Britská vláda plánuje zpřísnění migračních pravidel pod tlakem úspěchu krajně pravicové strany Reform UK v komunálních volbách. Po 38 letech za mřížemi byl propuštěn muž odsouzený prostřednictvím justičního omylu. Ministr Lipavský kritizoval ruský vyšetřovací výbor ustanovený kvůli poničení sochy rudoarmějce v Teplicích. V Německu vláda podnikla razii proti krajně pravicovému hnutí, které odmítalo současné zřízení v Německu a také platit pokuty.
Britský premiér Keir Starmer se v pondělí zavázal snížit počet přistěhovalců a ztížit jejich usazování ve Spojeném království, čímž se postavil problému, který trápí několik po sobě jdoucích vlád a podporuje vzestup nové protiimigrační strany, která by mohla ohrozit politický establishment v zemi. Starmer, jehož středolevicová Labouristická strana loni v červenci drtivě zvítězila, čelí tlaku voličů, kteří jsou stále více frustrováni vysokou mírou přistěhovalectví, jež podle mnohých způsobuje zatížení veřejných služeb a rozdmýchává etnické napětí v některých částech země.
Starmer prohlásil, že ukončí "neúspěšný britský experiment s otevřenými hranicemi", a to necelé dva týdny poté, co v místních volbách zaznamenala výrazná vítězství tvrdá pravicová strana Reform UK vedená Nigelem Faragem. Labouristé a středopravicoví konzervativci, dlouho dominantní strany britské politiky, zaznamenali v soubojích o posty v místních radách a starostů propad podpory, uvedla agentura AP.
Muž, který strávil téměř čtyřicet let v britském vězení za vraždu barmanky, prohlásil, že není naštvaný ani zahořklý, přestože jeho rozsudek za vraždu byl v úterý zrušen a on byl propuštěn na základě důkazů DNA. Peter Sullivan si zakryl ústa rukou a rozplakal se, když odvolací soud v Londýně zrušil jeho odsouzení a nařídil jeho propuštění na svobodu poté, co strávil roky bojem za prokázání své neviny.
Sullivan, který jednání sledoval prostřednictvím videozáznamu z věznice Wakefield v severní Anglii, prostřednictvím svého právníka uvedl, že není uražený a že se nemůže dočkat, až uvidí své blízké. Podle jeho právního zástupce byl nejdéle odsouzenou obětí neprávem ve Velké Británii. Osmašedesátiletý Sullivan byl v roce 1987 odsouzen za vraždu Diane Sindallové v Bebingtonu nedaleko Liverpoolu v severozápadní Anglii. Za mřížemi strávil 38 let, informovala CNN.
Ministr zahraničí Jan Lipavský označil za vměšování snahy ruské komise vstupovat do vyšetřování vandalského útoku na sochu rudoarmějce v Teplicích. Zahájit trestní řízení kvůli nedávnému vyvrácení sochy v Teplicích nařídil minulý týden předseda ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin.
"Důrazně se ohrazuji proti dalšímu pokusu Ruska o hrubé vměšování se do vnitřních záležitostí Česka. Pana Bastrykina z ruského vyšetřovacího výboru upozorňuji, ze jurisdikce ruských orgánů se nevztahuje ani na Krym, natož na Teplice,"
napsal na síti X podle ČTK Lipavský. Na pomník se nevztahuje rusko-česká dohoda o udržování válečných hrobů, jelikož se nejedná o hrob, ale pouze pomník.
Německá vláda v úterý zakázala krajně pravicovou organizaci "Království Německa" jako hrozbu pro demokratický řád země a při raziích v několika spolkových zemích zatkla čtyři její představitele. Skupina je součástí takzvaného hnutí Reichsbürger, které tvrdí, že historická Německá říše stále existuje, a odmítá uznat současnou demokratickou vládu nebo její parlament, zákony a soudy. Členové rovněž odmítají platit daně a pokuty.
Asi 800 policistů zahájilo v úterý razie na pozemcích skupiny a v domech jejích předních členů po celé zemi. Ministr vnitra Alexander Dobrindt při oznámení zákazu skupiny uvedl, že její členové své nároky na moc podporují antisemitskými konspiračními narativy, které nelze tolerovat, uvedla agentura AP.