Top hledané
Výsledky (0)
USA přestaly firmě vydávat povolení pro prodej technologií

Ranní ptáče: Čínskému Huawei se ztěžují podmínky pro podnikání. Za útokem v Íránu stojí prý Izrael

Radek Polák
31. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Huawei má další problém

Kvůli obavám o národní bezpečnost americká vláda zakázala vývoz technologií pro 4G sítě čínské firmě Huawei. To je pikantní i kvůli faktu, že příští týden navštíví Čínu šéf americké diplomacie Antony Blinken. Íránská zbrojovka prý byla o víkendu napadena Izraelem, tvrdí americká média.

Huawei čelí ve Spojených státech dalšímu omezení

Americká vláda zastavila vydávání povolení pro prodej amerických technologií čínské firmě Huawei. Jedná se prý hlavně o vývoz technologií pro 4G sítě. Kroky administrativy Joea Bidena tak podle serveru Ceskenoviny.cz směřují k úplnému zákazu prodeje amerických technologií čínskému telekomunikačnímu gigantu.

Současný americký prezident ještě posiluje restriktivní politiku vůči Číně svého předchůdce. Tamní vláda však ještě nerozhodla například o úplném zákazu prodeje amerických polovodičů Číně. Zpráva o omezení prodeje technologií skupině Huawei přichází zároveň před cestou šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, který navštíví Čínu příští týden.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Útok na íránskou zbrojovku má prý na svědomí Izrael

Podle amerických médií stojí za útokem dronů na íránskou zbrojní továrnu v provincii Isfahán, k němuž došlo v noci na neděli, Izrael. Deníky The Wall Street Journal a New York Times se přitom odvolávají na oficiální zdroje místní administrativy, které „mimo záznam“ tvrdí, že celou akci již předtím diskutovala americká strana s izraelskou.

Oficiálně však tuto spolupráci tamní ministerstvo obrany nepotvrdilo s argumentem, že na území Íránu nepodniká žádnou aktivitu. Připustilo ale, že situaci v této zemi monitoruje, jak informovala CNN. Samotný Írán neprezentoval, kdo podle něho za útokem stojí. Izrael pak událost vůbec nekomentuje.

Otevřít v galerii (4)
Drony mají v současnosti již mnoho podob použití
Drony mají v současnosti již mnoho podob použitíZdroj: Pixabay

Rusko nechce na cenový strop za ropu přistoupit

Zákaz domácím vývozcům ropy a celním orgánům akceptovat cenový strop na ruskou ropu zavedený západními zeměmi platí. Putinův dekret je reakcí na dohodu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropské unie a Austrálie, které loni od 5. prosince zavedly maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Cenový strop je součástí reakce západních zemí na útok ruských vojsk na Ukrajinu, napsaly Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
Odstřihnutí od ruské ropy potvrzují i činy tamních úřadů
Odstřihnutí od ruské ropy potvrzují i činy tamních úřadůZdroj: Pixabay

Evropské hospodářství hlásí lepší náladu

Ekonomická nálada v Evropské unii se v lednu třetí měsíc za sebou zlepšila, uvedla v pondělní zprávě Evropská komise. Její index ekonomické nálady se proti prosinci zvýšil o 2,3 bodu na 98,0 bodů. V Česku se tento ukazatel navýšil druhý měsíc za sebou, a to o 5,2 bodu na 88,7 bodu.

V Evropské unii odrážel růst indexu výrazné zlepšení v oblasti spotřebitelské důvěry, průmyslu, službách a maloobchodě. Důvěra ve stavebnictví se naopak snížila. Z největších evropských ekonomik ukazatel ekonomické nálady výrazněji vzrostl ve Francii, a to o 4,4 bodu. Ve Španělsku to bylo o 2,7 bodu a v Německu o 2,5 bodu. V Polsku pak podle serveru Tyden.cz stagnoval.

Otevřít v galerii (4)
Evropě se zlepšuje ekonomická nálada
Evropě se zlepšuje ekonomická náladaZdroj: Pixabay

Youtuber si stěžuje na uvěznění

Populární rumunský youtuber Andrew Tate, kterého viní za údajné znásilnění a obchod s bílým masem, si v cele stěžuje na špatné podmínky. Tu sdílí údajně se šváby a štěnicemi. 

Dozorci mi chtějí vlít nenávist do srdce. Zůstaňte prosím se mnou,“ 

apeloval přitom na své fanoušky.

K dopadení youtubera došlo poté, co nevybíravým chováním k ženám zveřejnil provokativní video vůči klimatické aktivistce Gretě Thunbergové, na němž se objevila krabice od pizzy s nápisem v rumunštině. Ženy ve své vile si měl značkovat jako otrokyně. Na svých tělech měly mít podle Blesku vytetovaný šílený vzkaz: „Vlastněno Tateem“.

Otevřít v galerii (4)
Podmínky v některých věznicích nemusí být zrovna dobré
Podmínky v některých věznicích nemusí být zrovna dobréZdroj: Pixabay

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, Tyden.cz, Blesk.cz

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze