Dnes na Chodově zabili srnu. Co se sraženou zvěří na silnici nebo v zástavbě?

Srazili jste nešťastnou náhodou srnu nebo jiné zvíře a nevíte, jak jednat? Volejte myslivecký svaz i Policii ČR.
08. prosince 2021
 
Hlavní stránka Nové články

S krátícími se dny přibývá na silnici sražených zvířat, a to nejen mimo města, ale dokonce i v městské zástavbě, hlavní město nevyjímaje. Trauma z takového zážitku mají oba – tedy řidič i zvíře, pro které je vlastně vysvobozením, když pro něj srážka s vozidlem skončí smrtí. Jak bychom ale měli skutečně jednat, abychom uchránili zvíře zbytečného utrpení, a přitom třeba nevědomky nespáchali trestný čin?

Žena telefonuje o pomoc po dopravní nehodě.

Statistiky ohledně dopravních nehod obecně shromažďuje Policie České republiky. Za letošní rok nejsou tyto ještě k dispozici, ale podle slov tiskového mluvčího pražské policie Richarda Hrdiny bylo jen v Praze v roce 2019 usmrceno 305 zvířat, v roce 2020 pak 285.

Sražená srna na kraji vozovky.
Sražená srna na kraji vozovky. • Zdroj: Profimedia

Druhá nejčastější příčina nehody

Ze zprávy Policie ČR, která je ke stažení na webových stránkách, vyplývá, že v říjnu letošního roku (poslední změřená statistika) bylo na území celé naší republiky 12.474 dopravních nehod zaviněných srážkou s divokým nebo domácím zvířetem. Hned po srážkách s řidičem jiného motorového vozidla (64.922 nehod) se jedná o druhou nejčastější příčinu dopravních nehod.

Dalším, kdo se obdobných nehod se zvířaty účastní, je kromě Policie ČR i Česká asociace asistenčních společností (ČAAS)Ta přesné statistiky ohledně zvířat usmrcených na silnici neshromažďuje, ale ročně sama vyjíždí až ke 4000 případů, jejichž příčinou je srážka se zvěří. Vyplývá to z poslední tiskové zprávy ČAAS a slov jejího tiskového mluvčího Aleše Povra.

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč, Praha 7

„Statistiky k dispozici nemáme, protože samozřejmě ve všech případech k nehodám se zvířetem nejezdíme. Řidič je každou takovou událost povinen oznámit místnímu mysliveckému spolku. Ale v praxi řidič nemá tyto kontakty a neví, kam daná oblast spadá, takže většinou zavolá Policii České republiky, která na místě musí být také, a ta už potom ví, jak dále postupovat,“

uvedl pro LP-Life Aleš Povr, tiskový mluvčí ČAAS a dodává:

„Řidič má dokonce povinnost hlásit každé sražené zvíře, a to i v případě, že zvíře uteče. Místní myslivecký spolek se už potom o událost postará a policie vyrozumí majitele či správce honitby, že došlo k nehodě a případnému zranění zvířete.“

Úloha asistenční služby je samozřejmě odlišná – přijíždějí pomoci řidiči a jeho často zničenému vozu. Kromě rozbitých nárazníků, čelních skel apod. musí asistenční společnosti často vysílat do terénu vyprošťovací techniku pro auta, která po kolizi skončila mimo silnici. Výjimkou bohužel nejsou ani případy s fatálními následky. Jen během současné letní sezóny se bilance případů zaviněných srážkou se zvířetem vyšplhala na téměř 200. Dle ČAAS dochází nejčastěji ke kolizím se zvěří v Ústeckém kraji a výše škod na automobilu je v průměru 40 až 60 tisíc korun.

Rozbité auto po nehodě.
Rozbité auto po nehodě. • Zdroj: Profimedia

Kdo ale myslí na zvíře?

Většinou nejhorším aspektem dopravní nehody, pokud není ohrožen či zraněn člověk, je bolest zvířete, které ne vždy utrpěnému zranění podlehne. Stává se proto často, že se zvíře trápí před vašima očima i několik hodin, dokud někdo nezavolá potřebnou pomoc.

Ani policie nemá kompetence zvířeti pomoci nebo ulevit od bolesti a jeho trápení ukončit, zato ví, že se musí většinou obrátit na místní myslivecký svaz.

„Policie musí být na místo nehody přivolána v každém případě. Musíme být informováni. Ale bohužel ani my nemůžeme jednat a zvíře usmrtit. Voláme proto příslušný myslivecký svaz, a mohu říci, že se většinou jeho zástupce dostaví během několika málo minut a zvíře zastřelí,“

Uvedl pro LP-Life Richard Hrdina, tiskový mluvčí pražské policie.

„Srazila jsem srnu, ráno a v Praze, a musím říct, že to pro mě bylo skutečné trauma. Samozřejmě jsem zavolala policii, ale na místě jsme čekali několik desítek minut, protože to bylo ve městě. A zvíře stále žilo. Bylo to pro mě hrozně těžké, nemoci nic udělat a dívat se na jeho utrpení, přitom chápu, že má celá událost nějaká pravidla, jak ji řešit. Ale to pro mě bylo nejhorší,“

řekla LP-Life řidička Jana Sokolová z Prahy.

Žena fotografující si dopravní nehodu.
Žena fotografující si dopravní nehodu. • Zdroj: Profimedia

Odvezení zvířete je krádež

Pokud se tedy stane, že omylem srazíte jakékoli zvíře, musíte jednat. Ani v případě, že zvíře srážku nepřežilo, jej nesmíte naložit do auta a odvézt. Většina řidičů by takto asi ani nejednala, protože se spíše potýká s morálním aspektem nehody a následným traumatem svým a zvířete. Ale i kdybyste měli vidinu chutného domácího zvěřinového guláše, za žádnou cenu zvířetem nemanipulujte. Jeho naložení a odvoz by bylo totiž klasifikováno jako trestný čin krádeže či pytláctví, a je postiženo nemalou finanční pokutou. Za způsobilou škodu pak v případě domácích mazlíčků odpovídá jejich majitel, u divoké zvěře je to jinak a je to vždy jeho správce, nebo tedy správce dané oblasti. Obětí dopravní nehody jsou totiž nejen divoká zvířata, ale i domácí mazlíčci. V případě sražení, zranění či usmrcení domácího zvířete by měl pak řidič informovat obec.

(Pozn. red. Za zvěř jsou považována všechna divoká, nikým nechovaná zvířata (srny, divočáci zajíci atd.). Naopak v případě sražení domácího zvířete (pes, kočka, ovce) škodu na vozidle musí uhradit jeho majitel. Jeho povinností je totiž zajistit, aby se zvíře volně nepohybovalo po vozovce.)

Muž se snaží manipulovat se sraženou zvěří.
Muž se snaží manipulovat se sraženou zvěří. • Zdroj: Profimedia

Nehody se řídí denním rytmem

Dá se u srážek se zvěří hovořit o sezónnosti? Ač je možné se na problém podívat tak, že zvířata často vběhnou do silnice například při žních, vyplašena zemědělskými stroji, skutečnost je spíše taková, že se řídí denním rytmem – tedy režimem noci a dne. Zvěř samozřejmě nemá hodinky, takže vyráží za setmění. Na podzim a v zimě jsou tedy nehody jen více viditelné.

„Nejčastěji dochází ke srážkám se zvěří po setmění, tedy na začátku nebo na konci noci. Nedá se specifikovat na roční období, jen v zimě je noc, tedy tma, daleko delší, takže jsou tyto srážky více vidět, protože se dějí v době, kdy lidé jezdí do práce anebo potom z práce. Na podzim a v zimě, kdy se dny krátí, je potom tato nehodovost více viditelná,“

dodává Aleš Povr.  

Liška sražená na silnici.
Liška sražená na silnici. • Zdroj: Profimedia

Ani Praha není výjimkou

Hlavní město se samozřejmě se srážkami se zvěří potýká méně často, ale ani zde nejsou výjimkou, přestože je zde daleko hustší zástavba. 

Výhodou v obcích a zastavěných oblastech je snížená maximální rychlost, při jejímž dodržování by srážka neměla být fatální. Na temných místech a v inkriminované časy před a po setmění je však doporučeno snížit rychlost a zvýšit opatrnost, a to zejména v okrajových částech Prahy. Rizikové oblasti na silnicích navíc bývají označené příslušnou značkou.

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6, Praha 6

Pokud již zvíře zahlédnete, měli byste také pamatovat na přepnutí z dálkových světel na potkávací, abyste zvěř neoslňovali. Jednou z lidových rad je nevyhýbat se, ale v případě, že se střetu se zvířetem již nedá zabránit, je lepší co nejvíce brzdit, ale držet vůz přímo ve směru jízdy. Důvodem je podle ČAAS snížení rizika zranění posádky vozidla. Po nehodě je dobré vystoupit z auta a označit místo výstražným trojúhelníkem, obléci si ochrannou vestu a čekat na příjezd Policie ČR.

Pokud ke srážce se zvěří dojde nečekaně, což se stává nejčastěji, řidič nebývá označen za viníka nehody, a tedy není ani pokutován.

Zdroje: Česká asociace asistenčních společností, web Policie ČR – policie.cz, myslivost.cz, srazenazver.cz, vlastní dotazování

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

V médiích se pohybuji už přes polovinu svého života, hlavně v lifestylových titulech, které mi kdysi změnily životní styl, v dobrém i zlém. Mou největší vášní je cestování, fotografování a potápění. Posledních 14 let jsem žila všude možně po světě a živila se především jako podmořský fotograf a psavec - spolupracovala jsem s lifestylovými médii a vytvářela obsah webů a texty na klíč. Z cest jsem si také přivezla krásného synka, který je mým nejlepším učitelem, motorem, ale i brzdou. Nová práce mi dovoluje spojit všechno, co mám ráda.
Kristina Vacková
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2

3 + KK 107 m², ter. 13 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
11 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská

3 + KK 148 m², bal. 8 m²
97 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m

3 + KK 107 m², ter. 10 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 116m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 116m

3 + KK 116 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks