Top hledané
Výsledky (0)
Domácí násilí je problém v mnoha domácnostech. Za zavřenými dveřmi není vidět, ale je třeba včas a adekvátně se mu umět bránit.

Domácí násilí má více případů. Podle prezidentky Bílého kruhu bezpečí jsou pachatelé manipulátoři a často své oběti stalkují

Miroslav Oupic
13. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
10 minut
Domácí násilí nemusí být jen ve formě fyzické. Pro oběť je těžké se v domácnosti za zavřenými dveřmi bránit.cnosti pro obě

Víte o tom, že se v České republice s domácím násilím setkala každá šestá žena a každý dvaadvacátý muž? A že nejčastěji domácí násilí trvalo více než tři roky? Je třeba, aby každý věděl, jak poznat domácí násilí a jak se proti němu bránit. Zeptali jsme se prezidentky Bílého kruhu na důvody i způsoby, jak se projevuje. 

 

Téměř každá druhá žena v České republice zažila nějakou z forem psychického násilí a každá šestá se setkala s fyzickým nebo sexuálním násilím.

Domácí násilí není omezeno jen na určité osoby, ale obětí domácího násilí se může stát skutečně kdokoli. V nepoměrně větší míře postihuje ženy, což souvisí s přetrvávajícími genderovými nerovnostmi ve společnosti. Proto je domácí násilí považováno za genderově podmíněné. Téměř každá druhá žena v České republice zažila nějakou z forem psychického násilí a každá šestá se setkala s fyzickým nebo sexuálním násilím. Většina z nich o své zkušenosti s násilím mlčí, jen 49 % je ochotno se někomu svěřit a pouze 8 % obětí nahlásí nejzávažnější incident na policii.

Navíc až dvě třetiny lidí znají někoho ve svém okolí, kdo je obětí domácího násilí.

Domácí násilí má vážné dopady na duševní a fyzické zdraví obětí, jejich lidskou důstojnost a mnohdy přímo ohrožuje jejich život. Průzkumy potvrzují, že narušuje také pracovní život obětí, protože může negativně ovlivňovat pracovní docházku, výkonnost i vztahy na pracovišti, případně vést až ke ztrátě zaměstnání.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

 

Znaky domácího násilí

Abychom mohli proti domácímu násilí bojovat, je třeba poznat, kdy se už o domácí násilí jedná.

Policie České republiky definuje následující znaky domácího násilí takto:

  1. Opakování a dlouhodobost - z jednoho útoku jakéhokoli charakteru ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být jeho začátek.
  2. Eskalace - domácí násilí se stupňuje od útoku proti lidské důstojnosti k fyzickým útokům až k závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život.
  3. Jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí na ohroženou osobu a násilnou osobu - domácím násilím nejsou vzájemná napadání, hádky, rvačky, spory, kde je rovné nebo střídavé postavení stran incidentu.
  4. Neveřejnost - domácí násilí probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi bytu či domu, stranou společenské kontroly.

Domácí násilí není, když se jedná o spor, jednorázový incident nebo vzájemné potyčky mezi partnery.

 

Formy domácího násilí

Domácí násilí může mít formy ve fyzickém, sexuálním, psychickém, ekonomickém násilí nebo ve vynucené izolaci, k nimž dochází mezi blízkými osobami.

Domácí násilí začíná často velmi pozvolna, takže si jeho prvních příznaků oběť často ani nevšimne. Pokud se ovšem domácí násilí hned v počátcích nezastaví, má stupňující se tendenci, tedy opakuje se a nabývá na intenzitě.

K násilí ve vztahu nedochází neustále, neboť se střídají období násilí a relativního klidu. V násilném vztahu se totiž projevují tři faktory: láska, naděje na zlepšení a strach. Cyklus domácího násilí, v němž se střídá období “líbánek”, vzrůstající tenze, konfliktu a “usmiřování”, se tak stále opakuje – navíc se stupňující tendencí.

 

Osoby při domácím násilí

Při domácím násilí jsou dvě osoby – násilná osoba a ohrožená osoba.

Násilnou osobou může být dítě do 15 let, mladistvý, dospělý muž nebo dospělá žena.

Ohroženou osobou zpravidla bývá žena, muž, dítě, senior/seniorka nebo osoba se zdravotním postižením.

Prodej luxusní vily 284 m2 Statenice, Praha
Prodej luxusní vily 284 m2 Statenice, Praha, Praha 6

 

Řešení domácího násilí

Pokud ve vašem případě dochází k domácímu násilí, policie doporučuje následující kroky:

  1. Zavolat na Linku pomoci obětem kriminality a domácího násilí - Bílý kruh bezpečí - linka 116 006 (nonstop, zdarma),
  2. V akutní situaci, při přímém ohrožení života a zdraví zavolat na  Policii ČR, linka tísňového volání 158,
  3. Další: obecní/městská policie, přestupkové oddělení obecního úřadu, intervenční centrum, OSPOD, krizové centrum/centrum krizové intervence (pro děti a rodinu), manželská poradna, azylový dům, praktičtí lékaři, pediatři a další specialisté, nemocnice (včetně sociálního oddělení).

Od 1. ledna 2007 je navíc policie oprávněna, zjistí-li, že se v daném případě jedná o domácí násilí, násilnou osobu ze společného obydlí vykázat.

Vykázání je preventivním opatřením směřujícím k ochraně ohrožených osob. Policie násilnou osobu vykáže vždy tehdy, zjistí-li, že se v dané věci jedná o případ domácího násilí. Současně pak může být jednání násilné osoby vyšetřováno v rámci trestního řízení, lze-li jednání násilné osoby kvalifikovat jako trestný čin, případně, nedosáhlo-li jednání násilné osoby intenzity trestného činu, je prováděno přestupkové řízení.

 

Rozsah vykázání v ČR

Abychom si dokázali představit rozsah institutu vykázání je důležité se seznámit se statistikami Bílého kruhu bezpečí.

V minulém roce (2023) bylo uskutečněno 1 265 vykázání v celé ČR, přičemž v 13,6 % se jednalo o opakované vykázání stejných osob. Nejčastěji bylo vykázání provedeno v Jihomoravském (183x) a Ústeckém kraji (181x), nejméně naopak v Jihočeském kraji (41x).

Od roku 2007 počet vykázání až do roku 2019 rostl, následně klesal, ale v roce 2023 opět meziročně o 16 % vzrostl.

Policie ČR také radí, co si v případně nutnosti mají ohrožené osoby připravit pro svůj odchod z domácnosti:

  • doklady (průkaz totožnosti, rodný list, průkaz zdravotního pojištěnce apod.),
  • důležité dokumenty k účtům, k bytu, pracovní smlouvy, rozhodnutí soudu apod.),
  • léky, věci denní potřeby pro sebe a případně pro děti (oblečení, hygienické potřeby, hračky),
  • klíče od obydlí, peníze, kreditní kartu, jízdenky.

Zavazadlo je možné nechat i mimo obydlí na místě, kde se k němu můžete snadno dostat.

 

Bílý kruh bezpečí (BKB)

BKB je zapsán v Registru poskytovatelů sociálních služeb MPSV (a v Registru poskytovatelů pomoci obětem trestných činů Ministerstva spravedlnosti.

BKB ohroženým osobám, nejen při domácím násilí, nabízí:

  • bezpečný prostor a podporu při ventilaci svých oprávněných emocí (stud, ponížení, lítost, hněv, zármutek, pocit viny aj.),
  • znovuobnovení pocitu bezpečí,
  • prověření základních potřeb (zdraví, bydlení, finance, zaměstnání, vztahy aj.) a hledání potřebných zdrojů,
  • pomoc při zhodnocení aktuální situace, utřídění individuálních cílů,
  • srozumitelné informace o právech obětí trestných činů a rady, jak na tato práva dosáhnout,
  • stanovení priorit, první nezbytné kroky k nápravě škod   poradenství při hledání strategií (krátkodobých i dlouhodobých),
  • informování o navazujících službách, event. doporučení nebo zprostředkování takové služby,
  • v mimořádně závažných případech nabídku doplňkových služeb BKB.

Každou pomoc v BKB poskytují odborně způsobilí poradci, především právníci, psychologové a sociální pracovníci. Všichni jsou zpravidla ve svém oboru uznávanými experty. Svůj volný čas a znalosti věnují obětem trestných činů, svědkům a pozůstalým po obětech.

 „My se s našimi klienty setkáváme většinou bezprostředně po spáchání trestného činu, jsou to lidé těžce zasažení, traumatizovaní, dochází u nich ke ztrátě předchozích i skvělých kompetencí zvládat životní situace. U těchto obětí je projevem síly, že se nebojí vyhledat pomoc. My těmto lidem říkáme, že být obětí trestného činu není žádná slabost anebo něco, za co by se měli stydět,

uvedla prezidentka Bílého klubu bezpečí Petra Vitoušová pro Český rozhlas.

 

Jak už bylo řečeno výše, domácí násilí je možné najít v různých domácnostech, což dokazují dva příběhy, které uvádí portál DomácíNásilí.cz.

 

Vnuk hrozil babičce zabitím, vykázali ho

Šestašedesátiletá žena z Ostravy v pátek přivolala policisty, protože jí vnuk vyhrožoval zabitím, pokud mu nedá peníze. Policisté mladíka vykázali z bytu. „Vyšetřování ukázalo, že ženu vnuk psychicky a fyzicky týral delší dobu, možná dokonce několik let,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Vnuk ženu údajně psychicky a později i fyzicky napadal od roku 2006. „V pátek po babičce požadoval vydání částky 200 korun. Vyhrožoval, že pokud peníze nedostane, bude zabíjet,“ řekla mluvčí. Dodala, že podobné chování vnuka se stalo v domácnosti každodenní realitou. „Ataky vůči ženě navíc byly stále agresivnější,“

doplnila Holčáková.

Když žena zavolala policii, vnuk z bytu v Ostravě-Porubě odešel. Studenta druhého ročníku vysoké školy policisté dopadli, když se ve dvě ráno vracel domů. „Policisté jej kvůli domácímu násilí na deset dnů vykázali ze společného obydlí. Navíc je podezřelý z přestupku proti občanskému soužití,“ uvedla Holčáková.

 

Důchodce týral jednaosmdesátiletou manželku, musí pryč z domu

Policisté vykázali z bytu 79letého důchodce, protože týral o dva roky starší manželku. Muž z Domažlic je zřejmě nejstarším vykázaným surovcem za domácí násilí. Senior se navíc vrátil, a tak mu přibylo i obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí.

Kriminalisté zjistili, že muž dlouhodobě týral jednaosmdesátiletou manželku. „Křičel na ni, nadával, urážel ji a vyhrožoval. Týral ji různými schválnostmi, vrážením a údery do těla. Údajně jí zakazoval například otevírat okna, sledovat televizi, používat toaletu nebo aby za ní chodily návštěvy,“ popsala neobvyklý případ mluvčí domažlické policie Vladislava Čejková.

Jedním z lidí, kterým se snažil bránit ve vstupu do bytu, byla i dcera, která se o nemocnou jednaosmdesátiletou ženu starala.

I když byl muž z trvalého bydliště vykázán, zákaz nerespektoval. Pokusil se vrátit domů. Policisté mu v tom zabránili. Proto je kromě trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě obviněn i z maření výkonu úředního rozhodnutí. Senior zůstává na svobodě, hrozí mu ale až osm let vězení.

 

Aktuální květnová situace u domácího násilí

Zeptali jsme se prezidentky Bílého kruhu bezpečí, Petry Vitoušové na pár otázek ohledně situace s domácím násilím v České republice:

Nyní je složitá ekonomická situace (inflace, růst cen nejen energií a pod). Promítá se tato situace do růstu domácího násilí?

Složitá ekonomická situace se nepochybně promítá do chodu rodiny. Finanční tlaky mohou vést ke konfliktům a narušit partnerské vztahy tak, že končí rozchodem či a rozvodem. Finanční tíseň může taky výrazně zhoršit již probíhající domácí násilí. Ale špatná finanční situace rodiny nestačí, aby se z fungujícího dobrého vztahu stalo soužití s domácí násilím. Když budeme mluvit o týrání partnera či partnerky je situace složitější. Tady hraje podstatnou roli povaha, osobnost tyrana.

Mění se v poslední době forma domácího násilí nebo se objevují nové typy obětí?

Aktuálně registrujeme více případů, kde se vyskytuje systematické psychické násilí. Pachatelé jsou zdatní manipulátoři. Oběť tím značně trpí, ale protože k fyzickému napadení dochází jen zřídka, je těžké prokázat, že jde o týrání. Objevuje se také více případů, kdy konec vztahu neznamená konec násilí. Tyran se nesmíří s rozhodem a snaží se různými způsoby ztrpčovat a kontrolovat život ex-partnerky i v době po rozchodu. Mluvíme o separačním násilí. Domácí násilí se překlápí do stalkingu, tedy do pronásledování bývalým partnerem. 

Se začátkem války na Ukrajině k nám přišlo velké počty válečných uprchlíků. Obracejí se na BKB s domácím násilím a nebo i s jinými problémy?

Podle zkušeností z poraden BKB u klientek z Ukrajiny převažuje problematika domácího násilí. Nejde jen o válečné uprchlíky či uprchlice. Některé klientky u nás žijí již delší dobu. V konkrétním případě došlo ke zhoršení domácího násilí, protože muž neunesl, že jeho žena se u nás začlenila do pracovního života lépe než on. V jiném případě vyhledal poradnu mladý Ukrajinec kvůli své ukrajinské přítelkyni, která byla znásilněna. 

Čím by se, podle Vašeho názoru, dalo domácí násilí snižovat?

Pomohla by osvěta a také nulová tolerance domácího násilí.  Domácí násilí nejsou hádky nebo drobné turbulence či konflikty mezi partnery. Je to systematické násilí, které z oběti dělá pocitově bezdomovce, bydlí, ale nemá domov.  Domácí násilí mezi rodiči se může přenášet jako neblahé dědictví do další generace jejich potomků. Proto je včasná pomoc zasaženým rodinám cestou, jak snižovat domácí násilí.

A co by nyní nejvíce Bílému kruhu bezpečí pomohlo v jeho záslužné práci?

V naší práci je povzbuzující, když vidíme, že příběh, se kterým přišla oběť, má dobrý konec. Bílý kruh bezpečí pomáhá obětem trestných činů a domácího násilí již 33 let. Za tu dobu se situace obětí v mnohém zlepšila, přispěly k tomu i poznatky a podněty BKB. Na druhou stranu je ve společnosti stále hodně falešných mýtů o domácím násilí a jeho obětech. To bychom do budoucna chtěli změnit.  

 

Jak je tedy i z uvedených příběhu patrné, nikdy nemůžeme říci, že se nás domácí násilí nikdy nemůže týkat. Je tedy třeba být stále ve střehu, nejen u sebe, ale i v našem okolí, a případě nutnosti včas a adekvátně na domácí násilí zareagovat.

 

Zdroje: Policie ČR, Bílý kruh bezpečí, Stop násilí.cz, Aktuálně.cz, Ministerstvo vnitra ČR, Český rozhlas, Wikipedia, autorský text, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze