Londýnský mrakodrap The Shard neboli Shard of Glass z mysli geniálního architekta, Itala Renza Piana, se stal se svými 310 metry čtvrtou nejvyšší budovou Evropy. Stojí na místě již neexistující budovy, která byla kvůli nevyhovujícímu stavu zbourána. Hlavním investorem a majitelem s 95% podílem je emirát Katar, který vynaložil 450 miliónu liber na její stavbu.
Název budovy se odráží v geometrii stavby, protože ta opravdu připomíná skleněný střep ve své ostrosti. Jiným připomíná slánku. Je však jisté, že se nadobro pozměnil panoramatický pohled na řeku Temži. Luxusní mrakodrap pokrytý v celé své délce i šířce skleněnými panely o rozloze 56 tisíc metrů čtverečních.
Budova má 72 obytných luxusních prostor, 15 dalších pater tvoří skleněnou nástavbu. V prvních 28 patrech se nacházejí kanceláře pro 7 tisíc lidí a podle architekta mají spodní vrstvy splynout s okolím, směrem vzhůru se pak má stavba rozplynout. V následujících patrech najdeme 2 podlaží restaurací, hotel Shangri – La, ve 12 patrech pak soukromé byty a vyhlídkové prostory pro širokou veřejnost.
Ta pochází z obrazů italského malíře Canaletta z 18. století, kdy Londýn můžeme popsat jako placku s vyčnívajícími špičkami kostelních věží. Stejně ostře k nebi směřuje i špička budovy The Shard. Samotný tvar a umístění vedle historické stavby Tower Bridge, se staly terčem kritiky ze strany veřejnosti i britské královské rodiny. Princ Charles se o stavbě vyjádřil dosti nelichotivě. Podle něho se Londýn mění v absurdní piknikový stůl. Tak či onak je to významný krok všeobecného pokroku lidstva 21. století.