Top hledané
Výsledky (0)
Čeští restauratéři mají zlaté ruce.

Češi opět bodují! Pravost díla od Raffaela Santiho pomohli určit speciální vesmírnou technologií

Karolína Lišková
11. září 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Madona s dítětem, obraz Raffaela z roku 1517.

Češi ve světě zase zabodovali! Vynalezli částicový detektor, který se používá i ve vesmírném výzkumu, a ten pomohl určit pravost díla. Jeho autorem je slavný renesanční malíř Raffael Santi. Díky práci českých restauratérů si nyní obraz nevyčíslitelné hodnoty, který je uschován v nedobytném trezoru, můžete prohlédnout.

Rozdíl v před a po restaurování.
Restaurátor Jiří Lauterkranc
Robotický skener.

Obraz svaté rodiny, tedy Panny Marie s malým Ježíškem, který se k matce stahuje z kolébky, je datován rokem 1517. Má samozřejmě bohatou historii. Papež Lev X. byl objednavatel obrazu, Raffael ho namaloval v roce 1517 pro umístění na oltář ve Svaté chýši v Loretu. O rok později Raffael využil tento motiv také pro malbu obrazu Velká Svatá rodina, který se stal součástí papežského daru francouzské královské rodině a dnes je součástí expozice muzea v Louvru. Madona s dítětem z roku 1517 zůstala ve Vatikánu. Po obsazení Říma bonapartisty roku 1798 bylo dílo odvezeno do Paříže, později se dostalo do Anglie. Během staletí byl obraz mnohokrát napodobován.

Byl součástí Prahy

V roce 1936 byl vystavován v Praze, v odborném světě se mu proto říká také Pražská madona. Koupil ho Otomar Švehla, příbuzný československého premiéra. V majetku rodiny zůstal až do roku 1992, kdy byl ze Slovenska prodán, přiblížil Fajt dějiny díla. Na Slovensku obraz koupil český podnikatel, který ho odvezl do ciziny.

Pronájem historického bytu 2+kk na Praze 1
Pronájem historického bytu 2+kk na Praze 1, Praha 1

Od 90. let odborníci z několika zemí obraz zkoumali, v roce 2002 začal český restaurátor Raymund Ondráček dílo restaurovat. Práce, v nichž pokračovali pod dohledem mezinárodní skupiny odborníků mimo jiné další dva čeští restaurátoři, skončily loni. K průzkumu se v té době připojila firma InsightArt s robotickým skenerem RToo, který je jedním z prvních rentgenů na světě specializovaných na průzkum umění.

Otevřít v galerii (2)
První dochovaná fotografie díla z Pražského zpravodaje roku 1936.
První dochovaná fotografie díla z Pražského zpravodaje roku 1936. Zdroj: archiv Pražský zpravodaj

„Dílo jsme skenovali metodou spektrální rentgenové radiografie a výsledné skeny odhalily detailní strukturu vnitřní výstavby Raffaelova obrazu. Jednotlivé aspekty vycházející z provedených analýz potvrzují, že toto dílo maloval sám Raffael bez přispění svých dílenských pomocníků a žáků,“

řekl restaurátor Jiří Lauterkranc.

Strach z poškození

Vzhledem k tomu, že jde o unikátní velmi vzácné dílo, měli čeští odborníci opravdu velký respekt.

„Byli jsme velice šťastni, že jsme se mohli tohoto projektu nadále účastnit a samozřejmě jsme byli pyšní. Nervozita tam byla, ale uklidňovala nás podpora našeho týmu složeného z mezinárodních odborníků, kteří na těch obrazech od Raffaela dělají,“

svěřil se Lauterkranc.

Otevřít v galerii (2)
Obraz v průběhu skenování.
Obraz v průběhu skenování.Zdroj: archiv InsightART, foto Jiří Lauterkranc

Vystavení pro veřejnost je v nedohlednu

Zda bude dílo někdy vystaveno opět v České republice není zatím jasné. Zatím zůstává v Bruselu, majitelé jej poskytují na průzkumy a jsou podle historika a bývalého generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta vstřícní i k případnému vystavení. Obraz měl být už letos převezen do Louvru ke komparaci s tamním dílem. Zamezila tomu však pandemie.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
InsightART
U Pergamenky 1145/12 170 00, Praha 7 Česká republika