Top hledané
Výsledky (0)
Někdo preferuje dovolenou u moře, jiný zase v posteli. Slyšeli jste už o spánkovém turismu: cestování za lepším spánkem?

Spánkový turismus je nejnovějším trendem cestování, který ovládá celý svět

Kristina Valachyová
03. prosince 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Spánkový turismus je nejnovějším trendem cestování

Jet na dovolenou za účelem poznávání nových míst je tradičním a akceptovaným cílem cestování. V poslední době se však rozmáhá trend, kdy si lidé zabalí kufr, odjedou někam do hotelového pokoje, kde se mohou zavřít, zatáhnout závěsy, dát na dveře ceduli „nerušit“ a... spát!

Věděli jste, že někteří lidé vyhledávají dovolenou zaměřenou na lepší spánek? Tento fenomén se nazývá spánkový turismus a jedná se částečně o wellness trend a částečně o cestovatelský trend, který v poslední době oslovuje čím dál tím více lidí.

Spánek jako součást cestovního ruchu

Kolik času ze své dovolené prospíte? Ptáte se, jestli to není ztráta času? Místo spánku můžete přece navštěvovat památky, opalovat se nebo si užívat místní noční život. Stále více lidí začíná uvažovat jinak.

K popularitě dopomohla pandemie

Otevřít v galerii (4)
Kolik času ze své dovolené prospíte?
Kolik času ze své dovolené prospíte? Zdroj: Pexels
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2, Praha 6

Takzvaný spánkový turismus si v průběhu posledních let získal stále více příznivců. Je to sice trochu netradiční způsob, jak strávit svoji dovolenou, ale aspoň se pořádně vyspíte a nebudete mít kruhy pod očima. Zájem o spánkový turismus rapidně vzrostl během pandemie. Mnoho ubytovacích zařízení začalo svou pozornost věnovat lidem se spánkovou deprivací. Na základě toho vznikly nejen jednotlivé pokoje, ale celé hotely zaměřené právě na kvalitu spánku hostů.

A proč se spánek najednou stal tak důležitou součástí cestovního ruchu? Doktorka Rebecca Robbins, která se věnuje výzkumu spánku, si myslí, že něco takového se dalo očekávat.

„Když se to tak vezme, lidé si hotel rezervují proto, aby měli kde přespat,“

řekla.

Uvedla také, že lidé si cestování často spojují se spoustou jídla a lákavých atrakcí. Těm se někdy věnují i na úkor spánku.

„Lidé si cestování často spojují s dekadentním jídlem, prodlužováním času stráveného v posteli, atrakcemi a jinými věcmi, které děláme během zkoumání nové destinace. Někdy i na úkor spánku,“

dodává.

Podle ní však v našem vnímání dovolené nastala jakási změna. Začínáme více dbát na to, abychom se cítili dobře z dlouhodobého hlediska. Svou roli v této změně sehrála i pandemie. Podle průzkumu zaznamenalo až 40 % dospělých od začátku pandemie zhoršení kvality spánku.

 „Spánek je mimořádně důležitým aspektem našeho života a jeho nedostatek může vést jak k tělesným, tak i duševním problémům,“

uvedla hypnoterapeutka Malminder Gill, která spolupracuje s londýnským hotelem The Cadogan, pro který navrhla speciální spánkový program nazvaný „Sleep Concierge“.

Otevřít v galerii (4)
Hotel The Cadogan a jeho „Sleep Concierge"
Hotel The Cadogan a jeho „Sleep Concierge"Zdroj: Oficiálni web The Cadogan

Hotel zahrnuje meditační nahrávky, širokou škálu polštářů a přikrývek, speciální čaj anebo aromatizovaný sprej na polštář.

„Sleep Concierge je zcela nová exkluzivní služba pro hosty hotelu The Cadogan, které jistě potěší meditační nahrávka navozující spánek, dostupná na pokojích prostřednictvím hotelové aplikace, kterou pro ně nahrála Malminder. Sleep Concierge také zahrnuje polštářové menu s výběrem luxusních polštářů tak, aby vyhovovaly hostům, kteří upřednostňují spánek na zádech nebo na boku, možnost zatížené přikrývky, čaj na spaní vyvinutý společností The Cadogan speciálně pro Sleep Concierge a voňavou polštářovou mlhu na podporu nejlepšího možného nočního spánku,“

píše se na webu hotelu The Cadogan.

Sleep Concierge je bezplatný zážitek pro hosty hotelu The Cadogan, který nabízí hostům pokoje za ceny začínající u 530 britských liber (přibližně 15 tisíc korun).

 

První hotel se zaměřením výhradně na spánek se nachází v Londýně

Hotelový dům Zedwell nabízí pokoje vybavené inovativní protihlukovou izolací. Otevřeli ho počátkem roku 2020. V rušném srdci Londýna slibuje Zedwell, první hotel ve Spojeném království zaměřený na spánek, svým návštěvníkům hluboký spánek bez úzkosti v celkem 750 tichých pokojích bez oken a s ventilací, zajišťující přísun čerstvého vzduchu.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

„Ačkoli tu nejsou žádná okna, do všech ložnic, které jsou odhlučněny až na 60 decibelů, je vháněn vyčištěný čerstvý vzduch,“

uvedla návštěvnice hotelu.

Možná vás zarazí skutečnost, že pokoje nemají okna. To proto, aby váš spánek nerušilo denní světlo. Hotel však není ponořen do úplné tmy. Tlumené osvětlení v různých uklidňujících barvách je navrženo tak, abyste vypnuli a relaxovali, zatímco citrusové a květinové vůně mají způsobit, abyste se uklidnili a alespoň na jednu noc zapomněli na starosti každodenního života.

Otevřít v galerii (4)
Hotelový dům Zedwell bez oken
Hotelový dům Zedwell bez okenZdroj: Oficiálni web Zedwell

Ve světě, kde hotely a resorty posouvají hranice a nabízejí hostům stále více atrakcí, se hotely Zedwell vracejí k základům – i když v tom nejluxusnějším stylu. Jsou to jakési městské svatyně, které jsou centrem dobrého spánku. Postele vyrobené z masivního dubu s luxusními matracemi jsou povlečeny ložním prádlem z jemné egyptské bavlny. K maximalizaci uklidňujícího zážitku bez stresu slouží třeba i jednoduchá a snadná dostupnost ovladačů světla a teploty anebo sprchy, které identifikují ideální teplotu vody pro hosty a udržují ji během celého pobytu. Použitý design a izolační technologie bez oken jsou energeticky efektivní, takže generované teplo zůstává v hotelu déle. Zedwell si zakládá i na udržitelném dodavatelském řetězci hotelových služeb s partnery, kteří sdílejí jeho vizi a věnuje 2 procenta ze zisků charitativním organizacím, které podporují vzdělávání pro znevýhodněné komunity v celé Británii.

Rok nato přišel s podobným konceptem i švédský výrobce postelí Hästens, který otevřel 15 pokojový hotel Hästens Sleep Spa v portugalském městě Coimbra.

Pobyt v jednom z jeho15 pokojů je jistě luxusem, který si nemůže dovolit každý. Slibuje však zážitek, při kterém odhalíte tajemství dokonalého spánku. Hästens je pravděpodobně nejprestižnější značka postelí a ložního prádla na světě, jejíž postele vlastní známé osobnosti jako například Drake. Butikový hotel na spaní v Portugalsku nabízí komfort postelí Hästens v hodnotě 1,2 milionu korun, které jsou navrženy tak, aby poskytovaly maximální pohodlí.

Sleep SPA v Coimbře samozřejmě nabízí i škálu přizpůsobitelných polštářů, zaměřených a dokonalou oporu pro váš krk a hlavu a povlečení z výběrového lnu nebo saténu, které poskytují ten nejlepší zážitek ze spánku.

 

Spánek je tou hlavní prioritou

Může však mít takový pobyt vliv na celkovou kvalitu našeho spánku?

Otevřít v galerii (4)
Někdo preferuje dovolenou u moře, jiný zase v posteli
Někdo preferuje dovolenou u moře, jiný zase v posteliZdroj: Pexels

Podle doktorky Rebeccy Robbins ano. Hosté mají možnost seznámit se s různými technikami, které pak mohou využít i doma. Pokud však někdo ani během pobytu nezaznamená zlepšení, je možné, že trpí neléčenou spánkovou poruchou. I proto je podle Robbins důležité, aby ubytovací zařízení na podobných programech spolupracovala s odborníky.

Přestože pobyty zaměřené na kvalitní spánek jsou spíše výsadou luxusních hotelů, podle Robbins by měl být spánek prioritou všech ubytovacích zařízení. Dodává také, že představa dovolené, ze které se člověk vrátí skutečně odpočatý a svěží, je opravdu lákavá. Co si o tom myslíte vy?

 

Zdroje: EuronewsTravel, CNN TRAVEL, Indian express, BRAINEE, Seznam, Pravda, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze