Top hledané
Výsledky (0)
Zástava dechu přichází nečekaně. Znalost první pomoci může zachránit lidský život.

Naše plíce: Resuscitace. Příběh, který napsal sám život

Sabina Štaubertová
18. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Zdravotník před sanitkou.

Jelikož zástava dechu přichází náhle, každá vteřina je nesmírně důležitá. V běžném životě se s ní můžeme setkat poměrně snadno. Stačí vdechnutí jídla nebo prudká alergická reakce a zástava dechu je na světě. Během několika minut dochází k zástavě oběhu a ztrátě vědomí. Proto je důležité, jednat co nejrychleji, zajistit volnou průchodnost dýchacích cest a ihned volat záchrannou službu na celostátní tísňové lince 155. Okamžitá první pomoc výrazně zvyšuje šanci přežití, jak dokazuje příběh záchranáře Tomáše.

Práce zdravotnického záchranáře přináší velkou dávku adrenalinu. Každý den je neopakovatelný a přináší mnoho emocí. Velkou roli hraje také čas, protože záleží na každé vteřině. Výjezdová skupina se obvykle skládá z řidiče a zdravotnického záchranáře. Celý tým ve vážnějších případech doplní i lékař, který je v posádce jediný, kdo má pravomoci vykonávat lékařské výkony a podávat pacientovi léky. 

Náhlý výjezd

Tomáš působí u záchranné služby šestým rokem. Jeho rutinní pracovní den se skládá z výjezdů k nejrůznějším dopravním nehodám, úrazům, kolapsovým stavům či alergickým reakcím. Záchranáři jsou zvyklí na rychlý pokyn k přesunu, ale tento náhlý výjezd k pacientovi v bezvědomí byl přeci jen něčím výjimečný. 

Dvoučlenná posádka míří kvapným krokem do vozu a vyráží do centra města, kde došlo ke kolapsu staršího muže, který se nyní neprobírá. Dusné počasí takovému stavu nahrává. Jinak tomu nebylo ani v tomto případě. Cestou k pacientovi si posádka předává úkoly a připravuje potřebné vybavení.

Otevřít v galerii (6)
Vybavení sanitky.
Vybavení sanitky.Zdroj: Pixabay.com/PixelHeini

Instrukce v průběhu cesty

Znenadání se z radiostanice ozve hlášení:

“Tomáši, Honzo, zde operační středisko.”

“Operační, tady Tomáš, povídej,” 

ozývá se již standardní reakce na volání. 

“Tomáši, zde operační, v tuto chvíli již zahajujeme telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci (TANR) s přítomnými svědky,” 

zní upřesňující informace během cesty. 

“Operační, tady Tomáš, zprávě jsem rozuměl, předpokládaný dojezd na místo události do dvou minut. Dotaz na lékařskou výjezdovou skupinu, prosím?” 

Po vyhodnocení situace operační středisko automaticky směruje lékaře na místo události.

“Tomáši, zde operační, lékař se v tuto chvíli uvolnil z jiného výjezdu nedaleko od vás, přesměrujeme jej ihned za vámi.” 

“Operační, zde Tomáš, rozuměl jsem, díky, konec.” 

V mezičase si posádka upřesňuje nové informace, protože již ví, jaký shon ji po příjezdu bude čekat. Po příjezdu na místo Tomáš rychle rozděluje jednotlivé vybavení, kterého není málo. Pro resuscitaci je nutné vzít monitor životních funkcí s implementovaným defibrilátorem, odsávačku, malou tašku s kyslíkovou lahví, dva batohy. Ve voze se nachází ještě volně položený samorozpínací vak, který slouží k provádění umělého dýchání.

Otevřít v galerii (6)
Sestřička zahajuje zkušební resuscitaci.
Sestřička zahajuje zkušební resuscitaci. Zdroj: Freepik.com
Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Hra o čas

Po příjezdu na místo není čas ztrácet čas. V běhu k pacientovi Tomáš křičí na kolegu rychlé pokyny: 

“Zapínám monitor, kleknu si za hlavu a ověřím stav vědomí a dýchání, pokud to bude potřebné, tak začnu stlačovat hrudník a ty mu mezi tím nalepíš defibrilační elektrody a budeš připraven mě vystřídat ve stlačování hrudníku.” 

To je ale jenom začátek. V mezičase je třeba připravit kyslíkovou láhev, připojit samorozpínací vak a zajistit přístup do žilního systému k možnosti podání léků po příjezdu lékaře.

Resuscitace ještě před příjezdem záchranných složek

Svědci události mezitím poskytují pacientovi kvalitní laickou resuscitaci, ke které byli navedeni pomocí asistenta tísňové linky.

“Vedete si skvěle, výborná práce! Děkujeme za spolupráci, my si pána bereme,” 

chválí přítomné svědky člen záchranného týmu. Tomáš si kleká za hlavu pacienta a zjišťuje, zda se opravdu jedná o zástavu dechu, bezvědomí a nepřítomnost pulzu na velkých tepnách. Jeho kolega zatím lepí na pacientův hrudník defibrilační elektrody, přesně podle předchozích instrukcí. Kooperace mezi členy týmu je nesmírně důležitá. Hrudník je třeba neustále stlačovat i během nabíjení defibrilátoru. I těch několik málo vteřin mezi nabíjením defibrilátoru je žádoucí nepřestávat se stlačováním. Zazní siréna defibrilátoru, která značí jeho nabití pro aplikaci výboje. Kontrola okolí, zdali je podání výboje bezpečné a nikomu neublíží, probíhá za simultánního povelu:

“Všichni pryč, nedotýkat se pacienta!” 

Všechno je v pořádku, vzduch čistý. 

“Pal!” 

zní rozkaz kolegovi, aby aplikoval výboj a pokračoval ve stlačování hrudníku. Tomáš začíná provádět umělé dýchání samorozpínacím vakem a s kolegou, který neustále stlačuje hrudník, se střídají v poměru 30:2. 

Otevřít v galerii (6)
Zdravotník s pacientem.
Zdravotník s pacientem.Zdroj: Pixabay.com/Bokskapet

Lékař přijíždí na místo

Jakmile na místo přijíždí lékař, přebírá si defibrátor a pokračuje v podávání dalších defibrilačních výbojů. Poté provede zajištění dýchacích cest (tzv. intubaci) a indikuje podání potřebných léků. Ještě jeden výboj a začne docházet k obnově spontánního oběhu. Pacientovo srdce začíná znovu bít. Pokyny lékaře znějí jasně:

“Takže pánové, klasická postresuscitační péče prosím. Saturace, kapnografie, krevní tlak a dvanáctisvodové EKG.”

Po splnění těchto úkonů a vyhodnocení získaných informaci lékařem se celý tým může připravit na přenesení pacienta do sanitky a následný transport do nemocnice.

Otevřít v galerii (6)
Intubace.
Intubace.Zdroj: Pixabay.com/Orlobs

První pomoc má smysl

Tomáš se v mezičase snaží najít svědka, který pacienta začal pohotově resuscitovat.

“Kde je ten pán, co stlačoval hrudník?” 

Přihlížející svědkové se kolem sebe nejistě rozhlížejí, protože neví, z jakého důvodu dotyčného zdravotník hledá. Tomáš si uvědomí, že jeho dotaz zprvu nezněl příliš přívětivě, proto pokračuje již mnohem přívětivějším tónem:

“Mohli byste tedy vyřídit kolegovi, že si vedl fakt skvěle a v tuto chvíli zachránil pánovi život?”

Svědci již s velkou úlevou poukazují na pána a tlačí ho dopředu před zraky přítomných zdravotníků. 

“Ehm, no, to jsem rád, to by snad udělal každý, ne?” 

Dere ze sebe překvapený pán. 

“To se bohužel nevidí tak často, lidi to buď neumí, nebo se bojí a vy jste si podle kolegů vedl fakt skvěle, děkujeme Vám. V tuto chvíli jste zachránil lidský život,”

vstupuje do konverzace přítomný lékař.

Tomáš si konečně mohl sundat promočený respirátor a na chvíli si odpočinout. Navzdory náročnosti práce Tomáše těší, že dnešní výjezd dopadl dobře. Do nemocnice s pacientem odjíždějí s pocitem, že za ten zachráněný lidský život všechna ta námaha opravdu stojí. Každý den, nehledě na denní či noční dobu, ani na rozmary počasí, zdravotníci bojují za to, aby lidé mohli odcházet domů “po svých”.

Otevřít v galerii (6)
Trénink první pomoci.
Trénink první pomoci.Zdroj: Freepik.com

Jak poskytnout první pomoc

Poskytnutí první pomoci je přímo vymezeno zákonem, jako povinnost každého občana. Přesto se mnoho lidí kvůli nedostatečným vědomostem bojí první pomoc poskytnout. Kromě znalostí správného postupu je nutné zachovat chladnou hlavu a neohrozit sebe, ani nikoho jiného. Je několik druhů první pomoci, které se odvíjejí od dané situace. V případě bezvědomí se používá resuscitace, při které je nutné zajistit průchodnost dýchacích cest, masáž srdce a umělé dýchání z úst do úst. Laická resuscitace před očekávaným příjezdem záchranářů by měla vypadat takto: 

  • Pokleknout před osobu v bezvědomí a zjistit její reakci zatřesením rameny. Nutné je zkontrolovat, zda osoba dýchá. 
  • Uvolnit dýchací cesty záklonem hlavy a zvednutím brady.
  • Sledovat reakce těla, zda pacient volně a pravidelně dýchá (zvedá se mu hrudník či břicho, z úst nebo nosu proudí vzduch).
  • Masáž srdce v kombinaci s umělým dýcháním. Po 30 stlačení hrudníku se pacientovi zakloní hlava a provedou se 2 vdechy vzduchu do plic. Nezačne-li se mu zvedat hrudník, opakuje se po celou dobu do příjezdu záchranné služby. Nejdůležitější je nepřerušovat stlačování hrudníku. 

Pokud si přesto nebudete vědět rady, můžete se obrátit právě na operátora záchranné linky, tak jako to udělal jeden z hrdinů našeho příběhu. Nácvik resuscitace je nutné provádět pod dohledem školených osob. Pokud by vás příběh inspiroval a chtěli byste zdokonalit své znalosti první pomoci, můžete se přihlásit do kurzu Základy první pomoci. Český červený kříž provádí školení v první pomoci prostřednictvích Oblastních spolků. Ty jsou určeny lidem všech věkových kategorií. Nikdy nevíte, kdy se dostanete do situace, kde tyto znalosti pomohou zachránit lidský život... 

Naše plíce

Otevřít v galerii (6)
Logo Naše plíce
Logo Naše plíceZdroj: archiv Naše plíce

Jako mediální partner realitní kanceláře Y&T Luxury Property bychom vás rádi vyzvali k podpoře sbírky pořádané Nadačním fondem Naše plíce: Darujme plicní ultrazvuk VFN na Karláku.
Naše plíce, založené realitní kanceláří během první vlny pandemie COVID-19, se věnují podpoře léčby respiratorních onemocnění u dospělých a dětí.

"Již dříve jsme jako dárce podporovali různé charitativní projekty,"

říká zakladatelka realitní kanceláře Elena Jakubovič. 

"Tentokrát chceme jít o krok dál a dlouhodobě pomáhat českým odborníkům a nemocnicím."

A proč spojení realitního byznysu a péče o zdravé plíce? Elena Jakubovič a její tým věří, že dobře vybraný dům nebo byt, je tím místem, kde se vám bude dýchat s lehkostí. A tento pocit by měli zažívat všichni.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze