Top hledané
Výsledky (0)
Přesune se po zásahu centrální banky zájem o bydlení i do nájmů?

Hypotéky zdražují, trh s byty čeká velká zkouška

Radek Polák
16. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Žena před novostavbou s telefonem a kávou v ruce

Rezidenční trh zažívá těžké časy. Ceny i úrokové míry z hypoték výrazně rostou. Poslední kroky centrální banky navíc pravděpodobně povedou k dalšímu prodražování. Vyplatí se ještě do nákupu bytů investovat?

Hypotéky pádí k 5 procentům 

Listopadové razantní zvýšení základních úrokových sazeb, k nimž Česká národní banka přikročila, přidělalo zájemcům o bydlení další vrásky. Po nebývale vysokém navýšení o 1,25 procenta se tak tato sazba zvýšila na 2,75, což je nejvyšší úroveň za uplynulých deset let. Potvrdily se tak obavy expertů, které odhadují, že se úrokové sazby z hypoték mohou v příštím roce dostat až nad pětiprocentní hranici. To by nákup nemovitostí dále zdražilo.

Otevřít v galerii (6)
Žena sní o novém, nedostupném bydlení
Žena sní o novém, nedostupném bydleníZdroj: Profimedia

V uplynulých týdnech, tedy ještě před rozhodnutím centrálních bankéřů, přitom růst úrokových sazeb hypoték zrychloval a dostal se postupně k úrovni 4 procent. Uvedené sazby zvýšily všechny banky, a to u všech sledovaných fixací. Nejvíce domácí Creditas, která podmínky zpřísnila hned o 1,3 procentního bodu.

Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113
Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113, Praha 1

Hypoteční trh však stále ještě jede naštěstí samospádem, díky čemuž překonal jen za září výši 300 miliard korun sjednaných půjček. 

Největší zájem je o byty 2+kk a 1+kk. U bytů koupených na úvěr tvoří menší byty 1+kk a 2+kk dokonce 80 procent prodejů,“

uvedla pro LP-Life výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Otevřít v galerii (6)
Pár před novostavbou. Na výběr je bytů čím dál méně
Pár před novostavbou. Na výběr je bytů čím dál méněZdroj: Freepik

Nové byty už nejsou jen na prodej

Přesto je situace vážná. To ukazuje fakt, že nově uváděné bytové projekty v Praze se už dnes nabízí za průměrnou cenu okolo 160 tisíc korun za m2, jak ukázaly poslední výsledky společností Skanska, Trigema a Central Group. Byty s cenou pod 100 tisíc korun již v podstatě zmizely. Ve třetím čtvrtletí jich totiž v nabídkách v metropoli zůstala pouhá 2 procenta. Průměrná prodejní cena se ke konci září vyšplhala na 126 409 korun za m2. Od roku 2015 vzrostly ceny nových bytů ve městě již více než dvojnásobně!

Někteří developeři přesto dál tvrdí, že se pořád ještě vyplatí koupit si vlastní byt. Například Adam Greguš z analytického oddělení realitní firmy JRD je přesvědčený, že pořízení takové nemovitosti stále zůstává jednou z nejbezpečnějších investičních příležitostí, která díky pronájmu generuje stabilní a pravidelný příjem a v dlouhodobém horizontu vede k průměrnému zhodnocení. To se podle jeho výpočtů pohybuje okolo 4 procent. Háček je však v tom, že se jedná o podobnou cifru, za kolik si nyní na byt půjčujeme u banky. Argumentem proto také bývá, že je to pořád lepší, než si nechávat peníze v době 5procentní inflace na účtech některého z peněžních ústavů.

Otevřít v galerii (6)
Mladý pár držící v ruce obraz nového domova. Mladí dávají často přednost nájmům
Mladý pár držící v ruce obraz nového domova. Mladí dávají často přednost nájmům Zdroj: Pixabay

Jiní, jako je třeba společnost AFI Europe, se s ohledem na situaci na trhu rozhodli pro zcela jiný přístup. Místo bytů na prodej nabízí již pouze nájemní byty. Cílem je vybudovat až tisícovku takových jednotku.

S rostoucími cenami nemovitostí v době před koronavirem, které pravděpodobně neklesnou ani poté, co pandemie odezní, je pro lidi stále těžší dosáhnout na hypotéku a pořídit si vlastní byt. V kombinaci s nastavením současné generace mileniálů, která se nechce vázat a ve výběru místa i stylu života preferuje flexibilitu, se ve zvýšené míře dostává ke slovu nájemní bydlení,“

vysvětluje důvody tohoto kroku Doron Klein, šéf firmy v Česku.

Postupně se k nim přidávají i někteří další, jako jsou YIT, Sekyra Group či Daramis. Nájemní byty mohou ale vznikat i přeměnou stávajících budov. Rekonstrukci původních hotelů nebo starších činžovních domů se v Praze věnuje například společnos Zeitgeist Asset Management.

Otevřít v galerii (6)
Stavba. Náklady na stavební výrobu se v Česku za poslední rok dramaticky navyšují
Stavba. Náklady na stavební výrobu se v Česku za poslední rok dramaticky navyšujíZdroj: Pixabay

Vezmeme nájemní bydlení na milost?

Otázkou zůstává, jak tuto změnu přijmeme. Patříme totiž k těm národům, které dávají jednoznačně zatím přednost vlastnickému bydlení. To tvoří více než 70 procent celkového domácího bytového fondu. Nájemní bydlení představuje pouze okolo 20 procent bytů.

Otevřít v galerii (6)
Žena intelektuálka držící v ruce pyramidu vzrůstajících nákladů
Žena intelektuálka držící v ruce pyramidu vzrůstajících nákladůZdroj: Profimedia

I přesto je jakýchkoliv bytů na trhu stále málo. Experti poradenské společnosti CBRE odhadují, že kvůli pomalému povolování nových projektů chybí jen v Praze zhruba 20 tisíc nových bytů. Do roku 2030 to může být při současném tempu výstavbu dokonce až okolo 100 tisíc jednotek. Zájemcům proto nezbyde nic jiného, než se nastěhovat do nájmu. Ani v tomto segmentu však žádnou příznivou cenu nečekejte.

Otevřít v galerii (6)
Novostavba. Zejména ve městech se musí stavět hlavně do výšky
Novostavba. Zejména ve městech se musí stavět hlavně do výškyZdroj: Pixabay

Dlouhodobé nájemné, kam nejsou započítávány poplatky za energie a další náklady, byl ve třetím čtvrtletí u nejžádanější dispozice 2+kk 14 900 korun měsíčně, jak vyplývá z údajů společnosti UlovDomov.cz.

Jednoznačná odpověď na to, jaký byt si pořídit, v současnosti neexistuje. Lze však předpokládat, že čím dál více zájemců dá z finančních důvodů buď bydlení nájemnímu, nebo bytům ve starší zástavbě, které budou následně rekonstruovat. Jak svorně tvrdí většina developerů, žádné zlevňování nových bytů rozhodně nečekejte.

Zdroje: ČTK, Český rozhlas, vlastní dotazování

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze