Top hledané
Výsledky (0)
Neziskové organizace pomáhají v boji proti koronaviru.

Non-stop infolinky, rozvoz potravin i šití roušek: Neziskové organizace pomáhají nejohroženějším

Kateřina Ostrejšová
29. října 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Muž v roušce

Pomáhat, kde je potřeba 

Druhá vlna pandemie koronaviru je bohužel v plném proudu. Čísla nijak výrazně neklesají a vládní opatření naopak zesilují. V těžkých chvílích přispívají i neziskové organizace, které pomáhají nejohroženějším skupinám obyvatel. Šijí a distribuují roušky, připravují dezinfekce, nakupují seniorům potraviny, léky nebo hygienické potřeby a donáší hotová jídla. To je ale jen pouhý zlomek toho, s čím neziskové organizace v krizovém stavu přicházejí. 

Život 90 ve spolupráci s Prahou

Například organizace Život 90 ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy založila v období pandemie krizovou non-stop infolinku pro seniory nad 65 let. Na linku mohou zavolat ti, kteří jsou třeba sami a nemají možnost dojít si na nákup a koupit si potřebné věci. Právě o tohle se infolinka postará!  

Otevřít v galerii (6)
Lidé v rouškách na nádraží.
Lidé v rouškách na nádraží. Zdroj: pixabay.com/pasja1000

Cesta domů  

Organizace Cesta domů zajišťuje odbornou péči umírajícím a jejich blízkým i za těchto komplikovaných podmínek. Služby byly upraveny takovým způsobem, aby se dalo poskytnout péči co nejvíce pacientům. A to i těm, kteří jsou v podezření, nebo jsou pozitivní na nemoc covid-19. Služby se navíc dají poskytovat i distančně.  

Otevřít v galerii (6)
Kluk na ulici v roušce.
Kluk na ulici v roušce. Zdroj: pixabay.com/Candid_Shots

Nekašlejme na druhé! 

Takhle zní motto dobrovolníků rodinného a kulturního centra Nová trojka na Praze 3. V období pandemie se také rozhodli podat pomocnou ruku, velmi mírně řečeno. Šili roušky, doučovali vzdáleně tisíce dětí a zprostředkovávali jejich spojení se školou, učitelům otevřeli bezplatné vzdělávací lekce. A to zdaleka nekončíme. Dobrovolníci z Nové trojky zvládli distribuovat téměř dva tisíce tun potravin z potravinových bank a pomáhali s donáškou léků nejohroženějším skupinám obyvatel. Setkali se i s obětmi domácího násilí a lidmi, kteří byli napadeni proto, že je někdo označil za covid pozitivní.  

Otevřít v galerii (6)
Žena s doktorkou
Žena s doktorkouZdroj: Profimedia.cz

Energie do českých nemocnic  

Největší dík patří samozřejmě zdravotníkům a lékařům, kteří každým dnem pomáhali a stále pomáhají tisícům a tisícům nakažených pacientů. Toho si je vědom i Jan Lukačevič, zakladatel projektu Energii lékařům, který se v první vlně rozhodl české zdravotnictví náležitě odměnit. Jan dokázal během několika dní postavit tým dobrovolníků napříč všemi profesemi a tak vznikl projekt Energii lékařům.  

“Chtěli jsme jim nějak pomoci. Ochranné pomůcky v odpovídající kvalitě sehnat neumíme. Zjistili jsme ale od zdravotníků, že jim velmi chybí i základní čas na oddech, natož na pravidelnou stravu, což je přitom v takovém nasazení ohromně důležitá věc. To poslední, co potřebujeme, je kolaps zdravotního systému. Každý se tak snažíme přispět tím, co umíme.”  

řekl Jan Lukačevič.

Se svým týmem se rozhodl rozvážet do nemocnic energetické balíčky s jídlem, nápoji, zrnkovou kávou, ale i krémy na suché ruce apod. Spolupracují zejména s českými dodavateli, jejichž výrobky mají rádi. Na jaře poslali energii v 66 tisících balíčcích pro tisíce zdravotníků ze 70 zdravotnických zařízení. 

Pokles finančních prostředků 

Jedním z hlavních následků pandemie koronaviru je právě pokles finančních prostředků. Důvodem je hlavně propad ve firemním fundraisingu, ale také úplné zastavení sociálního podnikání. Třetina organizací se podle průzkumu obává, že krizový stav bude mít negativní vliv na jejich klienty. A to především v rámci ekonomické situace, jejich psychiky a zdraví.  

Otevřít v galerii (6)
Holčička s rouškou na ústech.
Holčička s rouškou na ústech. Zdroj: pixabay.com/sergo75-75

“Průzkum ukázal, že významná část organizací byla schopna během krize zareagovat a ze svých vlastních zdrojů začít poskytovat pomoc v mnoha různých oblastech. Často tam, kde stát selhal. Což je skvělá zpráva o české občanské společnosti. ”  

řekl Robert Basch, ředitel Nadace OSF. 

Podle posledních údajů (Český statistický úřad) je v České republice téměř 143 000 neziskových organizací. Děkujeme všem, které v těchto těžkých časech pomáhají. 

Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m
Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze