Top hledané
Výsledky (0)
Od roku 2021 běží několik výzkumů, jejichž cílem je zjistit počet lidí, kteří ani nevědí, že COVID překonali

Nechte si otestovat protilátky proti onemocnění COVID-19

Jana Tržilová
10. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Dívka v roušce a s náplastí na rameni po očkování na Covid-19

Končí vám karanténa? Měli jste před více než týdnem příznaky a rádi byste si ověřili, zda jste neprodělali onemocnění COVID-19? Úspěšně jste se z onemocnění zotavili a rádi byste si otestovali hladinu protilátek? Máte možnost! Protilátky si můžete nechat otestovat ve většině laboratoří, v nichž je možné absolvovat klasické testy na koronavirus (antigenní, molekulární atd.). Na některé testy navíc přispívají vybrané zdravotní pojišťovny. Seznam laboratoří najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.

V posledních měsících se naše společnost rozdělila do dvou skupin. A v rámci nich ještě dokonce do podskupin. Neočkovaní se cítí diskriminovaní. Očkovaní se rozdělují na ty, kdo mají Pfizer (privilegovaní), Modernu, Johnsona.... jednu nebo dvě dávky. Problémy, neshody a dokonce hádky se objevují mezi partnery, kamarády, kolegy, rodinnými příslušníky. Někteří očkovaní lékaři ztrácejí klienty, kteří jsou stále stoupenci toho se neočkovat. Zkrátka, svět se rozdělil na dva tábory.

Otevřít v galerii (9)
Zkumavky s krevními vzorky
Zkumavky s krevními vzorkyZdroj: Freepik

Problematika protilátek je v mnohém ještě složitější, než celá problematika očkování. Pojďme se na ni ale podívat očima těch nejpovolanějších, kteří se nám pokusí vysvětlit, jak to funguje. 

Jakou informaci nám test přinese?

"Výsledek stanovení protilátek je známkou reakce organismu na virus SARS-CoV-2," 

říká medicínská ředitelka laboratoře Aeskulab, Libuše Arnoštová. Zde stav protilátek detekují ze žilní krve prostřednictvím sérologického testu CLIA, v jehož rámci se kvantitativně detekuje stav protilátek IgG, které se tvoří 14 až 21 dnů po infikování.

Pro koho je test vhodný?

Nechat se otestovat je dle informací dostupných na webu laboratoře Aeskulab obecně doporučováno každému, kdo v předchozích měsících prodělal zánět horních cest dýchacích či měl krátkodobé příznaky virového onemocnění. Nebo pokud zakončujete karanténu, jste bez zdravotních obtíží a chcete se ujistit, zdali jste onemocnění neprodělali.

Otevřít v galerii (9)
Nabírání vzorku kapilární krve
Nabírání vzorku kapilární krve Zdroj: Pixabay

Test naopak není vhodný pro aktuálně nemocné, s příznaky Covid 19, horečkou či dráždivým kašlem. Stejně jako pro lidi v preventivní karanténě kvůli podezření na infekci Covid 19. Pojďme si ale protilátky probrat o něco podrobněji.

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Protilátky IgM a IgG

Poté, co je člověk infikován virem COVID-19 se, jak stojí na webových stránkách laboratoře EUC, v lidském organismu začínají vytvářet protilátky. Nejprve, a to 3. až 15. den po objevení prvních příznaků, se jedná o protilátky IgM, které jsou po dalších zhruba sedmi dnech následovány protilátkami IgG. Tím, jak se pacient uzdravuje, hladina protilátek IgM klesá a hladina protilátek IgG stoupá. Titr IgG protilátek ve fázi uzdravování se může zvýšit čtyřikrát nebo více ve srovnání s časnou akutní fází infekce. Na právě probíhající onemocnění, nebo onemocnění ve své finální fázi poukazují i protilátky IgA, které se vytvářejí na sliznicích i při nízké virové náloži, a to i u tzv. bezpříznakových pacientů.

Otevřít v galerii (9)
Pracovník laboratoře zpracovává test na koronavirus
Pracovník laboratoře zpracovává test na koronavirusZdroj: Freepik

Tři způsoby identifikace infekce

Do ještě větších podrobností jde MUDr. Michal Palkovič, PhD. z Ústavu soudního lékařství a medicínských expertiz JLF UK ve slovenském Martině. Ten protilátkovou detekci definuje jako jeden ze tří způsobů identifikace infekce virem SARS-COV-2. Spolu s detekcí genetického materiálu uvnitř viru a detekcí vnějších virových proteinů.

"Protilátky IgA, IgM I IgG se identifikují v krevním séru po odběru krve. Detekce může proběhnout rychlotestem, semi-kvantitativně, nebo kvalitativně. Rychlotestem se stanovují specifické protilátky skupiny IgM poukazující na akutní fázi infekce (do cca 7 - 10 dní po infikování) a skupiny IgG vznikající sérokonverzí přibližně po dalších 7 - 21 dnech a zůstávající v těle až do sérokonverze, což může trvat několik měsíců až let.”

Otevřít v galerii (9)
Zkumavky s krví v laboratoři
Zkumavky s krví v laboratořiZdroj: Pixabay

Protilátkové rychlotesty v nedaleké minulosti

Na začátku pandemie se protilátkové rychlotesty používaly na rychlý screening přítomnosti infekce. Tehdy dle MUDr. Palkoviče měly své opodstatnění.

"Lidé byli čerstvě infikováni a antigenní testy ještě nebyly dostupné. Vždy se však dělal také RT-PCR test. V druhé vlně bylo třeba vědět, zda není bezpříznakový pacient infikovaným roznašečem, a proto se stále více používaly RT-PCT testy a antigenní rychlotesty v kombinaci s RT-PCR testy.”

Otevřít v galerii (9)
Záběr z laboratoře
Záběr z laboratořeZdroj: Pixabay

Protilátkové rychlotesty dnes

Dnes se nejvíce testů dělá u hospitalizovaných pacientů.

“Od roku 2021 běží několik výzkumů, jejichž cílem je zjistit počet lidí, kteří ani nevědí, že COVID překonali. Výzkumy se však také zabývají identifikací hladiny protilátek po prodělání infekce a po očkování. Jejich cílem je zase zjistit, jak dlouho budeme chráněni,”

pokračuje MUDr. Palkovič.

"Předpokládá se, že v celosvětovém měřítku bylo virem SARS-COV-2 infikováno přibližně desetkrát víc lidí než těch, kteří byli zachycení testy. A tito lidé budou mít nějakou hladinu protilátek. Tento počet závisí samozřejmě na testovací strategii dané země. Například na Slovensku proběhla dobrovolná celoplošná testování v trvání dvaceti týdnů."

Otevřít v galerii (9)
Zpracovávání vzorků v laboratoři
Zpracovávání vzorků v laboratořiZdroj: Pixabay

Testy z krve kapilární

Pro COVID protilátkové rychlotesty se používá kapilární krev z prstu do otvoru na celulózový pásek.

“Tyto testy mají velmi vysokou nastavenou tzv. cut - off hodnotu detekce přítomnosti specifických protilátek IgM a IgG. Odčítají se metodou pozitivně přítomné, nebo nepřítomné reakce,”

pokračuje odborník.

Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208
Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208, Praha 6

Testy z krve žilní

Žilní krev se používá například při stanovení hladiny protilátek metodou ELISA (Enzyme-Linked Immunoosorbent Assays). Jde o velmi citlivou metodu, která je schopná stanovit přesné množství specifických protilátek IgA, IgM a IgG. Z těchto hodnot se dá usoudit jednak akutní infekce, ale také hladina chránících protilátek.

Je třeba se výsledkem testu řídit před očkováním proti covidu?

“Lidský organismus je složitý systém, a proto doporučujeme, aby každý, kdo si chce být jistý jakýmkoli hodnocením výsledků laboratorního testu, se obrátil na svého praktického lékaře,”

pokračuje Libuše Arnoštová z laboratoře Aeskulab.

"Nicméně, pokud máte po prodělaném onemocnění Covid-19 nízkou hodnotu protilátek, je třeba podstoupit očkování.”

Otevřít v galerii (9)
Lékař drží zkumavku s krevním vzorkem
Lékař drží zkumavku s krevním vzorkemZdroj: Freepik

Kdy testování nemá cenu?

Podle MUDr. Palkoviče naopak stanovování protilátek před očkováním nemá cenu. Protilátky IgA a IgM se, jak jsme se již zmínili, tvoří v raném stádiu infekce do zhruba 7 - 10 dnů po infikování  

"Poté jejich hladina klesá a sérokonverzí narůstají specifické protilátky IgG, které kulminují okolo 1 - 3 měsíců. Po uplynutí této doby postupně klesají."

Průběh nemoci tvorbu protilátek nedeterminuje

Problémem je, že u každého člověka se protilátky tvoří rozdílně. Do určité míry platí, že čím horší byl průběh onemocnění, tím více protilátek se vytvoří. Není to ale pravidlo. U starších lidí je imunitní odpověď podstatně menší, u bezpříznakových si protilátky nevytvoří až 80 procent z nich, takže samotný průběh jejich tvorbu nedeterminuje.

Nevíme, jak vysoká hladina protilátek vydrží

“Když by se tedy někdo otestoval a byla mu detekována vysoká hladina protilátek, nedokážeme říct, jak dlouho vydrží,”

upozorňuje MUDr. Palkovič.

"Víme však, že čím je hladina protilátek vyšší, tím vyšší ochranu před samotnou infekcí či jeho těžkým  průběhem dosáhneme. Teoreticky by se očkování u člověka s vysokou hodnotou protilátek mohlo odložit, ale určitě se mu nedá vyhnout. Další věc je efektivní vynakládání finančních prostředků - cena ELISA testu je pětkrát vyšší než cena mRNA vakcíny.”

Otevřít v galerii (9)
Covid-19 zahýbal světovými dějinami
Covid-19 zahýbal světovými dějinamiZdroj: Freepik

V jaké výši se protilátky pohybují po prodělání covidu a v jaké výši se standardně pohybují po očkování? 

“V této oblasti probíhají studie napříč všemi státy světa. K dispozici jsou nejrůznější výsledky a jejich interpretace, přeci jen se jedná o testování obrovského množství účastníků. Každý člověk má unikátní imunitní systém a existuje celá řada odpovědí na očkování nebo prodělanou chorobu. Proto se na tuto jednoduchou otázku nedá jednoduše odpovědět,”

pokračuje medicínská ředitelka laboratoře Aeskulab, Libuše Arnoštová. S ní souhlasí i MUDr. Palkovič, který zase poukazuje na různé interpretace naměřených hodnot jednotlivými výrobci testů.

"Dnes víme, že protilátková odpověď po překonané infekci je přibližně třetinová oproti hladině protilátek po očkování.”

Osobní zkušenost: Hladina protilátek rychle klesá

Otevřít v galerii (9)
Michal Palkovič
Michal PalkovičZdroj: se svolením Michala Palkoviče

K tomu MUDr. Palkovič dodává osobní zkušenost.

“Nakazil jsem se 23. 11. 2020 a měl jsem středně těžký průběh nemoci. Rychlotestem jsem měl 5.12. slabě pozitivní IGM (negativní IgG). 9.12. jsem měl slabě pozitivní IgM, ale už také slabě pozitivní IgG. Poté, 14.12. jsem měl negativní IgM a pozitivní IgG, jehož intenzita stále rostla. Dne 19.12. mi byly dělány všeobecné protilátky ELISA testem s hodnotou IgM 3,08 NTU, IgA 33,5 NTU a IgG 13,7 NTU (normální hodnoty jsou méně než 11 NTU). Dne 31.12. 2020 a 29.1. 2020 jsem byl očkovaný mRNA vakcínou. Dne 18. 3. mi byly stanovené protilátky v hodnotě 381 AU/ml (normální hodnoty jsou 15 AU/ml.) Dne 13.5 jsem měl protilátky v hodnotě 282 AU/ml, což je skutečně obrovský pokles!" 

Z toho je dobře vidět, že po infekci jsem měl nízké protilátky a po očkování nepoměrně vyšší. Také je vidět klesající trend ochranných protilátek, a tedy nutnost přeočkování na podzim či v zimě 2021.

Ač se jedná o nelehké téma a laikovi velmi těžko osvětlitelnou problematiku, je jasné, že - i když se nechcete očkovat - můžete si nechat z krve zjistit, zdali jste covid prodělali, nebo ne. Výsledky testu se navíc v laboratořích dozvíte za 45 až 60 minut, můžete si na ně počkat, nebo vám přijdou domů e-mailem či prostřednictvím SMS. Nezapomeňte si rezervovat termín. Ceny testů se pohybují kolem 600 až 700 korun. Na některé testy vybrané pojišťovny přispívají.

Na závěr si tedy shrňme, že informace o přítomnosti protilátek a jejich množství v těle bude v budoucnu důležitým vodítkem pro výběr vakcíny proti Covid-19 a pro rozhodnutí, zda je očkování proti těmto nemoci potřeba. Bude se však jednat o dlouhý a složitý proces, na jehož konci by se svět mohl zase více sjednotit, a spory očkovaní versus neočkovaní utichnout.

Přejme nám všem další trpělivost.

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze