Top hledané
Výsledky (0)
JLo praktikuje akupunkuru, Lady Gaga se léčí marihuanou, Muhammad Ali nedá dopustit na reflexní terapii, Uma Thurman věří v sílu drahých kamenů.

Paradoxy v pohledu na dýchací onemocnění. Lékaři nebo léčitelé?

Kristina Valachyová
01. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Jennifer Lopez často vyhledává akupunkturu.

Mnoho lidí se rozhodlo říct lékům a lékařům dost a uchyluje se k alternativním způsobům léčby. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) patří mezi nejrozšířenější metody indická ajurvéda a čínská medicína. V těsném závěsu za nimi následuje homeopatie a léčba bylinkami. Západní medicína byla do žebříčku zařazena také, překvapivě se však ocitla až na pátém místě. Přitom i mnoho celebrit světového formátu alternativní medicínu využívá a praktikuje a hledá různá netradiční řešení.

Akupunktura.

Alternativní medicína válcující tu západní

Zatímco západní medicína nabízí ověřitelné účinky léčby, ta alternativní nabízí pouze dohady založené na důvěře pacientů. Léky a přístroje jsou nahrazeny bylinkami, jehlami a někdy jen nadpřirozenou energií. Proč je západní medicína vytlačována na okraj? Je dobré zvážit fakt, že akutní medicína týkající se například operací zlomenin, chirurgické zákroky apod. je na vysoké úrovni... Nicméně absentuje celostní přístup například při chronických onemocněních.

Ajurvéda

Otevřít v galerii (14)
Žena na ajurvédě
Žena na ajurvéděZdroj: Unsplash

Zdraví je v ajurvédě definováno jako stav harmonie těla a mysli, zatímco disharmonie je projevem nemoci. Před závislostí na lécích dává přednost užívání přírodních produktů. Z pohledu ajurvédské medicíny je například pro léčbu vlhkého kašle účinná zejména lékořice, skořice, chebule (guduchi), bazalka indická a zázvor. Při suchém kašli je třeba pít hodně zázvorového čaje s medem.

Jóga

Otevřít v galerii (14)
Žena cvičící jógu.
Žena cvičící jógu.Zdroj: Unsplash

Jóga je setkání tří prvků v jednom bodě - těla, dechu a vědomí. Jinak dýcháme, když spíme, jinak když jsme v dobré náladě a veselí, jinak při prožívání smutku, jinak při stresu.

„Co je ještě zajímavější a jogíni to dobře znají, že zde platí i biologická zpětná vazba, čili že dýcháním se dá ovlivnit naše nálada,“

říká pro LP-Life.cz Jozef Blesák, lektor a učitel jógy. Prostřednictvím dechu lze ovlivnit dokonce i funkce některých orgánů, což jogíni využívají k podpoře léčebných procesů. V jógové praxi existuje mnoho různých dechových vzorců a technik. Tato součást jógy se nazývá pránájáma.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2, Praha 6

„V zemích Východu patřila dechová cvičení po celá tisíciletí k základům zdravovědy. Dálný východ zastával názor, že dech je jeden z prostředků, jak z těla vyloučit škodliviny. Čína a Indie rozpracovaly dechová cvičení do nejmenších podrobností. Kolikrát se nadechnout levou dírkou a kolikrát pravou, kdy vydechnout a kdy dech zadržet. Jógová cvičení pro rozvoj dýchacího aparátu jsou ideálním prostředkem při rehabilitaci po onemocnění koronavirem,“

prozrazuje instruktor jógy.

Otevřít v galerii (14)
Prstová jóga.
Prstová jóga.Zdroj: Unsplash

Dech zrcadlí náš vztah ke světu. Budeme-li dýchat povrchně, všechny orgány v našem těle budou také pracovat povrchně. Když budeme dýchat zhluboka, zásobení našeho těla kyslíkem bude dokonalejší. Někdo si možná řekne: „vždyť dýchám už 60 let a teď se mám učit dýchat?“ Ve skutečnosti dýchá běžný člověk tak, že využívá kapacitu svých plic zhruba z jedné třetiny. Lze tedy říci, že jde o velmi povrchní dýchání. Proto je třeba lidi v rámci kurzu naučit dýchat do jednotlivých částí plic, a to do bránice, do hrudníku a do plicních hrotů pod klíčními kostmi.

Povšimněme si jedné maličkosti. Když máme radost, nadýmá se nám hruď, cítíme příjemné pocity na přední straně hrudníku. V případě příjemných emocí dýcháme přední stranou hrudníku. Naopak je to tehdy, když cítíme úzkost. Ta hrudník svírá. Orient učí, že úzkost lze překonat tím, že se naučíme dýchat zády. Zní to podivně...

Otevřít v galerii (14)
Lena cvičící jógu.
Lena cvičící jógu.Zdroj: Unsplash

Dech byl spojován s délkou života. Kdo rychle dýchá, žije krátce - hmyz několik dní, želva století. Udělali bychom možná dobře, kdybychom se řídili příslovím, které bylo pro Orient typické: „Člověk má v životě určený počet nádechů a závisí na něm, jak s nimi naloží“.

Lidové léčitelství

Otevřít v galerii (14)
vyprávěla Ida Petrovičová, žena, která miluje přírodu.
vyprávěla Ida Petrovičová, žena, která miluje přírodu.Zdroj: Se zvolením Idy Petrovičové

O léčbě bylinkami nám v rozhovoru pro LP-Life.cz vyprávěla Ida Petrovičová, žena, která miluje přírodu. Přírodní léčba onemocnění dýchací soustavy pomocí bylinek patří mezi tu nejčastěji využívanou.

„Jistě to souvisí s tím, že zatímco bez jídla vydržíme několik týdnů a bez vody několik dní, tak bez kyslíku jen několik minut. Takže je zřejmé, že dýchací soustava a její aktuální stav představovala a vždy bude představovat prioritní oblast bylinné léčby. Asi neexistuje člověk, který by neznal ani jedinou bylinku proti nemocem dýchací soustavy. Ať už jsou to první jarní bylinky, jako je podběl léčivý, petrklíč jarní a vyšší, plicník lékařský, bez černý nebo lípa malolistá, anebo letní bylinky, jako jsou mateřídouška, jitrocel kopinatý nebo divizna velkokvětá, šalvěj lékařská či sléz lesní,“

říká bylinkářka.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Při léčbě dýchací soustavy je vždy třeba si uvědomit, že bylinky mají širokospektré účinky a nesprávně namíchaná bylinková směs nebude mít ani zdaleka takové účinky jako když znáte látky, které byliny obsahují a na základě toho je správně zkombinujete.

„Samozřejmě, že mnozí bylinkáři spoléhají i na svou intuici, což je obrovský dar, díky kterému se setkáte s tím, že na určitý problém vám dokážou nabídnout unikátní léčivou bylinnou směs. Avšak ať se rozhodnete pro jakoukoli léčbu, vždy platí pravidlo, že v první řadě by každý z nás měl být zodpovědný za své zdraví,“

říká bylinkářka.

Čínská medicína

Otevřít v galerii (14)
Čínská medicína.
Čínská medicína.Zdroj: Unsplash

Podstatou světa a života je proudění síly čchi, která je ve všem, co existuje. Skládá se ze dvou sil – jang a jin. Přibližme si nyní na konkrétním příkladu, jak čínská medicína vysvětluje např. onemocnění plic. Při normálním stavu klesá čchi plic dolů a celkově řídí i všechny sestupné pohyby v těle. Při narušení této její funkce se začne v hrudi zadržovat, což vyvolá kašel. Stagnace čchi plic však současně znamená i zásah do celého systému lidského organismu. Ovlivní ledviny, neboť k nim voda sestupuje i díky sestupování plicní čchi, bude blokovat funkci jater, ovlivní srdce, postihne slezinu. Další možný přesun onemocnění je na tlusté střevo. Nedostatečná podpora sestupných pohybů ze strany čchi plic může způsobit stagnaci i ve střevě a může způsobit zácpu. Disharmonií bude trpět i nos. Začne se ucpávat.

K nastolení rovnováhy se používá celá řada metod, které se třídí do osmi skupin. Souhrnně se nazývají „osm metod pa-fa“. Jsou jimi metody pocení, zvracení, sestupného pohybu, harmonizování, zahřívání, pročišťování, doplňování a rozptylování. Vždy se při tom samozřejmě myslí na práci s energií čchi. Rovnováha jin a jang se nastoluje akupunkturou a bylinkami.

Klasická medicína

Otevřít v galerii (14)
Lékař.
Lékař.Zdroj: Unsplash

Většina pacientů věří v reálnou pomoc, tedy ve vyléčení. Když proto klasická léčba nepomáhá, obracejí se na alternativní medicínu.

„Stačí doporučit pacientovi, aby si přečetl nějakou kritickou knížku o alternativní medicíně. Normálně myslící čtenář by měl pochopit, že celá AM je sbírkou mylných, naivních, hloupých a podvodných metod a bude věřit jen dnešní medicíně a jejím ověřeným postupům. Každému, kdo přesto v účinnost metod AM věří, pak naléhavě doporučuji, aby se vydal k léčiteli jen poté, co byl řádně vyšetřen klasickou medicínou a byla vyloučena závažná nemoc,“

říká Jiří Heřt, český lékař.

Oxygenoterapie

Většina lidí nechápe, jaký je rozdíl mezi kyslíkem a vzduchem. Obyčejný vzduch, který dýcháme, obsahuje jen 21% kyslíku. Zbytek tvoří škodliviny, které se často podepisují na našem zdraví. Čistý, koncentrovaný kyslík – až na 98 %, kterého se můžeme nadechnout během oxygenoterapie, má už úplně jinou kvalitu.

Tetanie

Tetanie se projevuje bolestivými křečemi svalů. Hlavní příčinou tetanického syndromu je nedostatek hořčíku v těle. Pacienti hluboce dýchají se zvýšenou frekvencí a lapají po dechu. V takových případech se doporučuje dýchání do papírového sáčku, což vede ke zvýšení hladiny oxidu uhličitého v těle.

Zdravotní problémy se nevyhýbají ani celebritám

Co všechno zkusily?

Jennifer Lopez

Otevřít v galerii (14)
Jennifer Lopez.
Jennifer Lopez.Zdroj: Profimedia

Mnozí se podivují nad jejím stále mladistvým a oslnivým vzhledem. Hledají za ním plastiky i botox, ale v pozadí stojí zcela jiné jehly. Akupunkturní. Sama často vyhledává tuto techniku klasické čínské medicíny, která jí naplno rozproudí energii v těle a odblokuje zanesené dráhy.

Lady Gaga

Otevřít v galerii (14)
Lady Gaga
Lady GagaZdroj: Profimedia

Umí si užívat i alternativní medicínu. Po marihuaně sáhla jako po alternativním léčebném prostředku k odbourání stresu a špatných psychických stavů. Léčba samozřejmě probíhala pod dohledem lékařů. Nebo to alespoň tvrdila.

Muhammad Ali

Otevřít v galerii (14)
Muhammad Ali.
Muhammad Ali.Zdroj: Profimedia

Jeden z nejslavnějších boxerských šampionů na světě věřil, že vyhrávat a regenerovat mu pomáhá reflexní terapie a masáž speciálních bodů na těle. Zjevně mu tyto techniky pomáhaly být tělesně zdatnějším než jeho soupeři.

Gwyneth Paltrow

Otevřít v galerii (14)
Gwyneth Paltrow
Gwyneth PaltrowZdroj: Profimedia

V roce 2004 udělala obrovskou reklamu baňkování. Objevila se na červeném koberci s odhalenými rameny a posetá modřinami. Nešlo však o následek domácího násilí, ale právě baňkování. To zanechává na těle modřiny, jako byste se dostali do sporu právě s Muhammadem Alim.

Uma Thurman

Otevřít v galerii (14)
Uma Thurman.
Uma Thurman.Zdroj: Profimedia

Věří v sílu drahých kamenů. A nejenom diamantů. Náhrdelníky s polodrahokamy mění podle nálady a stejně tak u ní doma byste našli třeba i vodu nabíjenou kameny. Bez kamínků na těle ji prakticky nepotkáte. Věří i na jejich ochranný potenciál před špatnými energiemi.

Richard Gere

Otevřít v galerii (14)
Richard Gere
Richard GereZdroj: Profimedia

Nikdy se netajil tím, že mu západní způsob života nevyhovuje a mysl orientuje spíše na východ. Tento stále šarmantní herec prakticky celý svůj dospělý život praktikuje různé meditační techniky. Podle vlastních slov ho zbavily nejen stresu, ale pomohly mu překonat i mnohá chronická onemocnění, včetně nespavosti a depresí.

Madonna

Otevřít v galerii (14)
Madonna.
Madonna.Zdroj: Profimedia

Fanynka alternativních přístupů k životu i léčbě. V roce 2004 přiznala, že zkusila i urinoterapii. Zařadila se tedy do řad lidí, kteří využívají moč nejen v rámci erotických her, ale i léčení.

Navzdory neustálým pokrokům v oblasti medicíny nelze dosud všechny nemoci vyléčit a člověk proto hledá uzdravení jinde, ne vždy však správným způsobem. Problémem jsou i chronické choroby, se kterými si klasická medicína nejednou neví rady. A zde se otevírá prostor pro alternativní medicínu.

Zdroje: Pluska, Domacaliecba.sk, Aktuality, Sisyfos, Slovenský pacient, vlastní dotazování

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze