Říká se, že na první dojem by se nemělo dát. Neprohodit s dotyčným alespoň pár slov a nevěnovat mu trochu svého času a pozornosti není zkrátka fér! To však neplatí u životopisu, který rozhoduje o vašem úspěchu nebo neúspěchu ještě dříve než vás potencionální zaměstnavatel spatří. Životopis je vizitkou každého jednotlivého uchazeče o danou pracovní pozici a neměl by se proto brát na lehkou váhu. Jenže, jak ho napsat, co nejlépe, abyste v sítu kandidátů nepropadli?
Strukturovaný životopis, který se často označuje jako CV (latinský zkratka curriculum vitae) potřebuje ve svém profesním životě každý z nás. Jde o osobní profil, jenž vypovídá o schopnostech, dovednostech, vzdělání a pracovních zkušenostech, které zaměstnavateli nebo personalistovi prozradí, jestli se na pozici, o níž se ucházíte, hodíte či nikoli. Strukturovaný životopis by měl obsahovat vaše osobní a kontaktní údaje, přehled zaměstnání a praxe, vzdělání, jazykovou vybavenost, dovednosti a znalosti (práce na počítači, řidičský průkaz,…) a případně další zájmy.
Jak je psáno v úvodu, na první dojem by se nemělo dát, ale mnoho z nás si dělá úsudek už jen z letmého pohledu. Váš životopis by měl proto dříve než svým obsahem přitáhnout svou vizuální stránkou. I v případě, že jste zdatný krasopisec, CVčko pište vždy na počítači. Mělo by být přehledné, nejlépe tedy rozdělené do tematických částí s informacemi jdoucími v logické posloupnosti. V životopise by taktéž neměla chybět vaše fotografie. Možná se někde dočtete, že přiložená fotografie by měla být v každém případě seriózní, ovšem pokud zaměstnavatel požaduje fotografii celé postavy v plavkách, není tabu ani snímek z dovolené.
Až se personalista či zaměstnavatel dostane k samotnému obsahu vašeho životopisu, měl by být gramaticky a fakticky správně a bez překlepů. Málokdo si na pohovor totiž pozve kandidáta, který má ve svém životopisu tři hrubky. Pokud si nejste jistí, nechte si životopis ještě před odesláním zkontrolovat.
Údaje o vašem předchozím zaměstnání a praxi seřaďte chronologicky podle aktuálnosti. Rovněž se uvádí období, ve kterém jste u zaměstnavatele pracovali, název pracovní pozice a stručný popis pracovní náplně. Je však zbytečné vypisovat údaje, které nejsou pro pozici, o níž se ucházíte, relevantní. Není tudíž potřeba vypisovat veškeré rukodělné brigády, které jste absolvovali na střední škole, pokud máte zájem o manažerskou pozici. Zároveň si ani nevymýšlejte, jelikož u pohovoru se vás s největší pravděpodobností na uvedené informace v životopisu zeptají.
U vzdělání postupujte podobně jako u výčtu vašich pracovních zkušeností. Uvádějte vysoké a střední školy, které jste studovali, v jakém období a oboru. Pokud jste některé studium započali, ale nedokončili, lze se s ním také pochlubit. Stejně tak můžete uvést nejrůznější rekvalifikace, kurzy a školení, z nichž jste si odnesli certifikát či osvědčení.
Pokud ovládáte cizí jazyky, nezapomeňte je zmínit. Zároveň uveďte, jak jste v nich zdatní. Totéž platí o práci s počítačem, řidičských schopnostech a dalších odborných dovednostech, které by jste mohli uplatnit na dané pozici.
Někdo je rád, když se kandidát vychválí, protože tím dokazuje, jak velké má sebevědomí. Pro některé pracovní pozice je totiž sebejistota a pevný postoj jedince nezbytný. Jiný zaměstnavatel dá přednost skromnosti a zdrženlivosti. Neboť takoví zaměstnanci o sobě nemají přepjaté mínění, nad nikoho se nepovyšují, jsou nenároční, jen sotva si řeknou o zvýšení platu a nehrozí u nich nečekané extempore na pracovišti. Jenže situace se komplikuje v tom, že váš životopis může postupně posuzovat více lidí. V tomto ohledu proto zaručený návod k úspěchu neexistuje a záleží čistě na vašich pocitech. Můžete si maximálně obhlédnout terén, zjistit si o svém eventuálním šéfovi nějaké informace a následně se rozhodnout, jak moc si dáte na seznamu svých dovedností záležet nebo se spíše řídit heslem ,,méně je více“.
Zdroje: jobdnes.cz, randstad.cz, infoabsolvent.cz, profesia.cz, www.csas.cz, radimejak.cz, etlabora.cz, pohovor.cz