Top hledané
Výsledky (0)
Živou čtvrť na Praze 5 zná snad každý. Není to však jen obchodní centrum Nový Smíchov a několik luxusních obchodů, co láká Pražany i turisty.

Smíchov, jak ho neznáte: luxusní vily a krásné parky

Eva Ledecká
30. 12. 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Smíchovské ulice

Smíchov je poměrně rozlehlá pražská čtvrť (cca 7 km²), ve které žije 36 000 obyvatel. Rozkládá se mezi Malou Stranou, Hlubočepy a Radlicemi, rozléhá se směrem na západ hlavní Plzeňskou ulicí k hranici s Motolem. 

V jedné její části najdete nádherné vily, které představují dokonalé bydlení v luxusu, s pěknými výhledy na Prahu. Jedná se o vilové čtvrtě Hřebenky, Malvazinky a Dívčí hrady.

Krásné parky Smíchova

Není to čtvrť, která oplývá bujnou zelení, ale náleží k ní Zahrada Kinských, která vede až k Pražskému Hradu a navazuje na luxusní Petřínské sady. Když se vydáte směrem z OC Nový Smíchov směrem na Malvazinky, narazíte na půvabný park Na Skalce. Je vybudovaný do kopce a najdete zde vůbec první vodojem historického Smíchova. Půvab parku dodává jezírko, altánek a různé druhy stromů.

Luxusní byt na pronájem Praha 2, Vinohrady
Luxusní byt na pronájem Praha 2, Vinohrady, Praha 2

Oázu klidu představují také dva ostrovy, které ke Smíchovu náleží - Císařská louka a Dětský ostrov.

Kultura a společenský život

Na Smíchově, stejně jako v jiných pražských čtvrtích, vznikájí nové restaurace a stylové kavárny. Kulturu nabízí Švandovo divadlo nebo kino na Andělu Cinestar. Na nákupy můžete vyrazit do OC Nový Smíchov a v létě se kulturní akce konají také v prostoru slavného Smíchovského pivovaru.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: 
Pražská čtvrť Anděl
Zobrazit článek
Hřebenky
Zobrazit článek
Luxusní čtvrtí Vinohrady vede jedna z nejznámějších a nejdelších pražských ulic: Vinohradská třída.

Zajímavosti o Vinohradské třídě, jedné z nejdelších pražských ulic

Eva Ledecká
8. 1. 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Vinohradská třída

Vinohradská, která je jednou z nejdelších (4 km) pražských ulic, protíná také Žižkov a Strašnice. Vede od Národního muzea a končí u Černokostelecké ulice a ulice Na Vinici. Svůj název však získala podle luxusních Vinohrad, na jejímž místě se ve 14. století nacházely vinice.

Podoba známé ulice se tak jako všechny jiné postupem doby vyvíjela. Ještě v době na přelomu 19. a 20. století se jednalo o nezajímavou silnici, která vedla mezi poli, kde stávalo jen několik hospodářských stavení. Co však už v té době bylo s dnešní třídou stejné, jsou odbočky k hlavním pražským hřbitovům.

Dlouhá cesta k současnému názvu

To, co je snad ještě zajímavější než její délka a historie, je množství názvů, které za svou existenci měla. 

Luxusní byt 5+1 k pronájmu, Praha 1 - 168
Luxusní byt 5+1 k pronájmu, Praha 1 - 168, Praha 1

První název byl Říčanská, která se v 70. letech 19. století přejmenovala na Černokosteleckou a později na Jungmannovu. Tento název se změnil v roce 1920, kdy se Královské Vinohrady staly součástí Prahy. Tehdy se z ní stala ulice Fochova. Ve 40. letech 20. století se opět přejmenovala, tentokrát na Schwerinovu po pruském maršálovi. V roce 1946 dostala název Stalinova a na Vinohradskou se přejmenovala až v roce 1962. Celkem jste mohli napočítat 7 různých názvů!

Cinkání tramvají a pražský život

Bydlení na Vinohradské třídě a v jejím okolí ztělesňuje bydlení v Praze: cinkání tramvají, skok od rušného centra i klidu blízkých parků. Kdo má rád život a ruch, bude milovat i Vinohradskou třídu.

Mezi nejznámější stavby patří určitě budova Československého rozhlasu dnes již Českého rozhlasu, který sídlí na adrese Vinohradská 12. Dominantní a v nedávné době zrekonstruovanou luxusní budovou je Vinohradský pavilon od architekta Antonín Turka. V současné době je centrem designových výrobků a luxusního nábytku.

Na Vinohradské je co obdivovat!

Vinohradská třída se vine podél sadů Svatopluka Čecha a náměstí Jiřího z Poděbrad. Vedou z ní odbočky na Vinohradský hřbitov i Olšanské hřbitovy. Nejstarší je její dolní část – od Wilsonovy ulice k Italské. Najdete zde luxusní neorenezanční a neogotické stavby z počátku minulého století například od stavitele Františka Jiskry. Čím výše po silnici pokračujete, přibývá novějších staveb, z nichž jsou mnohé postaveny v secesním stylu nebo ve stylu Art Deco.

O Vinohradské třídě, jejích budovách, podnicích a křižovatkách by se dalo napsat hodně. Nejlepší ale bude, když si uděláte výlet a zajímavosti a taje nejdelší pražské silnice objevíte sami.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: