Top hledané
Výsledky (0)
 
Kdysi jídlo chudiny, dnes považovaná delikatesa. Až do 19. století měl humr pověst nechutného mořského hmyzu. Díky bohu, že se tehdy objevilo pár pravých gurmánů, díky kterým se humří maso začalo považovat za luxus.

Luxus na talíři: humr

Eva Ledecká
28. 12. 2016
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Polévka z humra

Humr je známý z dob, kdy Evropané kolonizovali Ameriku. Tehdy jich u březích bylo tolik, že se místo lovení jednoduše sbírali. Kvůli jejich velikému množství je na některých místech jedli každý den vězni a přistěhovalci, kteří k tomu byli doslova nuceni. Tím, co my dnes považujeme za luxusní lahůdku, dříve lidé opovrhovali a odmítali vložit do úst.

Humr na talíři
Humr jako delikatesa
Humr

Luxusní humří maso

Od pohledu složitý, na přípravu jednoduchý a chutí delikátní. Takto humra popisují současní gurmáni. Zapomínají trochu na složitost samotného jedení, ale tento drobný nedostatek je v celkové chuťové extázi pro každého labužníka zanedbatelný.

Zde malá nápověda pro začátečníky: Ohněte humra vzad, čímž oddělíte ocas od zbytku těla. Vytlačte delikátní maso z ocasní části krunýře, pomozte si vidličkou. Oddělte klepeta a rozbijte je louskáčkem. Nyní humra rozlomte podélně a vyndejte z něj zbylé lahodné luxusní maso.

Byt k prodeji u řeky Praha 8 - 94m
Byt k prodeji u řeky Praha 8 - 94m, Praha 8

Živý humr ve vaší kuchyni

Živý humr se dá samozřejmě v České republice sehnat a můžete si ho připravit doma sami. Nejlepší maso má takový humr, který váží 1 – 1,5 kg a měl by mít velkou mezeru mezi krunýřem a hlavou. Humr se zabíjí před úpravou, nikoliv vhozením do vařící vody. Koupíte ho živého, usmrtíte ho rychlým bodnutím do hlavy, rozříznete na polovinu a vyndáte vnitřnosti. Poté maso vaříte. Podává se s hustými omáčkami anebo se z něj připravují luxusní saláty a koktejly. Výborný je také smažený na oleji s česnekem a citronem.

V Praze si na něm můžete pochutnat například v restauraci Hliněná bašta v Průhonicích, kde vám ho vyloví přímo z akvária. Royal Fish & Seafood Supplies je česká firma, která se zabývá rozvozem čerstvých ryb do restaurací a obchodů. Veškeré mořské i sladkovodní ryby a mořské plody jsou dovezeny z Dánska, Holandska, Franci a Anglie.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Royal Fish & Seafood Supplies
Nové Křečany 214 Staré Křečany 407 61 Česká republika
+420 777 934 364
Secese, neboli art nouveau, je styl z přelomu 19. a 20. století, který ovlivnil nejen architekturu, ale také sochařství, malířství a módu. A přesně v této době se začal stavět Obecní dům, jedna z nejkrásnějších luxusních secesních budov, na kterou by všichni, a to nejen pražané, měli být patřičně hrdí.

Obecní dům: Maják české státnosti

Eva Ledecká
20. 12. 2016
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Vinárna Obecního domu

Na přelomu 19. a 20. století zažívala Praha veliké změny. K Praze byly přidruženy okrajové části jako byl například Žižkov nebo Dejvice, stavěly se krásné domy, otevíralo se Národní muzeum a Hlavní nádraží. Chybělo však společenské a kulturní centrum pro obyvatele Prahy. A to byl počátek historie luxusního Obecního domu. Co všechno zažil a a co můžeme obdivovat na tomto „Majáku české státnosti“, jak bývá často nazýván?

Obecní dům: centrum významných událostí

Luxusní stavba se započala v roce 1904 a v roce 1912 byl Obecní dům slavnostně otevřen a stal se nedílnou součástí českých dějin. Bylo to právě zde, kde poprvé v lednu roku 1918 zněly věty o samostatnosti demokratického československého státu. Tyto věty se v témže roce staly skutečností a dokonce také právě zde vznikl Národní výbor, který se o vznik Československa zasloužil.

Mezi válkami zažíval Obecní dům zlaté časy. Konaly se zde veškeré významné události, byl to nejvyhledávanější prostor pro luxusní plesy a koncerty předních umělců byly na několik měsíců dopředu vyprodané. Po 2. světové válce následoval útlum a Obecní dům se opět probudil k životu v roce 1989, kdy se zde vedla jednání mezi OF Václava Havla a tehdejší komunistickou vládou.

Interiér a exteriér

Obecní dům stojí na místě bývalého Králova dvora a jeho architekti byli Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Luxusní interiér je tvořen mnoha salónky a sály, kde probíhala významná jednání a v současné době se zde konají recepce, plesy, koncerty a výstavy.

Snad nejznámější je Smetanova síň, která má kapacitu 1 200 míst a je domovem slavných koncertů, jako je Pražské jaro, Varhanní léto nebo Pražský podzim. Primátorský sál je luxusně vyzdoben díly Alfonse Muchy. Mezi další malíře, kteří se zasloužili o překrásnou výzdobu obecního domu patří například Václav Jansa, Jan Preisler, Max Švabinsý nebo František Ženíšek a další.

Nejen interiér, ale též fasáda budovy je bohatě zdobena. Mezi sochaře, kteří se na jejím zvelebení podíleli, patří umělci: Ladislav Šaloun, Karel Novák, František Uprka, Josef Václav Myslbek a mnoho dalších.

Loftové byty Praha
Loftové byty Praha, Praha 5

Současné výstavy

Kromě častých koncertů se můžete přijít podívat na retrospektivní výstavu k osmdesátinám Jiřího Anderleho, představující autorovu tvorbu od začátku šedesátých let, která trvá do 15. ledna 2017.

Blanka Matragi zde do konce roku 2017 vystavuje své šaty, luxusní oděvní doplňky, ale také sklo, porcelán, sochy, lustry, šperky a grafiky.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Obecní dům
nám. Republiky 5 111 21 Praha Česká republlika
222 002 107