Top hledané
Výsledky (0)
Představit tohoto mnohažánrového umělce nebude snadné. Jeho práce představuje výtvarné umění jako luxusní propojení pohybu, interakce, sociálního přesahu. Jsou to často technologicky náročná díla, která poutají vtipem a hravostí. Nejsou to nonsensy, ale nositelé významu, hlubšího poslání.

Multimediálně založený umělec Krištof Kintera

Mgr. Jana Höger
21. 3. 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Natural Nervozity

Vršovický patriot a vyznavač cyklistiky

Jeho druhé jméno by mohlo být "Překvapení". Protože právě tak můžeme vnímat jeho výtvarná díla. Nemá ambice stát se velkým umělcem západního světa, spíš jen s radostí a pracovitostí dělat to, co mu jde nejlépe – instalace a sochy. Sám říká, že každé dílo je anabáze sama pro sebe. Pracuje jen od věci k věci, nevisí nad ním doktríny, kterých by se musel držet.

Nezapomenutelná luxusní díla Kinterova génia

Pro Prahu toho vytvořil hodně, např. pomník Mementum mori pod Nuselským mostem, který byl slavnostně odhalen v roce 2011 jako tichá připomínka všech zmarněných životů sebevrahů. V roce 2013 Bike to heaven odkazuje k jeho lásce cyklistice a taky propagátorovi ježdění na kole, Janu Bouchalovi, který zahynul při dopravní nehodě. Tímto luxusním pomníkem se připomínají životy všech cyklistických nadšenců. Jedná se přitom o 14 metrů vysokou lampu pouličního osvětlení se čtyřmi reflektory a připevněné kole směřující k nebi, umístěné ve výšce 11 metrů.

Nad čím dumá Kintera v posledních letech?

Velká retrospektiva jeho posledních pět let práce představila výstava Nervous Trees v Rudolfinu, kde se shromáždily jeho velkolepé práce a proměnily tak ctihodnou matičku galerii v postmoderní prostor plný "harampádí". Však nenechte se zmást, sokly polystyrenu, známého zateplovacího materiálu, představovaly Nervous trees, přes které jste se mohli prodírat až k samé podstatě výstavy. Zdánlivě banální fragmenty akcentují k vzájemné spolupráci, ve své podstatě odkazují k fungování složitějších systémů. Stejně tak i instalace Postnaturalia, velká plocha umělé krajiny ze součástek elektronických zařízení, vytvářela poetickou a drastickou i luxusní iluzi zároveň.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Krištof Kintera přerostl svým velkým uměleckým talentem hranice Česka, jeho luxusní díla jsou vystavována v Basileji, Rotterdamu, Bratislavě.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Pokud míříte do Veletržního paláce Národní galerie na nové výstavy, máte se na co těšit. Luxusní díla zde představují především dvě velké dámy uměleckého světa: Katharina Grosse a nedávno zesnulá Maria Lassnig.

Grand Opening ve Veletržním paláci: Těšte se na velké umělkyně! (od 15.2.)

Eva Ledecká
15. února 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Katharina Grosse, Zázračný obraz

Na tiskové konferenci byla přítomna Katharina Grosse, která si velmi pochvalovala luxusní prostor Velké dvorany ve Veletržním paláci, kde vystřídala práce čínského umělce Aj Wej-weje. Místo obrovského člunu plného uprchlíků zde nyní můžete obdivovat ohromná plátna malovaná na míru tomuto prostoru s názvem Zázračný obraz.  

Malba stvořená na míru Velké dvoraně

Jak sama prozradila, tento prostor jen podporuje nezávislost své malby, jež tvoří průmyslovými pistolemi rozprašující barvy, a která může být stvořena na jakémkoliv podkladě. Ocenila luxusní prosklený strop, který v každou denní dobu a za různého počasí dodává interiéru novou, neopakovatelnou podobu.

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 1 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 1 - 104, Praha 1

Na jejích plátnech nacházíme abstrakce. Pro Katharinu znamenají skok do nové situace, návštěvu jiné reality. A jak sama doufá, její dílo nebude jen objektem ke shlédnutí, ale také prostředkem k zamyšlení. Zatímco Velkou dvoranu zastřelo tajemno abstrakce od podlahy až ke stropu, první patro z části ovládl americký realismus, z větší části pak formátově přístupnější abstrakce a autoportréty.

Celoživotní dílo umělkyně Marie Lassnig

První patro obsadila rozsáhlá retrospektiva jedné z nevýznamnějších umělkyň 20. i 21. století Marie Lassnig (1919-2014), která vznikla ve spolupráci s Tate Liverpool. Najdete zde přes 50 velkoformátových obrazů, kreseb a soch. Její tvorba byla zaměřena na lidské tělo a sebeprezentaci. Mezi luxusními vystavenými díly najdete několik jejích citací, které stojí za zamyšlení. Přinášíme některé z nich:

„Okraj plátna slouží jako hranice, to je velká škoda.“

„Umění začíná výzkumem mozku a rovněž výzkumem citů.“

„Naše oči by měly myslet.“

Přestože kromě těchto velkých umělkyň najdete ve Veletržním paláci i další nová díla jiných autorů, tyto dvě patří mezi ty nejhlavnější. A také vám nechceme všechno prozradit! Navštivte Veletržní palác 15. 2. v 19:00 v rámci slavnostního večera nebo kdykoliv později.

Luxusní výstava Kathariny Grosse Zázračný obraz bude k vidění do 7. ledna 2019, retrospektivní výstava Marie Lassnig do 17. června 2018.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Národní galerie - Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47 170 00 Praha Česká republika
+420 224 301 122