Top hledané
Výsledky (0)
Praha žije hudbou je největší hudební open air festival v Praze. Kromě 5 hudebních scén můžete hudebníky najít na více než 40 buskerpointech. Umění v ulicích Prahy žije! Má jen pár drobných omezení...

Busking v Praze žije! V Mexiku byste za něj putovali za mříže...

Eva Ledecká
8. 6. 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Praha žije hudbou

Busking je výraz pro provozování umění (tanečního, hudebního, divadelního...) ve veřejných prostorech, za které umělec získává peníze v podobě odměny od svého publika. V mnoha zemích a městech je tento druh umění zakázán. V Čechách podléhá jistým pravidlům, v Mexico City byste za něj z ulice mohli putovat přímo do vězení.

Talentovaní umělci by měli být v ulicích vítání!

Buskeři jsou talentovaní umělci, kteří by se rozhodně měli podporovat. Nejeden busker se z ulice dostal až do vyprodaných arén. Byl to například Bono Vox z U2, Janis Joplin, Bob Dylan nebo David Bowie.

Busking, přestože má moderní název, představuje tradici dlouhou tisíce let a hraje velmi důležitou součást městského života. Ožívá ulice, přináší do města vibrace, přitahuje lidi ven, nabízí kulturu každému, kdo jen tak okolo projde. Lidé se díky němu v anonymních městech sbližují, navazují kontakty, komunikují.

Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Luxusní byt na prodej Praha - 320m, Praha 5

Co upravuje vyhláška v Praze?

Vyhláška platná v Praze nabyla účinnosti v březnu roku 2016. Busking nezakazuje, ale určuje místa, kde nesmí být provozován. Jsou to například dětská hřiště, kostely, nástupní ostrůvky a konkrétně určitá část Staroměstského náměstí, Křižovnické náměstí, Tylovo nebo Letenské náměstí.

Busking je možné provozovat jen od 9:00 do 21:00, pokud se jedná o akustickou produkci, je to doba kratší. Akustické produkce se navíc musí obejít bez zesilovačů, nesmí se používat hlasité hudební nástroje, jako jsou například bicí, zákaz platí na používání dud a saxofony jsou povoleny jedině s dusítkem.

Jeden busker může zabírat plochu jen do rozlohy 1,5 m² a u nás nemusí žádat o žádné povolení, jako je to nutné třeba v jiných zemích.

Vydejte se do ulic a pátrejte po venkovních umělcích i mimo červnový festival Praha žije hudbou (7.-9.6.)!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Oblíbili jste si pražský Buddha-Bar? Pokud ano, znáte ten zvláštní klid a dokonalý pocit harmonie, který na vás z jeho luxusních stěn dýchá. Představíme vám ženu a její příběh, který stojí za sítí těchto exotických hotelů.

Romantický příběh Tarji Visan v pozadí luxusních hotelů Buddha-Bar

Eva Ledecká
11. června 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Tarja Visan

Luxusní hotely sítě Buddha-Bar mají svůj počátek v roce 1996, kdy vznikla první proslulá restaurace Buddha-Bar restaurant, jehož zakladatelem byl Raymond Visan. Jeho kreativita byla zdá se téměř nekonečná. Chtěl jít za hranice zavedených standardů, a to se mu také povedlo. Nechával se inspirovat krajinami, po kterých cestoval a kulturami, jež poznával. Hotely Buddha-Bar najdete v Paříži, Budapešti i v Praze.

Láska, kterou spojila fascinace cestováním a odlišnými kulturami

Raymond Visan by toho jistě dokázal mnohem více, kdyby v roce 2010 ve svých 60. letech nezemřel. Mezi hoteliéry byl považován za legendu. Je pohřben na hřbitově Montparnasse. Jeho otěže po něm odhodlaně převzala jeho manželka Tarja Visan a „Voyage within voyage“ (cestování v cestování), což je motto hotelů Buddha Bar, mohlo být dále směle naplňováno.

Tarja Visan pochází z Finska, v 80. letech se však přestěhovala do Francie a svou kariéru začala jako modelka. Procestovala svět a objevila krásné země. Fascinovaly jí různé kultury a životní styly. V roce 1986 si vzala za manžela Raymonda Visana. Od té doby cestovali společně a zamilovali si kromě jiného i japonskou kulturu, která je právě navedla k vytvoření konceptu, v němž se prolínají východní a západní kultury. A to v jídle, architektuře i designu.

Luxusní byt s výhledem na Hrad, Smetanovo
Luxusní byt s výhledem na Hrad, Smetanovo, Praha 1

Luxusní podniky propojené s hudbou

Společně založili 4 ikony pařížského nočního života: B*Fly (nyní Bound), Buddha-Bar, Barrio Latino a Barlotti. Z jejich vášně pro hudbu vznikl také hudební label George V Record, za kterými stojí právě tahle podnikavá dvojice. Buddha-Bar CD collection je dnes světovým standardem a možná i vy máte doma luxusní CD s exotickou hudbou a buddhou na přebalu.

Tarja Visan je silná žena s podnikatelským duchem, a proto se směle pouští do dalších projektů. Jistě se brzy dočkáme otevření nových hotelů a spa. Už v roce 2007 otevřela svůj první Buddha-Bar Spa v Eian-les Bains, ke kterému našla inspiraci při cestování v Himalájích po Indonésii.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Buddha-Bar Hotel
Jakubská 8, 110 00 Praha 1
+420 221 776 300