Top hledané
Výsledky (0)
Nedostatečná nabídka na trhu zvyšuje poptávku po některých typech rezidenčních nemovitostí

Hlad po přízemních bytech roste, začínají jít na dračku

Radek Polák
07. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Přízemní byt se zahradou

Bytů je stále méně, jejich cena logicky roste. Zájem o rezidenční nemovitosti zůstává stabilní, žhavým zbožím se mnohem častěji stávají přízemní byty. Snadno se přetvoří na bunkr v případě, že potřebujete úkryt. A ještě jsou v průměru o 10% levnější.

 

Ceny dál rostou

V minulosti byl zájem o byty ve vyšších patrech podle odhadů některých makléřů čtyř- až pětinásobně vyšší, než tomu bylo v případě přízemních bytů. Uvedené jednotky si mnohdy pořizovali spíše jen ti, kteří si byt kupovali pouze na investici, tedy na další pronájem. Doba se ale postupně mění. Rezidenční nemovitosti čím dál více zdražují. Na konci loňského roku se cena za nový byt pohybovala jen v Praze těsně pod hranicí 140 tisíc korun za m2. V Brně se tato cena přehoupla poprvé v historii přes 100 tisíc.

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč, Praha 7

Roste počet investičních nákupů. Někteří kupující, kteří nákup zvažovali či oddalovali, se navíc zalekli rostoucích sazeb z hypoték. V druhé polovině minulého roku se snažili ještě realizovat plánované nákupy za přijatelný úrok,“ 

uvedl pro LP-Life František Šudřich, ředitel tamní společnosti.  

Navíc v případě na Ukrajině probíhající války by měly právě přízemní – a dokonce i sklepní – byty své nesporné výhody. Bydlení v nižší úrovni je totiž v porovnání s vyššími patry bezpečnější v případě konfliktu. Rakety a střely totiž většinou zasahují vrcholy budov, jak vidíme z otřesných záběrů ukrajinských měst.

Bunkr?

V extrémním případě, kdy hrozí například válečný konflikt či jiné nebezpečí, může taková jednotka sloužit jako bunkr. V nouzi ochrání klidně až po dobu 90 dní.

Otevřít v galerii (6)
Silueta ženy za oknem
Silueta ženy za oknem Zdroj: Masha Raymers / Pexels

Na co přitom nesmíte zapomenout? Musíte zde mít dost místa pro osoby samotné a pak i pro zásoby jídla. Proto je třeba pamatovat mimo jiné na to, že v jednotce musí být nejen vodovodní systém s tekoucí vodu, ale i filtrace vody. Vedle toho je nutný přístup k čisté pitné vodě i přesto, že máte již standardně vodu uschovanou někde do zásoby. Promyslet je třeba dopředu rovněž otázku sanitace včetně místa pro sprchu a koupelnu. Stále se musíte odpadu nějak zbavovat. I v době válečného nebo jiného nebezpečí.

A jak je to s těmito byty mimo stav ohrožení? Benefity jen oplývají.

Otevřít v galerii (6)
Suterénní byt
Suterénní bytZdroj: Adam Winger / Unsplash

Předzahrádky jsou vítaným bonusem 

Byty v přízemí nabízejí kombinované výhody. Jednou z těch nejdůležitějších je, že zejména ty nové disponují předzahrádkami. To je přitom něco, o čem si může většina obyvatel měst, jako jsou Praha nebo Brno, nechat jen zdát.

Předzahrádky mají obvykle rozlohu do 100 m2. Jsou nenáročné na údržbu a dá se na nich dělat více aktivit najednou. Fungují například jako dětská hřiště, ale i místo, kde se dá odpočívat, grilovat, umístit menší bazének nebo pěstovat květiny a zeleninu. K nezaplacení je předzahrádka rovněž tehdy, když máte psa či jiného domácího mazlíčka, který má tak výběh přímo z bytu.

Největší rezidenční domácí developerské společnosti za posledních 10 let v Praze prodaly již okolo tisícovky takových bytů a zájem o ně rozhodně nepolevuje.

„Byty s předzahrádkami jsou atraktivní dlouhodobě. Nyní jejich obliba ale ještě roste, protože si lidé začali více uvědomovat, jaké plusy jim takové bydlení přináší,“ 

uvedla před nedávnem výkonná ředitelka známé developerské společnosti Michaela Tomášková.

Otevřít v galerii (6)
Žena v temném bytě.
Žena v temném bytě. Zdroj: Ali Pazani / Pexels

Pro koho jsou přízemní byty určeny

Podle informací developerů preferují přízemní nemovitosti mladé rodiny, ale i starší páry, které si už netroufají na údržbu celé zahrady. Nebo invalidé, kteří nemusejí stoupat pracně po schodech. Rodiče dětí, které často rády běhají po bytě, se nemusí obávat, že by jejich ratolesti utrpěly úraz. V přízemním bytu případné zranění nebude tak rozsáhlé, jako kdyby vypadly z balkónu v jednom z vyšších podlaží.

Další výhodou je, že zatímco samotný byt stojí několik milionů, cena předzahrádky dosahuje jen zlomku těchto nákladů. Zpravidla 10 až 20 procent.

Otevřít v galerii (6)
Přízemí někdy působí doslova jako výkladní skříň
Přízemí někdy působí doslova jako výkladní skříňZdroj: Pixabay

Starší lidé, kteří mají problémy s chůzí, jsou v přízemí zase méně závislí na pomoci ostatních. V domě, kde není výtah, si prakticky nemohou ani jiný byt dovolit.

Pokud se přízemní byty nabízí s předzahrádkou, bývají vyprodány jako jedny z prvních. A to navzdory faktu, že ceny takových jednotek jsou oproti ostatním jednotkám v domě často dražší o 10 a více procent.

Otevřít v galerii (6)
Některé takové byty jsou naopak spíše jen pro singles
Některé takové byty jsou naopak spíše jen pro singlesZdroj: Freepik

Najdou se i nedostatky

Opačná situace nastává tehdy, když se takový byt prodává samostatně, tedy bez předzahrádky. Nabízené jednotky jsou v tom případě většinou levnější. Do ceny se totiž více promítají nedostatky, které jsou s takovým bydlením spojeny. Jednak je to případný ruch z ulice, větší průchodnost obyvatel domu a s tím spojená ztráta soukromí. Někdy totiž přetrvává obava, že bude rezidenty přízemního bytu rušit bouchání vchodových dveří nebo povídání si u vchodu.

Ještě horší situace nastane v momentu, kdy se byt stane terčem zlodějů. Zejména starší byty mají pak současně někdy problém s vlhkostí a vyšší spotřebou tepla. Důvodem bývá, že jsou umístěny nad ničím nechráněným sklepem či dokonce přímo nad terénem. V uvedeném případě současně hrozí nebezpečí povodní. Především v situaci, kdy jsou byty umístěny v záplavové oblasti. Na to doplatil před dvaceti lety pražský Karlín, dnes však patří mezi nejžádanější lokality.

Otevřít v galerii (6)
Žena v tmavém bytě
Žena v tmavém bytě Zdroj: Ferdinand Studio / Pexels

Vylepšete si bydlení

Zmiňované nevýhody mohou do značné míry změnit některá vylepšení. Patří k nim například instalace nových plastových či jiných oken, která mohou náklady na vytápění snížit až o 20 procent. Vedle tepelné izolace poskytují okna navíc izolaci zvukovou. Experti doporučují, abyste nezapomenuli ani na bezpečnostní fólie, které pravděpodobnost násilného vniknutí do bytu výrazně omezují. Mohou ale také chránit i před letícími střepy, pokud by došlo v sousedství domu k autonehodě či explozi.

Důležité je při prohlídce bytu doslova „na vlastní nohy“ vyzkoušet, zda podlaha přízemního bytu izoluje. Stačí se prostě jen vyzout, nějaký čas v bytě pobýt a zjišťovat, jak moc podlaha chladí. Určitě se doporučuje vyžádat si rovněž průkaz energetické náročnosti budovy, díky níž odhadnete nejen to, kolik stovek či tisíc korun vás budou stát energie spojené s vytápěním, ale i další kvalitativní parametry celé nemovitosti.

Možná ještě pochybujete, ale v žádaných lokalitách, jako je hlavní město či jihomoravská metropole, se i přízemní byty stávají velice žádaným zbožím. S tím, jak zdražují nové i starší rezidenční jednotky, mohou být novým realitním hitem. Ať již pro vlastní bydlení, nebo na pronájem. Tomu zkrátka věřte.
 

Zdroje: top-armyshop.cz, pavlatemrova.cz, vlastní dotazování

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: