Top hledané
Výsledky (0)
Cena ropy se odrazila od dna

Ranní ptáče: Ropa opět zdražuje. Češi se budou podílet na výstavbě nové administrativní metropole Egypta

Radek Polák
09. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Dojde před létem k výraznějšímu zdražování pohonných hmot?

Polevující obavy z recese se ve Spojených státech podepisují na růstu cen ropy. Důvodem jsou pozitivní údaje o americké zaměstnanosti. Na projektu nového hlavního města Egypta s projekty vládní čtvrti či budovami bank a mezinárodních firem se bude podílet rovněž česká firma 2N Telekomunikace.

Ropa začala zdražovat

Ceny ropy začaly výrazně stoupat, upozornil server Ceskenoviny.cz. Důvodem je mimo jiné fakt, že americká ekonomika v dubnu vytvořila mnohem více pracovních míst, než se čekalo, a míra nezaměstnanosti se vrátila na nejnižší hodnotu za více než 50 let. Obavy z recese se tak ve Spojených státech zmírnily.

Ropa se odrazila od dna po návratu energetických akcií Wall Street minulý pátek poté, co USA oznámily silné údaje o zaměstnanosti, které zmírnily obavy z hrozící hospodářské recese,"

uvedla analytička Tina Tengová ze společnosti CMC Markets.

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Zrod nové čtvrti v Egyptě bude i v režii české technologické firmy

Na projekt za desítky miliard eur, který 40 kilometrů od Káhiry poušť postupně přeměňuje na město a má se stát podle plánů novým administrativním hlavním městem Egypta, se podílí rovněž česká společnost 2N Telekomunikace. Ta vyhrála největší tendr na přístupové technologie, jak informoval server Czechcrunch.cz. Uvedený systém pozná, že je člověk poblíž vstupních prostor do jednotlivých budov a má k tomu oprávnění. Před dokončením je zde rovněž nejvyšší budova v celé Africe. Iconic Tower má mít necelých čtyři sta metrů a osmdesát pater.

Otevřít v galerii (4)
Egypt se bude postupně proměňovat
Egypt se bude postupně proměňovatZdroj: Profimedia

Pulitzerova cena za žurnalistiku putuje k týmu agentury AP

Hlavní Pulitzerovu cenu za novinářskou práci letos podle portálu Novinky.cz získal tým agentury AP za zpravodajství z obléhaného ukrajinského Mariupolu. Součástí týmu byla reportérka Lori Hinnantová, videožurnalista Mstyslav Černov, producentka Vasilisa Stěpaněnková a fotoreportér Jevhen Maloletka. Ti přijeli do přístavu Mariupol po zahájení ruské invaze loni 24. února. Ve městě zůstali více než dva týdny a zdokumentovali jeho ničení ruskými jednotkami včetně útoků na nemocnice a civilní infrastrukturu. Byli to poslední mezinárodní novináři v Mariupolu, než se jim podařil riskantní útěk z města. Maloletka letos dostal za svůj snímek z rozbombardované porodnice v Mariupolu i cenu World Press Photo.

Otevřít v galerii (4)
Mariupol byl jedním z prvních terčů ruské invaze
Mariupol byl jedním z prvních terčů ruské invazeZdroj: Pixabay

Rekordní vedra postihla Vietnam a Laos

Jihovýchodní Asie hlásí v posledních dnech teplotní rekordy. Historická maxima byla zaznamenána ve Vietnamu a Laosu, informovala agentura AP.

Ve Vietnamu dosáhly o víkendu teploty v severní části země až 44,2 stupně Celsia, což je nejvyšší teplota, jaká kdy byla v zemi zaznamenána. V sousedním Laosu bylo pak ve městě Luang Prabang dokonce 43,5 stupně Celsia. Vědci již dlouho varují, že vlny veder se budou zhoršovat, jak se zrychlují dopady lidské klimatické krize.

Otevřít v galerii (4)
Asii trápí vysoké teploty
Asii trápí vysoké teplotyZdroj: Pixabay

Moderní lidé kolonizovali podle vědců Evropu více než deset tisíc let

Tři samostatné migrační vlny byly zapotřebí ke kolonizaci Evropy moderními lidmi před zhruba 54 000 až 42 000 lety, kdy vytlačili neandrtálce. To je klíčový závěr vědců, kteří zkoumali jeskyně v údolí řeky Rhôny. 

Výzkum, publikovaný v časopise Plos One, je podle deníku kontroverzní, protože z něj vyplývá, že usazení moderního člověka v Evropě trvalo přibližně 12 tisíc let. Teprve díky třetí vlně totiž prý získali naši předkové početní převahu.

Když přišli potřetí, moderní lidé tak učinili s opravdu obrovskou vlnou a začali budovat sociální sítě nikoli s neandrtálci, ale s jednotlivými malými oddělenými skupinami Homo sapiens, aby vybudovali obrovskou síť po celé Evropě. A to nakonec odstartovalo úpadek neandrtálců v Evropě,"

řekl k tomu Ludovic Slimak z univerzity v Toulouse, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
Výzkum se zaměřil na naše předky
Výzkum se zaměřil na naše předkyZdroj: Profimedia

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Czechcrunch.cz, AP

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze