Top hledané
Výsledky (0)
Ceny nových bytů v tomto roce podle odhadů celorepublikově porostou v průměru o 6,9 procenta a v první půlce příštího roku o dalších 4,6 procenta.

Pořízení novostavby bude ještě dražší, tvrdí developeři. Zájem o nemovitosti přesto roste, nabídka ale zůstává omezená

Radek Polák
25. 4. 2025
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Častým důvodem k pořízení nemovitosti je partnerský vztah

Letos a v příštím roce mají podle tvrzení developerů ceny nových bytů růst. O tom, že lze další zdražování novostaveb opravdu očekávat, svědčí rovněž data z Prahy za první čtvrtletí – prodejní ceny zde totiž meziročně vzrostly o 12,5 procenta na necelých 160 tisíc korun za metr čtverečních.

Enormní zájem o koupi nových bytů způsobuje, že jejich ceny v tomto roce podle odhadů celorepublikově porostou v průměru o 6,9 procenta a v první půlce příštího roku o dalších 4,6 procenta, jak ukázaly výsledky studie analytické společnosti CEEC Research.

V meziročním srovnání jen v Praze, která patří k největším domácím rezidenčním trhům, se ceny nových bytů na konci prvního čtvrtletí vyšplhaly na nová historická maxima, když zdražily o 12,5 procenta na 159 778 korun za metr čtvereční. Zjistila to analýza společností Central Group, Skanska a Trigema.

Posílení poptávky

Navzdory zdražování očekávají developeři ve druhé polovině roku růst zájmu o nové byty o 5,7 procenta v celé republice a o 5,4 procenta v Praze. V první polovině roku 2026 by mohla poptávka vzrůst o 6,6 procenta celorepublikově a o šest procent v metropoli, tvrdí studie CEEC Research.

Prodej bytu 3+kk, Praha Žižkov - 94
Prodej bytu 3+kk, Praha Žižkov - 94, Praha 3

Zájemci přitom oceňují, že dochází k postupnému poklesu úrokových sazeb u hypoték. Zatímco loni touto dobou se sazby nových úvěrů pohybovaly okolo 5,2 procent, letos klesly pod 4,7 procenta. Hypoteční trh od minulého roku zaznamenává výrazné oživení. Letos v březnu poskytly banky a stavební spořitelny úvěry za téměř 33 miliard korun, tedy o 29 procent více než v únoru a o 80 procent více než ve stejném měsíci loňského roku.

„Na trh se ve velkém vrací odložená poptávka z předchozích let, proto letos v Praze očekáváme nový prodejní rekord. Nabídku však stále limituje impotentní povolování nových staveb, které je navíc kvůli nedostatku úředníků ještě pomalejší než dříve,"

řekl k tomu redakci LP-Life šéf Central Group Dušan Kunovský.

Otevřít v galerii (2)
Předání klíčů bývá až tou poslední třešničkou na dortu
Předání klíčů bývá až tou poslední třešničkou na dortuZdroj: Pixabay

Nedostatečná nabídka

Nedostatečná nabídka jakéhokoliv vhodného bydlení je bolavým kamenem zejména v těch nejžádanějších lokalitách – v hlavním městě, Brně, na Plzeňsku a Olomoucku. Nemovitosti jsou totiž dlouhodobě považovány za jednu z nejstabilnějších investic a v době geopolitické nejistoty jejich role jako bezpečného přístavu ještě posílí.

Výstavba bytů se podle posledních dat Českého statistického úřadu v únoru meziročně zvýšila o dvě pětiny na 2607 bytů, naopak dokončených bytů bylo meziročně o téměř polovinu méně, a to 1683. Růst nabídky nových bytů v tomto roce očekává hned 92 procent dotazovaných firem, což má být způsobeno zejména větším počtem realizovaných projektů.

„Přestože se do nabídky kvartálně dostává více nových bytů než v minulých letech, zejména díky silné poptávce, která motivuje developery uvádět na trh co nejvíce projektů a zásobě předpřipravených projektů z období odložené poptávky v letech 2022 a 2023, stále to nestačí na uspokojení enormního zájmu a naplnění dlouhodobých potřeb rozvoje hlavního města,“ 

glosuje současnou situaci v metropoli předseda představenstva Skanska Residential Petr Michálek.

Otevřít v galerii (2)
Kalkulace, co je výhodnější, se vám určitě vyplatí
Kalkulace, co je výhodnější, se vám určitě vyplatíZdroj: Pixabay

Ceny rostou i na sekundárním trhu

K vyšší poptávce přispívá i zlepšení ekonomické situace v tuzemsku. Do budoucna však může situaci negativně ovlivnit nejistý vývoj v mezinárodním obchodě, zejména kvůli nejasné celní politice Spojených států a kolísání akciových trhů.

V případě, že budou mít lidé hlouběji do kapsy a novostavbu si nebudou moci dovolit, nabízí se pořád ještě i starší nemovitosti či nájemní bydlení. Také u nich ale zaznamenáváme silný cenový progres.

V prvním čtvrtletí letošního roku starší byty zdražily meziročně o 13 procent a proti poslednímu čtvrtletí loňského roku o tři procenta. Jejich průměrná cena v Česku se tak dostala na 103 473 korun za metr čtvereční. V Praze pak ceny takových bytů mezičtvrtletně poskočily o čtyři procenta a v meziročním porovnání o 12 procent. Metr čtvereční stál 139 715 korun.

O 11 procent zdražilo oproti začátku minulého roku celorepublikově rovněž nájemné. Výjimkou je ale hlavní město, kde ceny stagnují a činí aktuálně zhruba 405 korun za metr čtvereční.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

O tom, že se nemovitosti stávají drahým nedostatkovým zbožím, se ví už poměrně dlouho. A není to jen případ Česka. Podle aktuálních dat Eurostatu se v Evropské unii od roku 2010 jejich ceny v průměru zvýšily o více než polovinu. U nás to bylo dokonce o více než 140 procent. Čím dříve se pro koupi některé z nich rozhodnete, tím více často také ušetříte.

Zdroje: vlastní dotazování, CEEC Research, Eurostat, Skanska, Trigema, Central Group

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze