Konflikt na Ukrajině způsobený Ruskou invazí trvá již více než dva roky. Oběti se počítají na statisíce a možnosti Ukrajiny, jak dobýt zpět území okupovaná ruským agresorem, jsou značně omezené. Zahraniční média se ptají českého prezidenta Petra Pavla na jeho pohled na situaci na Ukrajině, kvůli jeho předchozím vojenským zkušenostem. K prezidentovu postoji se přihlásili i čeští opoziční politici, kteří ho však v této souvislosti před časem kritizovali. Švýcarsko, jako dlouhodobě neutrální stát připravuje mezinárodní iniciativu za účelem zprostředkovat mír na Ukrajině, na mezinárodní výzvy však Rusko nereaguje.
"Ohledně dodávek vojenské pomoci jsme příliš opatrní, Rusko se okupovaných území nevzdá. Musíme zastavit válku a pak začít vyjednávat o budoucím uspořádání. Možná dojde k nějakému kompromisu, ale nemůže k němu dojít bez Ukrajiny, Ruska a zemí, které budou dohodu mezi nimi garantovat,"
řekl pro britskou televizi Sky News prezident Petr Pavel.
Poukázal tak na tíživou realitu, která tváří tvář invazi ruského agresora čelí Ukrajina. Na bojišti nyní probíhá intenzivní ruská ofenziva a Ukrajinci musí před přesilou nepřítele ustupovat. Aktuálně přicházejí z bojiště protichůdné zprávy.
Rusko sice v květnu obsadilo 278 kilometrů čtverečních prostoru, což je největší územní zisk ruské invaze od prosince 2022, ale u klíčového města Charkov se ruský postup zastavil a prezident Volodymyr Zelenskij uvedl, že situace je sice obtížná, ale Ukrajinci v rámci bojů u Charkova způsobili nepříteli těžké ztráty.
Příčinou toho, že po řadě vojenských úspěchů se Ukrajinci dostali do defenzivy, je podle Pavla otálení západních spojenců se zbraňovými dodávkami, na nichž je ukrajinská armáda zcela závislá. Zejména obstrukce amerického kongresu ohledně uvolnění pomoci v hodnotě přesahující jeden bilion korun vedlo k situaci, kdy se Ukrajinci na současnou ruskou ofenzivu nemohli dostatečně připravit.
Prezidentův rozhovor a jeho pohled na situaci, který je žádaný i zahraničními médii, zaujal i členy české největší opoziční strany. Hnutí ANO na propagaci míru na Ukrajině dlouhodobě staví svou politickou kampaň.
"Rozhovor prezidenta Pavla pro Sky News považuji za dobrý. Nesouhlasím s tím, že změnil názor. Tvrdí to dlouhodobě, ale tentokrát byl více otevřený. Nasvítil tím problém vlády, která se chová aktivisticky, nikoliv realisticky,"
podotkl v aktuálním příspěvku na síti X místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Poukázal na to, že Petr Pavel o předpokladech míru na Ukrajině hovoří dlouhodobě. Otazníky se totiž rozhořely nad jeho předchozím komentářem, který se prezidentovu vyjádření podivoval. V rozporu je také s kampaní hnutí ANO, kdy předseda strany Andrej Babiš označoval Petra Pavla za válečného štváče.
"Chci mír na Ukrajině. Chci, aby ruští vojáci opustili ukrajinské území. Chci, aby se přestalo zabíjet,"
řekl už v roce 2023 pro ruské nezávisle noviny Novaja Gazeta ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), není tak zcela jasné v čem se liší politické představy vládních a opozičních politiků směrem k mírové řešení konfliktu na Ukrajině.
Určitá očekávání přináší plánovaná mezinárodní konference ve Švýcarsku, která by mohla napomoci mírovým jednáním a zastavení rozsáhlého konfliktu na Ukrajině. Ačkoliv o takový projekt už Švýcarům potvrdila řada států a kvitoval ho i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij, oficiální stanovisko od Ruska nepřišlo.
Role Ruska je však při těchto snahách klíčová, jelikož Rusové celý konflikt začali svou invazí, bez jejich spolupráce k ukončení bojů dojít nemůže. Podle dosavadního vývoje na bojišti rovněž není příliš reálné, aby Ukrajinci získali tak výraznou vojenskou převahu, aby Rusko zcela kapitulovalo.
Jak, ale podotkl Petr Pavel, pokud Ukrajina nebude mít sílu vzdorovat vetřelcům a Rusové nabydou dojmu, že mohou anektovat další území, jejich ochota jednat o míru bude velmi malá.
Zdroje: reuter.com, skynews.com, x.com, bbc.com, novayagazeta.eu, e15.cz, autorský text