Top hledané
Výsledky (0)
S novými bytovými projekty pomůže Evropská investiční banka.

Ivan Bartoš: Chceme důstojnou alternativu pro mladé, kteří zatím nedosáhnou na hypotéku. Pomůže Evropská investiční banka

Radek Polák
23. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Nových bytových projektů bylo v posledním období jako šafránu

Vlastní byt má u nás okolo 70 procent Čechů. Když si však chceme takové bydlení pořídit, narážíme často na vysoké ceny. Na pomoc nyní přišla Evropská investiční banka, která by měla ještě letos připravit analýzu domácího trhu a doporučit vhodnou formu financování bytové výstavby a rekonstrukcí. Dosáhneme díky tomu na dostupnější bydlení?

Průměrná prodejní cena nových bytů dosáhla ke konci loňského roku v Praze na více než 142 tisíc korun za m2, jak uvádí společná data Skansky, Trigemy a společnosti Central Group. Pro řadu obyvatel metropole je to poměrně dost. Největší zájem je proto také o menší byty, tedy jedno a dvoupokojové. Naopak v případě třípokojových to byla jen pětina kupců. Ceny se budou navíc nejspíše ještě měnit. Zvedat by se mohly už letos.

Předpokládám, že s tím, jak se na trhu postupně snižuje nabídka nových bytů a zároveň díky levnějším a dostupnějším hypotékám poroste poptávka, začnou ceny bytů od jara tohoto roku opět růst. A už v příštím roce mohou být o 10 procent výše než teď,“

řekl LP-Life předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Nabídku bydlení v posledních měsících omezily odklady některých developerských projektů. To bylo způsobené pomalým prodejním tempem prvního pololetí a vysokými stavebními náklady, především pak cenami stavebních materiálů. Část projektů se zároveň postupně mění na nájemní bydlení. Vedle toho stále přetrvává pomalé povolování nové výstavby. Pro ilustraci: do loňského listopadu se v hlavním městě v bytových domech povolilo jen přes 3 600 bytů, tedy meziročně o téměř 13 procent méně.

Otevřít v galerii (3)
Ceny nového bydlení rostou
Ceny nového bydlení rostouZdroj: Pixabay

Městské byty

S řešením, které by nabídku bydlení mohlo rozšířit, už před nedávnem přišlo samotné vedení hlavního města. Založilo Pražskou developerskou společnost, která se zaměřuje na přípravu městských pozemků a území především pro výstavbu dostupného bydlení. K projektům této firmy patří jak menší areály s desítkami jednotek, tak i ty větší, které pojmou stovky nových bytů. V Horních Počernicích by jich mělo být dohromady dokonce až okolo 800. V zahraničí municipality do obdobných projektů také investují. Příkladem je třeba hamburské Hafencity, kde se město opíralo o pomoc soukromého developera.

Evropa podává pomocnou ruku

Na pomoc bydlení v Česku navíc přichází ještě větší hráč. Evropská investiční banka má u nás vybrat konkrétní projekty s vysokým potenciálem. Dalším krokem by mělo být vytvoření systému, který pro ně přiláká i nadnárodní investory.

V mnoha evropských zemích je takzvané dostupné bydlení klíčovou součástí snahy o nalezení cesty z bytové krize. Pracujeme na tom, aby i v Česku hrálo významnou roli. Jde o dlouhodobě levnější nájmy, na které dosáhnou i lidé ze střední třídy, pokud nevlastní nemovitost. Cílem není nahradit vlastnické bydlení, ale nabídnout důstojnou alternativu například mladým lidem, kteří na počátku své kariéry zatím nedosáhnou na hypotéku,“ 

obhajoval uvedenou aktivitu na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Otevřít v galerii (3)
Rodinný dům si může dovolit jen menší část společnosti
Rodinný dům si může dovolit jen menší část společnostiZdroj: Pixabay

Miliardy na podporu

Jaké budou další kroky? Ještě letos má Evropská investiční banka provést detailní analýzu trhu s bydlením a napomoci přípravě strategii rozvoje cenově dostupného sektoru s bydlením. Následovat by měla vytvoření dostatečně velké zásobárny projektů bytové výstavby a rekonstrukcí.

„Pro příští roky jsme na dostupné bydlení v Česku vyjednali zhruba osm miliard korun z Národního plánu obnovy – přemýšlíme ale dlouhodobě. Nastavujeme investiční systém, který splňuje evropská pravidla, a hlavně bude trvale atraktivní pro zahraniční investory,“ 

dodal k tomu Bartoš.

Podporu dostupného bydlení by měla být nově součástí stejnojmenného programu Státního fondu podpory investic. Pro tento rok v něm bude k dispozici nejméně 2,25 miliardy korun. V příštích dvou letech pak ministerstvo počítá s dalšími téměř pěti miliardami korun.

Otevřít v galerii (3)
Vysněným cílem jsou klíče od bytu
Vysněným cílem jsou klíče od bytuZdroj: Pixabay

Nájemní bydlení se podle některých vyplatí

Do budoucnosti lze pak očekávat posílení zájmu o nájemní bydlení. Důvodem jsou nejen poměrně vysoké sazby hypotečních úvěrů, ale i příklon mladých k volnějšímu životnímu stylu. Podle člena prezidia Asociace nájemního bydlení Jana Rafaje je u nás nyní průměrná měsíční splátka hypotéky na průměrný byt zhruba 1,5krát větší, než údajně činí měsíční nájem.

Z nájemního bydlení se tak pomalu a jistě stává velký byznys, který se kromě drobných pronajímatelů přesouvá i k těm větším. Podle členky prezidia Asociace nájemního bydlení Zuzany Chudoby je aktuálně jen v Praze přes 2 300 bytů, které jsou v držení institucionálních investorů. V roce 2030 by to ale už mělo být až 10 tisíc takových jednotek, tedy 5krát více.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Bydlení je považováno za jednu ze základních lidských potřeb. Vysoká poptávka a nedostatečná nabídky způsobily v posledních letech až nebývalý růst cen. Stát a někteří další se snaží tento trend díky dostupnému bydlení zvrátit. Otázkou zůstává, do jaké míry se tyto snahy promítnou do celkové situace na trhu s byty.

 

Zdroje: Ministerstvo pro místní rozvoj, Asociace nájemního bydlení, Skanska, Trigema, Central Group, vlastní dotazování

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze