Top hledané
Výsledky (0)
Pravda nebo pouhá fikce, která má potěšit oko diváka? Málem to odnesl i David Copperfield!

Nejšílenější triky světových kouzelníků: Kouzla bez vzduchu na hraně života

Valentina Lebová
21. října 2021
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
David Copperfield

Jak dlouho vlastně může člověk přežít bez vzduchu? Existují způsoby jak nedýchat nebo je to jen snaha obelstít diváka? Podívejme se na ty nejšílenější a přitom nejatraktivnější triky světových kouzelníků, které nechají doslova bez dechu nejen publikum.  

Hezky popořadě

Otevřít v galerii (9)
Kouzelník s kloboukem
Kouzelník s kloboukemZdroj: Freepik

Abychom vůbec pochopili, jak to se zadržováním dechu vlastně je, je třeba zmínit, co je apnoe. Z lékařského hlediska jde o poruchu spánku, kdy se svaly zadní části krku uvolní natolik, že se měkké tkáně v ústech naopak zúží tak, že člověk přestává dýchat. Výsledkem je pak probuzení do unaveného dne, kdy člověk nemá pocit, že by vlastně kdy spal.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Apnoe se ale také využívá např. k hloubkovému nádechovému ponoru (při freedivingu) nebo třeba ve světě kouzel. Tam hraje svou nezastupitelnou roli. Ve světě iluzí pak vznikají nejrůznější kouzelnická "čísla", při kterých dochází k zadržení dechu, obvykle s obličejem ponořeným do vody, a to na tak dlouho, jak je to jen možné.

Obecně se dá říci, že existují dva typy apnoe. Apnoe statická, kdy se člověk pod vodou nehýbe, čímž se výrazně minimalizuje spotřeba kyslíku a apnoe dynamická, kdy je do celého procesu zapojen právě pohyb. Zde dochází k daleko rychlejší kyslíkové spotřebě.

Otevřít v galerii (9)
Reflexe ve vodě
Reflexe ve voděZdroj: Freepik

Čáry, máry, pod... vodou

Svět magie, iluzí a kouzel ví o apnoe své. Jde jen o to, kdo jaké eso vytáhne z rukávu, tj. kdo bez dechu ve vodě vydrží déle.

A tak se předhání, co to jde a mnohdy při tom riskují to nejcennější, co mají - holý život. Své o tom ví i mistr v tomto oboru, David Copperfield, který má za sebou bezpočet vystoupení, z nichž se mnohá neobešla bez zranění. A to se zadrženým dechem patří mezi ně. V roce 1984 se David málem utopil v nádrži plné vody, když se chtěl osvobodit z řetězů. Bohužel to nešlo tak zcela podle plánu a David byl v bezvědomí několik minut. Když se ho nakonec podařilo oživit, zjistilo se, že má ochrnuté všechny končetiny. Týden strávil na vozíku, pak musel používat při chůzi hůl. Jako správný bojovník to samožrejmě dal, ale jasné vítězství to rozhodně nebylo. Přestože špičkové technické vybavení je pro jeho show zásadní, tohle číslo bylo důkazem, že bez dokonalé fyzické kondice a vynikající ohebnosti by se neobešel.

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

A pokud jde o kondici, je tomu vlastně tak dodnes. Je to pár dní, co David oslavil své 65.narozeniny a kde kdo ho podezřívá, zda si svými schopnostmi náhodou "nepřičaroval" věčné mládí. Má totiž stále stejné charisma, díky němuž mu všechny ženy světa v době své největší slávy padaly k nohám!

Otevřít v galerii (9)
David Copperfield
David CopperfieldZdroj: Profimedia

Apnoe se ale skutečně dá naučit, i zde platí pravidlo, že "trénink dělá mistra". Své o tom ví také česká mistryně světa ve volném potápění Gabriela Grézlová, která po LP-Life.cz řekla:

"Statická apnoe se dá naučit. Cesty jsou různé, já trénovala na suchu tzv. CO2 tabulky, v počítačovém programu  "apnoe trainer", kde jsem si nastavila, kdy dýchat a kdy dech zadržet s cílem zvyknout si na vyšší koncentraci oxidu uhličitého v krvi. Tréninku je potřeba přizpůsobit stravu. Nemělo by se např. jíst nic ostrého, tělo pak rychleji spaluje a tím se spotřebovává rychleji kyslík. Někdo dělá dechová cvičení, já se zaměřovala především na strečink bránice a hrudníku, s cílem zvýšit vitální kapacitu plic. Existuje tzv. savčí potápěčský reflex, tj. přirozená odpověď organismu na ponoření do studené vody při současném zadržení dechu - dochází ke zpomalení tlukotu srdce a stažení cév v končetinách a krev cirkuluje tak, aby byly zásobeny nejdůležitější orgány - srdce, plíce, mozek. Statickou apnoi může trénovat každý, pokud nemá omezení pro sport (např. plicní či kardiologický problém, epilepsii)."

Maskovaný kouzelník

Ne všichni jdou ale cestou pokus-omyl právě jako Copperfield. V roce 2008 se pouliční kouzelník David Blaine pokusil překonat světový rekord v oblasti statické apnoe velmi dobře propagovaným představením, a to přímo v show Oprah Winfrey.

Otevřít v galerii (9)
David Blaine
David BlaineZdroj: Profimedia

Blaine tehdy vydržel pod vodou rovných 17 minut a 4 vteřiny a ne jednou se spekulovalo, zda to nebyla jen tímto kouzelníkem skvěle vytvořená iluze. Vždyť celý tento svět je iluzorní. Mnoho skeptiků tak pochybovalo o pravosti jeho vystoupení. Jak sám Blaine řekl, kouzlo bylo provedené technikou zvanou “apnoe z čistého kyslíku“, kdy subjekt před pokusem dýchá 100% kyslík až 30 minut. Blaineův rekord byl následně překonán více než tucetkrát a například v dubnu roku 2017 dosáhl délky neuvěřitelných 24 minut a 4 sekundy.

"Neexistuje žádné vylepšení, žádné podvádění,"

řekl Blaine v pořadu Winfrey a dodal, že zatímco se živí jako kouzelník, triky, které dělá, nejsou o magii, ale o posouvání hranic lidského těla.

Využítí čistého kyslíku je skutečně v případech trénování statické apnoe poměrně běžnou záležitostí. To potvrdila i Gabriela Grézlová, která řekla:

"Někdo využívá k extrémním výkonům čistý kyslík - na závodech toto nelze, jedná se o nepovolený doping. Kdo dýchá čistý kyslík (obvykle z potápěčského dýchacího přístroje těsně před výkonem), zvýší si tím koncentraci kyslíku v krvi a tkáních, a tedy mnohem déle vydrží. Problém může nastat, pokud na konci takového pokusu upadne to bezvědomí, protože už se nejedná o klasický black out - kromě nedostatku kyslíku je v těle velmi vysoké množství oxidu uhličitého. Prosté foukání do obličeje a křičení "dýchej, dýchej!" už pak nemusí stačit. Já bych se do toho sama nepouštěla."

Blaine prozradil, že celý trik je v tom, že člověk musí dosáhnout takového stavu meditace, při kterém se mysl zklidní natolik, že pro ni ani ponor pod vodou nebude rušivým elementem.

“Nechal jsem svou hlavu spát a své srdce být více při vědomí,”

uvedl. Později však objasnil, jak jeho čísla statické apnoe vlastně vypadají v praxi. A tak se ukázalo, že spousta z těchto triků skutečně vůbec nejsou triky, jen dobře naaranžovaná iluze, a Blaine tak jen dobře využívá skrytých zásob kyslíku, o kterých diváci nemají sebemenší ponětí.

Štěstí v neštěstí

Ne všichni však měli to štěstí, že se jim podobný “kousek” povedl. Dá se však s jistotou říci, že štěstí se na ně nakonec přeci jen usmálo. Byli zachráněni!

Když v roce 2015 zkoušel podobný kousek iluzionista Spencer Horsman, vše nešlo tak úplně podle plánu. Kouzelník, uzavřený do krychle s vodou, ztratil podobně jako kdysi Copperfiled vědomí a začal se topit. Díky rychlé reakci svého kolegy, proslulého kouzelníka Crisse Angela, ale nakonec přežil.

Otevřít v galerii (9)
Spencer Horsman
Spencer HorsmanZdroj: Profimedia

Kouzlo tak vzalo rychle za své, ale štěstí v neštěstí to jednoznačně bylo.

Jak sám případ Horsmana ukazuje, i zde hrozí riziko, že pokud apnoi nemáte skutečně natrénovanou, může vám ublížit.

"Pokud je člověk sám ve vodě a zadržuje dech, nebezpečné to je. V důsledku nedostatku kyslíku může dojít až k tzv. black outu - kdy mozek ve snaze šetřit zbytky kyslíku "vypne nepotřebné činnosti" a dotyčný omdlí (nicméně stále ještě nějaký kyslík v krvi má). Pokud je vytažen z vody včas, foukne se mu do obličeje a zakřičí se na něj, aby dýchal, velmi rychle "naskočí" a typicky si nepamatuje, že omdlel. Pokud je ale sám, skončí to fatálně. Zadržování dechu ve vodě musí probíhat za přítomnosti kouče, který  problém identifikuje (pozná to, např. závodník nereaguje na pokyny, nebo vydechne do vody) a včas zasáhne. Statická apnoe probíhá tak, že ležíte na hladině, na sobě máte neopren a jste otočeni obličejem dolů a měří se čas. Zadržování dechu na delší dobu není fyziologické, ale pokud dodržíte vše, jak máte, nejde o rizikovou aktivitu,"

uvádí Gabriela Grézlová. 

Ani však jeho zachránce, newyorský iluzionista Criss Angel, na tom nebyl lépe. Ten se rozhodl, spoutaný řetězy, ponořit do velké nádrže o velikosti telefonní budky, která byla naplněna vodou, a to na celých dvacet čtyři hodin. Nakonec musel být z vody vytažen krátce před dosažením rekordu a za pomoci dýchacího regulátoru stabilizován. Byl vyčerpaný, dezorientovaný a lehce otřesený.  Poděkoval rodině a publiku a následně omdlel a byl odvezen do nemocnice St. Clare's v centru města.

Otevřít v galerii (9)
Criss Angel
Criss AngelZdroj: Profimedia

Angel řekl, že se inspiroval klasickou rutinou legendárního únikového umělce a iluzionisty Harryho Houdiniho.

Houdini byl maďarsko-americký kouzelník, kterému se přezdívalo mistr úniku. Jedním z jeho kousků byla právě snaha uniknou z nádrže s vodou, ve které doslova visel hlavou dolů za kotníky. Život v extrému se mu nakonec stal osudným, když se v roce 1926 zhroutil na jevišti po představení útěku z cely Water Torture Cell. Byl převezen do nemocnice, kde následně zemřel. Oficiální příčinou smrti byl zánět pobřišnice z prasklého slepého střeva.

Angel řekl, že tři dny před kaskadérským kouskem nejedl pevná jídla. Potenciální nebezpečí zahrnovalo poklesy tlaku v plicích při delším dýchání pod vodou a usínání v nádrži, řekl.

Kde je pravda

Všechno, co si myslíme, že ve světě kouzel vidíme, je ve skutečnosti kombinací obrazů zasahujících naše sítnice a závěrů, které náš mozek vyvozuje z těchto obrazů na základě minulých zkušeností. Výsledkem je, že změna kontextu obrazu má obrovský vliv nejen na naše chápání, ale i na to, jak to ve skutečnosti vypadá, jak vysvětluje neurolog Beau Lotto, který mimo jiné poukazuje na rozmanitost mysli sahající až tak daleko, že je možné "slyšet" barvy. I proto se kouzla někdy mohou zdát jako dokonalost sama, ale nutno podotknout, že většina z nich samotného kouzelníka na životě neohrožuje.

Otevřít v galerii (9)
Iluze
IluzeZdroj: Freepik

Své o tom ví i kouzelník Keith Barry, který si říká „hacker lidského mozku“ a v této zábavné řeči přesně ukazuje, jak mocné to může být. Pomocí kombinace upoutávky, hypnózy, a všeho možného ​​klame lidi, aby si mysleli, že skvěle řídí se zavázanýma očima, že se dotýkají a cítí to, když jsou od sebe poměrně daleko nebo předvádí verzi cup-and-ball iluze s neobvykle vysokými sázkami.

Otevřít v galerii (9)
Dívka a lá kouzelnice
Dívka a lá kouzelniceZdroj: Freepik

Svět iluzí tedy iluzí zůstane, přesto je potřeba říci, že:

Trénink dělá mistra!

I přesto ale lze apnoi trénovat. Jedná se většinou o jógová cvičení, při kterých se nejen učíte plně využívat veškerou kapacitu plic a dechu, ale zároveň pracujete se zklidněním své mysli. Jedná se především o tyto tři kroky:

Hluboké dýchání: "Hluboké dýchání" zahrnuje hluboký nádech ústy, zadržení dechu po dobu jedné sekundy a poté výdech téměř ústy a s jazykem přitlačeným k dolním zubům po dobu 10 sekund. Měl by to být tzv. syčivý výdech, který bude znít jakoby jste říkali "tssssssss". Je třeba vědomě provádět nádech i výdech ústy a vydat zvuk „tsssssss…“. Veškerá dýchání a cvičení se provádějí ústy.

Otevřít v galerii (9)
Meditující lidé
Meditující lidéZdroj: Freepik

Čištění: "Čištění" zahrnuje silný výdech, jako byste se pokoušeli foukat na plachetnici přes bazén, po kterém následuje velká, ale o to rychlejší inhalace. Tváře jsou při výdechu nafouklé, tím se z těla dostane i poslední zbytek vzduchu. Je také třeba zůstat statický, zamezit jakémukoliv pohybu či houpání, protože to zaprvé bere sílu a zadruhé to plýtvá kyslíkem. Vědomý klid je nutností.

Poloviční čištění: Dýchání mezi výše uvedenými dvěma kroky. Silnější než hluboké dýchání, ale méně razantní než úplné očištění. Slouží k zotavení po každé časové zkoušce.

Své ale dělá i psychika, které musí právě v okamžiku apnoe dostahovat vrcholu koncentrace: 

"Psychika hraje velkou roli. Jste-li nervózní, srdce Vám bije rychleji. Na závodech je vždy určitá míra závodního stresu... Někdo přesto dělá nejlepší výkony zásadně na závodech, někdo pro vlastní klid potřebuje vícekrát dosáhnout určitého času v tréninku a někdo v tréninku dává dobré časy, ale na závodě má problém s jeho dosažením - tam se projeví právě ta psychika,"

dodává Grézlová.
 
A my uzavíráme toto téma tím, že ať už se rozhodnete pro jakýkoliv trénink, vždy je potřeba, aby vám někdo ukázal, jaká je ta nejlepší cesta nejen ke kýženému cíli, ale také k tomu, aby to pro vaše tělo, u apnoe respektive plíce, bylo co nejpřirozenější a spěchat se v tomto ohledu zjevně skutečně nevyplácí. Všechno má totiž svůj čas. 
 
Zdroje: lawrence.com, illusionsmagicbar.com, chicagotribune.com, outsideonline.com, newyorktimes.com, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze