Top hledané
Výsledky (0)
Loňský rok při střetu s mořským predátorem přišlo o život devět lidí. Nejhorší statistiku má USA.

Žralok může brát člověka za potravu, oběť si pak naporcuje. Poodhaluje pravdu o útocích potápěč Tomáš Kotouč

Barbora Štöklová
12. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Žralok bílý předvedl při lovu tuleně tuto neuvěřitelnou akrobacii.

Rozhovor s elitním potápěčem Tomášem Kotoučem přibližuje základní faktory, které mohou přispět k napadení žralokem. Plavání za soumraku, špinavá voda či přítomnost zbytků ryb. Šance na přežití je, podle něj, ale vysoká.  Pomůže maximální sebeobrana a kopance do citlivých míst. Nejvíce žraločích útoků je registrováno ve Spojených státech, následuje Austrálie a Jihoafrická republika. V roce 2022 bylo hlášeno 108 útoků, z toho 9 bylo smrtelných.

Necelý rok od tragédie, která se odehrála v egyptské Hurghadě v červenci roku 2022, kdy vzal žralok život dvěma ženám, se malebné letovisko na břehu Rudého moře, znovu potopilo do paniky a zděšení. Minulý čtvrtek došlo k dalšímu smrtelnému žraločímu útoku.

Děsivá scéna byla zachycena poblíž hotelu Dream Beach, kde se v moři koupal ruský turista Vladimir Popov, kdy na něj zaútočil žralok. Přítomní svědci tvrdili, že incident se stal necelých osm metrů od pláže. Turista se žralokem chvíli zápasil, pak ho predátor stáhl pod hladinu. Následky střetu byly pro Vladimira smrtelné. Podle egyptských úřadů se pravděpodobně jednalo o žraloka tygřího. V Egyptě se v té době nacházelo 250 českých turistů, žádný z nich nebyl zraněn. 

Takové události provází senzace, obavy a velký mediální zájem. Jsou ale relativně vzácné ve srovnání s počtem lidí, kteří každoročně vstupují do moře. Napadení se rozdělují do dvou skupin, vyprovokované a nevyprodukované. Přičemž, ISAF (INTERNATIONAL SHARK ATTACK FILE) definuje vyprovokované útoky jako - incidenty, při kterých dojde k útoku na živého člověka v přirozeném prostředí, bez lidské provokace.

V bezprostřední blízkosti se žralokem

Potápěč a fotograf Tomáš Kotouč, zná žraločí přirozené prostředí velmi dobře. Přes šestnáct let se s nimi potkává tváří v tvář a dívá se do očí nejnebezpečnějším druhům jako je žralok tygří, bělavý i dlouhoploutvý. Mnohé okamžiky popisuje jako lehce adrenalinové. Například ty, kdy z klece pozoruje v bezprostřední blízkosti obávaného žraloka bílého. Podvodní svět dále popisuje jako úchvatný ekosystém a žraloky jako majestátní živočichy.

 Co zapříčiní útok na člověka? Provokace ze strany člověka nebo strach zvířete? 

Rizikových faktorů může být několik. Výskyt velkých a nebezpečných žraloků v danou chvíli na určitém místě. Koupání za svítání nebo za soumraku. Žraloci jsou velmi aktivní noční plavci. Dále špinavá voda v moři, kdy se žralok nemůže řídit zrakem. Jde za člověkem v domnění, že je to potrava, chce to ochutnat. A nebo zbytky ryb ulovených rybáři. Na takových místech může být koncentrace žraloků vysoká. 

Otevřít v galerii (1)
Tomáš Kotouč
Tomáš KotoučZdroj: Tomáš Kotouč, se svolením

Pokud se tak stane, je nějaká šance na přežití? Jak by se měl člověk chovat v případě napadení?

Šance na přežití je obrovská. Drtivá většina útoků je pouze tzv. ochutnání - žralok si kousnutím člověka osahá a obvykle usoudí, že to není jeho přirozená potrava. Nicméně existují i případy (ročně v průměru 10 případů), kdy žralok skutečně považuje člověka za potravu, oběť zabije, naporcuje a pozře. Téměř výlučně se jedná pouze o 4 druhy žraloků: bílý, tygří, bělavý a dlouhoploutvý a já bych k nim ještě přidal žraloka černocípého. Na světě žije cca 500 druhů žraloků. V případě napadení pomůže pouze maximální možná sebeobrana. Kopání a údery do citlivých míst žraloka, žábry a oči. Žralok jako každý predátor nemá rád odvážnou bránící se kořist, za každou cenu se chce vyhnout zranění.

Dokážete si představit, že se stanete svědkem útoku, jak byste se v dané situaci zachoval?

Upřímně, zažít to nechci, ale pokud by se to stalo, tak doufám, že se mi podaří dát žralokovi dostatečně najevo, že to, co dělá, není pro něj dobrý nápad. Nicméně, pokud krmíme žraloky a oni do nás vrážejí, to nejsou útoky. To je osahávání. Vážně míněný útok je blesková akce odehrávající se v minisekundách. Reagovat na něco takového ve vodě, kde jsme oproti žralokovi nesmírně pomalí, je velice obtížné.

Za poslední dva roky je letovisko Hurghada často spojeno právě se smrtelným napadením. Je Hurghada něčím specifická?

„Hurghada rozhodně není ničím specifická. Zdaleka nejvíce útoků je registrováno v USA, následují Austrálie a Jihoafrická republika. Egypt je na dvanáctém místě a registrovaných útoků je zde 67x méně než v USA,“

Jak se tedy chovají žraloci ve svém přirozeném prostředí? Je důvod se jich obávat?

Pokud se ve vodě nenachází potrava, žraloci klidně plují a snaží se nám vyhnout. Bubliny z potápěčských přístrojů je děsí. Dostat se bez krmení blízko ke žralokům pro kvalitní fotografii je velmi obtížné, často nemožné. Nicméně přítomnost návnady z nich najednou udělá úplně jiné tvory a i malí plašší žraloci budou najednou všude kolem vás. Pokud uvidíme ve vodě žraloky a není to jeden z uvedených pěti druhů, riziko jakéhokoliv kontaktu je extrémně malé. Nejvíce ohrožení jsou právě plavci a surfaři, potápěči tolik ne.

Několik let se potápíte se žraloky, stalo se někdy něco co Vás opravdu vyděsilo? 

Případ, který by mě budil ze spaní, jsem nezažil, a to se potápím se žraloky tygřími, bělavými i dlouhoploutvými. Se žraloky bílými ovšem ne, s těmi pouze v kleci. Nicméně mnohé okamžiky, s výše uvedenými třemi druhy, jsou lehce adrenalinové. Občas se mi chtějí dostat na kobylku. Zásada je, že žralok se ke mně nesmí přiblížit zezadu aniž bych o něm věděl. Takže neustálý oční kontakt a v případě, že žralok přesto připluje na dotek, ukázat odvahu a odstrkat ho. Specifikum potápění se žraloky je pro mě osobně fakt, že jsou to nádherná zvířata a obvykle, kde žijí žraloci, je bohatý i celkový ekosystém s mnoha rybami a dalšími živočichy. 

Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady
Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady, Praha 2

Přehled vybraných smrtelných útoku žralokem v Egyptě 

  • 3. srpna 2018 se odehrála tragická událost, která otřásla Českou republikou. Během pobytu v Egyptě nedaleko oblíbeného letoviska Marsa Alam byl usmrcen před zraky své manželky a dcery český turista. 

  • 21. března 2015, přišel o život německý turista nedaleko letoviska Kusír. Třiapadesátiletému muži žralok ukousl nohu, zraněný zemřel ještě před převozem do nemocnice.

  • 2. června 2009 - zabil žralok francouzskou turistku, která se potápěla v Marsá Alam.

Zdroj: Vlastní dotazování, Lidovky.cz, Novinky.cz, Forbes.com, UFL.edu, Idnes.cz, English.ahram.org, Aktuálně.cz, Deník.cz, autorské dílo

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze