou zemí k tomuto kroku přistoupila Indie, druhá nejlidnatější země na světě. Zásadním precedensem v tomto směru byl zákaz stahování TikToku v americkém státě Montana, který vejde v platnost se začátkem příštího roku. Jedná se o první takovéto omezení v jednom ze západních států.

Restrikce na TikToku se nepojí jen se zmíněnými "vlaštovkami" úplných zákazů aplikace, ale omezování má i jiné stupně. Začátkem tohoto roku Evropská komise zakázala TikTok na zařízeních zaměstnanců administrativy EU. Následovala tak příkladu USA, kde už podobné pravidlo platí pro federální zaměstnance, kteří si letos rovněž museli vymazat aplikaci na sdílení krátkých videí ze svého mobilního telefonu.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Krátká videa, lákají uživatele a ničí lidskou psychiku

Ačkoliv se o problematičnosti užívání nejrůznějších sociálních sítí na naši psychiku hovoří dlouhodobě, v případě konkurence čínského TikToku jakou je např. Facebook, YouTube nebo Instagram se o reálných zákazech neuvažuje. Jedním z důvodů je orientace TikToku na velmi krátká videa, zpravidla krátká 15 až 30 vteřin.

Rychlost videopříspěvků na jednu stranu stojí za úspěchem sociální sítě, ale zároveň má negativní vliv na lidskou psychiku a zejména na schopnost udržet pozornost. Při sledování videa se navíc uvolňuje do těla dopamin a člověk se stává závislým na dalším přisunu této zábavy, přirovnat je tento mechanismus možné k herním automatům. Odborníci také varují před rozvojem mentálních a psychických onemocnění, jakou může být úzkost nebo deprese. v důsledku závislosti na sociálních sítích, TikTok je při tom obzvláště nebezpečný.

Dalším střípkem do mozaiky problematičnosti sociální sítě je její cílová skupina. Většinu uživatelů totiž tvoří mladiství od deseti do devatenácti let. Nebezpečí rozvoje závislosti nebo psychických onemocnění v této věkové kategorii vnímáme obzvláště citlivě.

Diskuze nad společenskými a zdravotními dopady používání sociálních sítí stále probíhá, hlavní motivací pro restrikce směrem k TikToku však je nebezpečí zneužívání osobních informací, které do aplikace uživatelé vkládají. Ačkoliv firma ByteDance prohlašuje, že není napojena na čínskou vládu, podle zpravodajských služeb o tom panují pochybnosti. Vzhledem k právnímu prostředí v Číně na tato prohlášení nelze spoléhat. Data shromážděná TikTokem tak čínský nedemokratický režim může využívat ke špionáži a zejména k ovlivňování veřejného mínění.

"Každá čínská firma, bez ohledu na její názor na politiku v zemi, je podřízená čínským regulacím. V nich je uvedeno to, že Peking má přístup k datům libovolné firmy a tedy i ke všem datům, které TikTok schraňuje, Čína má navíc vliv na narativy, které jsou na čínských platformách prezentovány. To je od jakékoliv jiné sociální sítě tak odlišné, že jsou všechna rizika spojená s touto sociální sítí mnohem akutnější,"

irozhlas.cz expertka na Čínu Emily de la Bruyère z organizace Foundation for Defense of Democracies.

TikTok není nástrojem zábavy, ale strojem na indoktrinaci

Podezření například vyvolal minulý týden příspěvek s dopisem bývalého lídra teroristické organizace Al-Kájda Usámy Bin Ládina. Text publikovaný původně v roce 2002 se náhle objevil jako virální video na TikToku a rychle dosáhl přes 14 miliónů shlédnutí. Mj. obsahuje kritiku Izraele.

Ačkoliv ByteDance proklamuje, že zamezuje publikaci jakéhokoliv obsahu na sociální síti s tématikou propagace terorismu, ve skutečnosti firma odmítá doložit, jak je možné, že se takovéto video na platformě začalo šířit. Ve svém komentáři jen poukázalo na velmi malý dosah příspěvku, což však rozporuje několik miliónu shlédnutí stejně jako desítky sdílení s obdivnými komentáři.

Odborníci také poukazuj na cílení dvě desítky let starého textu na mladou generaci, která nežila v roce 2001, kdy došlo k teroristickým útokům v New Yorku na Světové obchodní centrum, jehož výsledkem bylo téměř 3000 mrtvých a ke kterým se přihlásila právě Al-Kájda.

"Prohlašují, že jde o prostředek zábavy, ale ve skutečnosti jde o stroj na indoktrinaci. Aktuálně vůbec nekontrolujeme ani nevidíme algoritmy, které utvářejí mysli mladých licí v Americe,"

popsal roli TikToku v kauze americký odborník na šíření konspirací mezi mládeží Imran Ahmed pro CNN.

Před používáním TikToku varuje i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR a hodnotí hrozbu sociální sítě směrem k úniku informaci jako "vysokou". Řešením je nepoužívání aplikace, zejména na pracovních zařízeních.

Zdroje: pbs.org, cnn.com, irozhlas.cz, chosingtherapy.com, e15.cz, nukib.cz, refresher.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze