7 nejkrásnějších evropských knihoven, které oplývají kouzlem tajemna

Představujeme vám architektonické klenoty tentokrát spojené s knižním světem. Místa, při kterých budete lapat po dechu nad krásou umění, jazykem i luxusním interiérem. Knihovny, které „dobyly“ svět.
14. října 2018
 
Hlavní stránka Nové články

Biblioteca do Convento de Mafra, Portugalsko

Tato knihovna je dlouhá 88 metrů a obsahuje více než 36 000 svazků vázaných v kůži. Za zmínku stojí několik vzácných děl, slavná "Norimberská kronika" (1493), stejně jako několik Biblí nebo první Encyklopedie známá jako Diderot et D'Alembert. Je výjimečná svým čistým, elegantním bílým designem.

Rakousko má hned několik klenotů: Stiftsbibliothek Admont a Rakouskou národní knihovnu

Ve Vídni je Stiftsbibliothek Admont, největší světová klášterní knihovna postavena v roce 1776 a je známá svou barokní architekturou, uměním a rukopisy. Rakouská národní knihovna je nejvýznamnější. Její centrální státní budova byla otevřena v roce 1723 jako královská knihovna. Dominuje mimořádnou kombinací barokního vkusu a tradičního designu knihovny. Nechybí velké mramorové sochy, sloupy a freskové stropy, mramorové podlahy dodávající luxusní barokní pocit.

Strahovská knihovna a Pražské Klementinum v Praze

Nemůžeme opomenout Strahovskou knihovnu v Praze, která se může pochlubit dvěma luxusními velkorysými barokními sály, Filozofickým a Teologickým. Ve Strahovské knihovně jsou uloženy sbírky, které čítají 200 000 svazků. Praha se také pyšní barokní knihovnou pražského Klementina z roku 1622, kde je uloženo 20 tisíc svazků převážně cizojazyčné teologické literatury. Budovu postavili  jezuité u kostela svatého Klementa jako kolej založenou roku 1556 na podnět krále Ferdinanda I. Habsburského až poté z toho vznikla knihovna.

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město, Praha 1

6 miliónů exemplářů představuje knihovna Trinity College Library, Dublin, Irsko

Jedná se o největší knihovnu v Irsku, ve které jsou takzvané Books of Kells, což jsou vzácné bohatě iluminované rukopisy pravděpodobně z 9. století. Irská národní knihovna uchovává ve svém fondu knihy, tisky, kresby, mapy, fotografie, noviny a také genealogické dokumenty; celkem tato sbírka čítá asi 6 milionů exemplářů. Knihovna vyniká svými luxusními mramorovými bustami jak velkých filozofů, tak spisovatelů. Je jich zde 14. Pocházejí od sochaře Petra Scheemakerse. Za nejlepší bustu ve sbírce je považována busta spisovatel Jonathan Swift Louis Francois Roubiliac.

Biblioteca Joanina, Coimbra, Portugalsko, dala sbohem hmyzu

Zajímavá je především svými luxusními knihami, ale také tím, že se jedná o jednu ze dvou knihoven na světě, která vlastní netopýry k ochraně knih proti hmyzu. Postavena byla v 18. století za vlády portugalského krále Jana V, je součástí Univerzity v Coimbře. Uvnitř jsou tři velké místnosti dělené zdobenými oblouky, které vyhlížejí jako portály. Stěny jsou pokryty dvoupatrovými zlacenými policemi, malované stropy jsou dílem lisabonští umělců Simões Ribeiro a Vicente Nunes, harmonicky splyvající s ostatními dekoracemi. 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (9)

View photo gallery

O autorovi

Mou citovou záležitostí je umění - hudba, design, literatura, tanec a v poslední době nalézám kouzlo v informačních technologiích. Mým snem už od dětství bylo stát se zpěvačkou. Baví mě být v kontaktu s lidmi, navštěvovat nová místa a cestovat. Také se ráda obohacuji o vědomosti z oblasti psychologie, pedagogiky a filozofie. Miluji pocit kreativního vyžití.
Mgr. Jana Höger
Strahovské nádvoří 132/1
118 00 Praha
Česká republika
+420 233107718