Top hledané
Výsledky (0)
O životě ve Stockholmu, i o tom, jak koronavirus zhatil oslavy Švédského národního dne.

Můj život ve Švédsku: Koronaviru se Švédi také bojí a první den jsem potkala Dolpha Lundgrena

Martina Šmalclová
07. června 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Mileniálka každým coulem

Dnešní mileniálové, aneb generace X, má tu výhodu, že na rozdíl od svých rodičů můžou žít přesně tak, jak chtějí. Často nebývají svázaní pravidly, neupíší-li se ke splácení hypotéky nebo nezaloží rodinu, žijí v demokracii, dokáží se postavit zažitým společenským očekáváním. Velká část z nich pracuje na volné noze, a tak nebývá většinou problém, překopat svůj život vzhůru nohama takřka ze dne na den. To byl i můj případ. Rozhodla jsem se, že Česko vyměním za Švédsko. Proč? A proč zrovna teď, když ve vzduchu stále visí strašák jménem koronavirus a konkrétně Švédsko dostalo od české vlády na semaforu výstražnou červenou?  

Kulturní šok? Ani náhodou!

Nad stěhováním do Švédska jsem přemýšlela už před dvěma lety, nejedná se tak o žádné impulzivní rozhodnutí. Osud mi ale tenkrát přihrál do cesty vztah a já se tak rozhodla své plány přehodnotit a v Česku zůstat. Situace se ale změnila a já proto ihned věděla, kam budou mé další kroky směřovat. Proč zrovna Švédsko? Těch důvodů je celá řada! Miluju, že to tady máte všude kousek do přírody a zeleně, miluju švédskou mentalitu včetně přístupu mužů k ženám, miluju švédskou vrozenou eleganci, miluju švédskou architekturu a v neposlední řadě byl jeden z rozhodujících faktorů i ten, že tu mám část rodiny. Z mých dosavadních návštěv jsem tak věděla, do čeho jdu a že mě žádný kulturní šok nečeká.

Otevřít v galerii (7)
Zdroj: pixabay.com
Otevřít v galerii (7)
Zdroj: pixabay.com

Jazyk bude oříšek, výzvu ale přijímám

Stockholm mi svou architekturou i počasím Prahu připomíná. Pokud jste tak dosud žili v domnění, že v létě tu je deset nad nulou a v zimě deset pod nulou, dovolte mi vás vyvést z omylu. Klima je takřka identické a liší se většinou max. o pár stupňů. S čím jsem věděla, že budu bojovat, je jazyk, ale kdo se bojí, nesmí do lesa! Angličtina je tu naštěstí tak rozběhlá a na vysoké úrovni, že na rozdíl od Česka vám tu bude rozumět zkrátka každý, a to včetně důchodců, což u nás rozhodně není pravidlem. Kolikrát turistům ani nedokáže na základní otázku odpovědět zaměstnanec pražské MHD, což osobně považuju za hodně smutný fakt.

Už vím, proč cizinci nezvládnou řeřichu!

Švédština je pro mě dost specifickým jazykem a musím přiznat, že většina slov mi jde vyslovit asi stejně obtížně, jako cizincům naše řeřicha. Ale nevadí, za půl roku možná i budu moct vést nezávaznou konverzaci nad kafem, aniž bych si u toho lámala jazyk. Do té doby budu navštěvovat jazykové kurzy, které jsou tu i pro cizince zdarma. 

Pražské letiště je stále letištěm duchů

Na svoji cestu do Švédska jsem se předem nijak výrazně nepřipravovala, protože díky rodině jsem zde měla do začátku zajištěné potřebné zázemí. Stačilo tak sbalit kufry a vyrazit na pražské letiště. Když jsem z Česka před pár dny odlétala, bylo na odletové tabuli na příštích 24 hodin všehovšudy 6 letů. Na letišti vládla přísná bezpečnostní opatření, při check-inu se vás zeptali na důvod návštěvy dané země a naprosto všechny obchody byly zavřeny a vy jste se museli spokojit maximálně s kafem z automatu.

Roušky? Dobrovolné!

Když jsem do Švédska přiletěla, jedna z prvních věcí, co jsem udělala, byla, že jsem na letišti zahodila roušku. Musím přiznat, že jsem k jejich nošení a případným nežádoucím účinkům lehce skeptická, byť pro některé ohrožené skupiny může představovat pochopitelně nezbytnou ochranu. Já ale od narození nemám ráda jakákoliv nařízení, a proto si nesmírně cením toho, že ve Švédsku vydali pouze doporučení a roušky jsou zde dobrovolné. Ale nemyslete si, Švédi rozhodně neberou koronavirus na lehkou váhu! Tento obrázek předkládají světu nejspíš jen média. Švédi si od sebe drží odstup a když mě například z letiště vyzvedávali známí, vzájemného objímání jsme se zdrželi. V obchodech zde platí rozestupy či omezený počet osob uvnitř a některé podniky zavírají dříve, podobně, jako je tomu i v jiných evropských zemích. Koronavirus se podepsal i na oslavách Švédského národního dne.

Dostihy a soutěž o NEJ klobouky přesunuta

Vyhlášené koňské dostihy Nationaldagsgaloppen, které tradičně probíhají právě 6. června, byly z důvodu koronavirové pandemie přesunuty na příští rok. Součástí těchto dostihů je i soutěž o nejoriginálnější klobouky, a tak letos byly všechny dámy o takzvanou Hattparaden ochuzeny.

Otevřít v galerii (7)
Zdroj: instagram.com/nationaldagsgaloppen
Otevřít v galerii (7)
Zdroj: instagram.com/nationaldagsgaloppen
Otevřít v galerii (7)
Zdroj: instagram.com/nationaldagsgaloppen

Švédský národní den jinak

Každoroční akce v parcích a na náměstích, které jsou tradičně doprovázeny zábavním programem, nebo hromadné pikniky a grilování s přáteli, se tak rozhodli Švédi ve většině případů letos vynechat. Venku je ale dnes stejně počasí, že by člověk ani psal nevyhnal, tak je to možná bolí o něco míň…

Otevřít v galerii (7)
Zdroj: twitter.com
Otevřít v galerii (7)
Zdroj: twitter.com

Vstříc novým zítřkům

Zatím jsem tu relativně krátce, ale hned první den jsem stihla potkat herce Dolpha Lundgrena. To je dobrý začátek, ne?! Co tu navštívit, až se sem vydáte? V čem se liší Švédi od Čechů? Co Švédi a móda, životní styl nebo švédská kuchyně? Jaké trapasy i radosti tu na mě čekají? Na mé postřehy ze země Vikingů se můžete těšit v naší nové rubrice. Držte si klobouky, jízda začíná!

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze