Top hledané
Výsledky (0)
Nadační fond Naše plíce pomohl dvaadvacetileté Nikole s cystickou fibrózou. Minulý týden proběhlo předání oxymetru.

Chyba ve zprávě snížila její šanci na transplantaci plic. Bez pomoci se Nikolka nemůže sama nadechnout

Barbora Večeřová
17. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Nikola s oxymetrem

Nadační fond Naše plíce pomáhá, kde může. Naposledy dvaadvacetileté Nikole, která od narození trpí cystickou fibrózou. Onemocněním, kterému se také přezdívá nemoc slaných dětí, postihuje dýchací cesty, plíce a slinivku nedokonalým transportem iontů v těle. Jedná se o dědičné onemocnění a nejčastější život ohrožující onemocnění evropské populace. Nikole Nadační fond Naše Plíce zakoupil oxymetr, zařízení, které měří saturaci kyslíku v krvi. Pacienti s cystickou fibrózou často potřebují kolem 15. a 16. roku nové plíce. Ty již dostal Nikoly starší bratr se stejným onemocněním. Nikola ale na nové plíce stále ještě čeká.

Předání oxymetru

Chyba ve zprávě jí ztížila šanci na nové plíce

Nikola se s onemocněním plic již narodila. Stejně tak jako její bratr, který už nové plíce dostal. Nikola však na zařazení do seznamu pacientů k transplantaci stále čeká. Pacienti musí před zařazením do pořadníku absolvovat řadu testů, genetických i psychologických.

"Důležité je, aby pacienti s doktory spolupracovali, brali léky, které jsou jim předepsány i v domácím prostředí..."

potvrzuje klinická psycholožka PhDr. Jana Woleská, Ph.D. Podle psycholožky jde o velmi důležité kritérium, na které je při zařazení na seznam pacientů čekající na plíce pohlíženo.

A právě to Nikole šanci na nové plíce významně ztížilo. Údajná chyba v jedné ze psychologických zpráv z oblastní nemocnice města, odkud pochází, zapříčinila sled nešťastných událostí, což mělo za následek, že jí byla nabídnuta pouze paliativní léčba. A tak se Nikola dostala až do FN v Motole, kde je léčena dnes. Zde se tým ošetřujících lékařů denně snaží, aby se mohla Nikola znovu sama nadechnout. 

Oxymetr předán

Do té doby, než jí budou transplantovány nové plíce, potřebuje Nikola jinou pomoc. Proto jí minulý týden zástupkyně Nadačního fondu Naše plíce předala oxymetr, který měří saturaci kyslíku v krvi a Nikola se tak může okamžitě dozvědět, jak dobře je její krev okysličena. Jde o jeden z přístrojů, bez kterých se pacienti s cystickou fibrózou jen těžko obejdou. 

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Naše plíce pomáhají i jinde

Nikola je mladá slečna, která ráda maluje, navrhuje oblečení, vystudovala i designérskou střední školu. V navrhování našla zálibu a ráda by v něm pokračovala. K tomu by jí pomohly zdravé plíce, aby vše, co ji baví, mohla dělat bez problémů s dechem. Nadace Naše plíce si takových příběhů všímá a snaží se pomáhat, kde to jde. I proto vypsala sbírku na další holčičku, která by si zasloužila druhý dech - Vanessku, pro kterou momentálně vybírá finanční prostředky na kašlacího asistenta a kyslíkový koncentrátor kvůli vážnému onemocnění postihující svaly - SMA. Šanci darovat druhý dech tak máte i vy. 
 
Zdroj: Naše plíce
 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze