Top hledané
Výsledky (0)
Magistrát hlavního města plánuje rozšíření protipovodňových opatření.

Je to už 21 let od zatopené Prahy: protipovodňová opatření se stále vylepšují

Radim Červenka
27. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Staronová synagoga je nejstarší architektonickou památkou v Josefově.

Praha chystá další vylepšování protipovodňových opatření. Vylepšit by se měl ochranný systém Starého města a Josefova. V těchto městských částech se nacházejí velmi vzácné architektonické památky, které se podařilo v roce 2002 před povodněmi zachránit jen s vypětím všech sil. Hlavní město Praha investuje do protipovodňových opatření dlouhodobě a dnes ji před záplavami chrání rozsáhlý systém nejrůznějších technických opatření.

Povodně v srpnu roku 2002 zasáhly Prahu nebývalou silou. Zatopen byl Karlín, část Malé Strany a metra, tisíce obyvatel hlavního města se musely evakuovat. Kvalitní mobilní protipovodňové zábrany tehdy chránily jen Staré město a Josefov na pravém břehu. Voda tehdy vystoupala na půl metru a hrozilo přelití třímetrových zábran.

Voda by tak svlažila nejen sochu Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí, ale i okolní vzácné památky na Starém městě a také v Josefově, který byl do roku 1850 známý jako Židovské město. I po asanaci na konci 19. století, kdy zbouráním křivolakých středověkých uliček vznikla např. Pařížská ulice a událostech 2. světové války se řada tehdejších staveb dochovala a Josefov je tak dnes vyhledávaným cílem zahraničních turistů.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

V Josefově si kromě Židovského hřbitova mohou návštěvníci prohlédnout řadu synagog, které byly nacisty ničeny napříč celou Evropou. Dochovala se zde i jedna z nejstarších staveb svého druhu, Staronová synagoga z 13. století.

O povodňové katastrofě rozhodují centimetry

Podobně jako v roce 2002 i dnes se na ochranu mimořádně vzácného architektonického dědictví zaměřují další práce na protipovodňových opatřeních. I přesto, že tehdy právě tato oblast byla bráněna nejlepším možným způsobem, od překonání bariér dělily vodu jen centimetry.

„Dnes jsme v Radě hlavního města odsouhlasili velmi důležitý projekt, jež výrazně pomůže komplexnímu systému protipovodňových opatření v Praze. Konkrétně se jedná o kompletní modernizaci a rozšíření stávajícího mobilního hrazení v úseku od Masarykova nábřeží po Dvořákovo nábřeží. Zároveň dojde ke zvýšení bezpečnostní rezervy o 30 cm. U protipovodňových opatřeních nesmíme usnout na vavřínech a je třeba v modernizaci i rozšiřování nadále pokračovat,“ 

uvedl Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro infrastrukturu.

Mezi aktuálně plánovaná bezpečnostní opatření patří navýšení stávajícího mobilního hrazení v úsecích na Masarykově nábřeží, Smetanové nábřeží, Alšově nábřeží, a Dvořákově nábřeží na hranici povodně z roku 2002, k čemuž se ještě přidá bezpečnostní rezerva 40 cm.

Nahrazeny budou také bezpečnostní prvky tvořené pytli s pískem. Veškeré starší konstrukce budou rekonstruovány pomocí moderních materiálů z nerezové oceli. Rozšíření spočívá ve vybudování trvalé spodní stavby mobilního hrazení, která je tvořena základovým pasem, do kterého jsou zakotveny nerezové dosedací prahy a nerezové kotevní desky slupic mobilního hrazení v matném provedení. Součástí stavby je kompletní dodávka komponentů náhradních dílů mobilního hrazení.

Povodně stály nepředstavitelné finanční prostředky

Třiceticentimetrová hranice je pro opatření typická. Na tuto hranici oproti rozsahu povodně z roku 2002 jsou např. konstruovaná protipovodňová vrata na řece Rokytce, přítoku Vltavy. Ústí Rokytky do Vltavy bylo přestavěno za účelem vybudování protipovodňového valu chránicího Prahu. V současnosti má Praha celkem 19 kilometrů různých zábran a valů proti velké vodě.

„Praha už několikrát čelila ničivým povodním. Odstranění jejich následků stálo hlavní město nepředstavitelné finanční prostředky. Vybudování dobře fungujících protipovodňových opatření se mnohonásobně vyplatí. A to nejen ekonomicky, ale především s ohledem na bezpečnost Pražanů a návštěvníků metropole,“ 

říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Praha investuje do nejrůznějších protipovodňových opatření dlouhodobě. Slabinou systému byla nejdéle oblast Tróji, kde byla ohrožena také zoologická zahrada. Vzhledem k údolnímu charakteru lokality zde bylo řešení ochrany před přívalovou vodou obzvláště komplikované. Loni se však podařilo dokončit řadu protipovodňových opatření i v této městské části.

Zdroje: tisková zpráva Magistrátu Hl. m. Prahy, praha.eu, denik.cz, wikipedia.org, ČT, twitter.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze