Top hledané
Výsledky (0)
Rozvoj zbrojního průmyslu je závislý na celé řadě produktů chemického průmyslu, čeští zbrojaři si na to koupili továrnu v Německu.

Evropa začíná s nevídanými závody ve zbrojení. Čeští zbrojaři si koupili továrnu v Německu na prach do nábojů

Radim Červenka
15. května 2025
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Výroby munice

Evropské státy kladou pod tlakem okolností důraz na investice do zbrojení. Zbrojní průmysl tak navyšuje kapacity, aby byl schopný poptávku nějakým způsobem pojmout. Na situaci reaguje i český zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG), patřící k největším evropským zbrojním firmám, který se pustil do velké akvizice továrny na nitrocelulózu v Německu. Látka je klíčovou součástí bezdýmného prachu potřebného pro výrobu munice.

Konflikt na Ukrajině doprovázený agresivní rétorikou Ruska, zejména vůči zemím v tzv. východním křídle NATO, jakou je i Česká republika, akceleroval snahy o intenzivnější zbrojení a větší důraz na bezpečnost v Evropě. Navíc s klíčového hegemona NATO se stal nespolehlivý spojenec.

Zásadním akcelerátorem bylo zvolení Donalda Trumpa. Americký prezident se netají svou kritikou NATO a neochotou angažovat se v bezpečnostní politice směrem ke svým evropským spojencům. Právě na největší armádu světa však evropské státy v NATO dlouhodobě spoléhaly ve svých obraných plánech.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Na zbrojení v Evropě potečou stovky miliard eur

Velmi blízké spojenectví pro USA fungovalo velmi dobře, co se týče vývozu svých obranných technologií, zbraní a vojenské výbavy. Podle serveru DW až 64 % zbrojního importu do evropských zemí NATO pocházelo z USA. Některé státy jak např. Nizozemsko nakupovalo až 90 % své výzbroje v USA.

Tato statistika se však může v nejbližších letech měnit. Ačkoliv vojenský ústup USA z Evropy stále ještě probíhá jen v rétorické rovině, evropské státy navyšují své zbrojní rozpočty a spoléhat se chtějí především na evropské zbrojařské firmy.

Poptávka při tom není hnaná jen národními rozpočty. Stovky miliard eur chce na zbrojení uvolnit také rozpočet Evropské unie. Evropští zbrojaři tak hodlají navyšovat své kapacity. Jak ukazuje válka na Ukrajině v případě horkého konfliktu však nejsou klíčové jen zbraně samotné, ale nutné je disponovat značným množstvím munice.

Celosvětově je oceňovaná česká muniční iniciativa, která pomohla sehnat rozsáhlé množství dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu, ta je při tom nedostatková a její masivní výroba zůstává v Evropě nadále komplikované. Největším producentem nitrocelulózy, klíčové chemické sloučeni pro bezdýmný střelný prach, totiž zůstává Čína. Nejlidnatější země světa s tuhým komunistickým režimem však není evropským spojencem a naopak utužuje své spojenectví s Ruskem.

Češi koupili továrnu v Německu, Britové spoléhají na nový vynález

Význam výroby nitrocelulózy si pochopitelně uvědomují i v největším české zbrojařském holdingu CSG. Jeho součásti je i slovenský výrobce dělostřelecké munice MSM Group. Celý holding rozšiřuje kapacity k produkci tohoto klíčového zbrojního materiálu. Součástí strategie CSG je disponovat celou vertikálou výroby od surovin až po finální produkt. Za tímto účelem holding koupil továrnu na nitrocelulózu v Německu. 

"V průmyslovém areálu Walsrode probíhala chemická výroba, někdy i pro potřeby obranného průmyslu. I v současné situaci, kdy se chemický průmysl v Evropě potýká s vysokými cenami energií a náročnou regulací, může výroba nitrocelulózy pro muniční průmysl zajistit dlouhodobou perspektivu pro společnosti působící v tomto oboru. Výroba energetické nitrocelulózy je strategicky důležitá pro bezpečnost zemí NATO a EU a jejich spojenců. Evropa nesmí upadnout do závislosti na dovozu této strategické komodity, protože je nutné mít zajištěné dodávky i v krizi,“

komentoval akvizici generální ředitel divize CSG Defence. 

Strategickou rovinu výroby suroviny pro "pohon" palných zbraní potvrzují i plány největšího výrobce zbraní v Evropě BAE Systems. Britská zbrojovka plánuje přijít s alternativní směsí bez nitrocelulózy a zbavit se tak závislosti na v současnosti nedostatkové chemické látce. Pomocí nového vynálezu plánuje zvětšit výrobu munice 16krát.

Zdroje: autorský text, DW.com, CSG, irozhlas.cz, armadnizpravodaj.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze