Top hledané
Výsledky (0)
Zásnubní prsteny při finských svatbách nosí oba, přičemž nevěsta dostane po svatbě prsten nový a obřady se často konají v letních měsících, obvykle v sobotu. Tradiční zvyky jsou podobné těm našim – družička nevěsty ("kaaso"), hravé události jako "morsiamenryöstö" (únos nevěsty) a symbolická gesta, jako je vzájemné krmení svatebním dortem.

Beru si Fina: nevěsta ve Finsku chodí od domu k domu s povlakem na polštář a prosí o peníze

Kristina Valachyová
15. srpna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
13 minut
Speciální rubrika
Finska svatba

Existuje tolik způsobů, jak porovnat dvě kultury. Můžete porovnávat chování obyvatel v každodenních situacích, porovnávat architekturu, způsob života, ale můžeme také porovnávat to, jak oslavují. Rozhodla jsem se pro poslední možnost. Řeknu vám něco o finských svatebních tradicích, které jsem poznala díky návštěvě několika svateb ve Finsku. Pojďme tedy krok za krokem.

Finska svatba
Finska svatba
Finska svatba

Finsko má zajímavou svatební tradici. V minulosti se například nevěsta procházela po svém okolí a v ruce držela povlak na polštář. Někteří to praktikují dodnes. Tradičně si lidé dávají do povlaků na polštáře peníze a dárky, jako jsou látky, ručníky, kapesníky, krajky, ponožky, spodní prádlo a jídlo. Nevěstu doprovází její družička (která byla tradičně starší vdaná žena z rodiny a měla dobré komunikační schopnosti). Tyto dary byly součástí věna a darů pro svatební hosty a některé z nich kolovaly po vesnici. Vybrané dárky nevěsta rozdala také nezvaným hostům. Tato procházka se nazývala "výlet nevěsty" (finsky morsiamenapumatka) a sloužila k pokrytí některých svatebních nákladů. Někdy byl za tímto účelem dokonce najat pomocník, protože pomoc získaná z úspěšné cesty do okolních vesnic byla tak významná. Podle některých příběhů to byla ještě ve 40. letech 20. století (vzácná) tradice. Kdybyste takovou ženu potkali dnes ve městě, mysleli byste si, že je to nějaká žebračka.

Předsvatební tradice

Kihlaus – Zásnuby

Cesta k finské svatbě začíná zásnubami známými jako " kihlaus ". Tradičně nevěsta a ženich nosí zásnubní prsten (kihlat), jednoduchý zlatý prsten na levém prsteníčku. To symbolizuje jejich věčnou lásku a oddanost. Období zásnub může trvat od několika měsíců až po několik let.

Polterabend – předsvatební oslava

"Polterabend" pochází z Německa a je finská předsvatební tradice, které se účastní rodiny a blízcí přátelé. Tato neformální párty se vyznačuje hlasitými zvuky, zpěvem, smíchem a radostí. Hosté rozbíjejí starý porcelán a sklo, které symbolizují roztříštění předchozích životů páru, aby uvolnili cestu pro jejich novou společnou budoucnost.

Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -
Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -, Praha 6

Svatební sauna

Ve Finsku má sauna v kultuře zvláštní místo, což platí i pro svatební tradice.

Svatební sauna je finský zvyk, při kterém nevěsta, často v doprovodu svých nejbližších přátel a rodinných příslušníků, tráví čas před velkým dnem. Věří se, že tento rituál očistí nevěstu fyzicky i duchovně před tím, než se z ní stane vdaná žena. Zážitek ze saunování je plný smíchu, sbližování a přání. Je to intimní a nezapomenutelná událost pro nevěstu a její blízké. Někdy se říká, že sauna pomáhá nevěstě "vypotit" své bývalé partnery před svatbou.

Svatební věno

V minulosti, když se žena vdávala, přinesla s sebou věno (Myötäjäiset). Jednalo se o majetek nebo peníze, kterými její rodina přispívala na podporu nového páru a jejich budoucího společného života. Toto věno mělo zajistit finanční stabilitu páru. Bylo to vnímáno jako gesto dobré vůle ze strany nevěstiny rodiny. Nicméně, stejně jako u mnoha jiných systémů věna po celém světě, tradice myötäjäiset v moderním Finsku z velké části vymizela. Dnes se finské svatby zaměřují spíše na lásku, závazek a partnerství než na výměnu majetku nebo bohatství mezi rodinami.

Oblečení

Tradičně by nevěsta měla být v dlouhých bílých šatech. Šaty mají zakrývat nevěstě ramena, takže součástí oblékání může být i krátké sako nebo šátek. Ženich by měl mít na sobě černý oblek nebo frak. V minulosti nosily nevěsty černé šaty. Můžete to zkusit, abyste ochutili tradiční finskou svatbu, ale vypadalo by to docela divně.

Hosté by se měli oblékat do luxusních šatů, ale ne do večerních rób. Na pozvánkách může být uvedený i dress code pro hosty. Je tu ještě jedna zajímavá věc. Říkám to hlavně kvůli pánům. Hostům není dovoleno svlékat si sako, dokud si ženich nesvlékne to své.

Tradice svatebního obřadu

Většina Finů jsou luterští křesťané. Kromě náboženského obřadu mohou lidé ve Finsku uzavřít také civilní sňatek. Podle některých nedávných průzkumů je tento obřad populárnější. Ať už se obřad koná jakkoli, jedna věc je zásadní. Pár musí získat oddací list, který jim poskytne stát.

Finský svatební průvod

Na rozdíl od mnoha západních svateb nemají finské svatební průvody přísné pořadí. Nevěsta a ženich obvykle kráčejí uličkou společně. Často je doprovázejí rodiče nebo jiní rodinní příslušníci ve víře v jednotu a sounáležitost při vstupu do partnerství.

Shromáždění má stát u vchodu nevěsty a ženicha do kostela, když jdou k oltáři, když kněz recituje Boží slovo a když konečně opouštějí kostel.

Páry si obvykle vybírají nějakou specifickou pochodovou hudbu, kterou hrají při vstupu nebo odchodu z kostela, např. od Mendelssohna, Melartina nebo Wagnera.

Mnoho kostelů po celé zemi má varhany, na kterých se hraje. Když manželé odcházejí z kostela, nechají po sobě shora házet rýži. Mnoho kostelů v oblasti hlavního města tuto praxi zakázalo. Rýže je často nahrazována foukáním bublin nebo házením okvětních lístků růží. Obvykle je dostanete od někoho na svatbě a nemusíte si přinášet vlastní.

Snubní prsteny

Ve Finsku je běžné, že nevěsta i ženich dostávají během zásnub zlaté prsteny. Zásnubní prsteny jsou ve Finsku tradičně ze zlata (ale v dnešní době převážně z bílého zlata). Nosí je oba partneři. Druhý prsten však na svatbě obdrží pouze nevěsta. Prsteny se nosí na prsteníčku levé ruky. Ve finštině se tento prst nazývá "nimetön", což znamená "bezejmenný".

Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -
Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -, Praha 6

Ženich se musí spokojit se zásnubním prstenem, který už má. Svatebčané dostanou od kostela také Bibli jako dárek, kterou ženich nese při odchodu z kostela.

Skutečný luteránský svatební obřad trvá asi 20-30 minut a zahrnuje několik společně zpívaných náboženských písní, čtení z Bible, krátké modlitby, kázání a samozřejmě samotnou svatbu.

Tradice svatební hostiny

The Wedding Toastmaster

Finské svatební hostiny často zahrnují určeného "toastmastera", který dohlíží na oslavy a zajišťuje jejich hladký průběh. Jsou zodpovědní za pronášení projevů, organizování her a řízení večerních akcí.

Taneční a svatební valčík

Živá hudba a tanec nesmějí chybět na žádné tradiční finské svatbě, přičemž pár vede první tanec, nazývaný "häävalssi" neboli svatební valčík. Hudba hraje na finských svatbách klíčovou roli. Jednou z nejpopulárnějších písní, která se hraje na finských svatbách, je " Prinsessa Ruususen Häämarssi " (Svatební pochod Šípkové Růženky). Složil ji Erkki Melartin v roce 1905. Tento okouzlující kousek obstál ve zkoušce času a zůstává oblíbenou volbou finských párů.

Finskou tradicí nevěsty je také nosit zlatou korunu

Nevěsty nosily svatební koruny podobné těm, které nosily švédské nevěsty v 17. století. Během svatební hostiny se nevěsta točí se zavázanýma očima a kolem ní tančí všechny svobodné dívky - ta, které nevěsta nasadí korunu na hlavu, se bude brzy vdávat. Dar svatební koruny také symbolizoval změnu: z nevěsty v manželku. Tradice také říká, že družičky, oblečené podobně (ne stejně), zahánějí špatné myšlenky.

Nevěsta a ženich sedí u určeného stolu, kde nevěsta drží síto přikryté šátkem, do kterého hosté vkládají peníze jako dárky. V některých případech matka ženicha položí porcelánový talíř na hlavu nevěsty, když pár zahájí svatební tanec, obvykle valčík. Porcelánový talíř nakonec nevěstě spadne z hlavy a rozbije se na kousky. Počet dílků předpovídá počet dětí, které by pár očekával.

Finská svatební kuchyně

Recepce se obvykle koná na místě v blízkosti kostela. Může to být v pronajatém hotelu nebo restauraci. Finská svatební kuchyně nabízí lahodnou směs tradičních a současných jídel, která se vyznačuje bohatými chutěmi a čerstvými ingrediencemi charakteristickými pro finskou kuchyni. Svatební menu často obsahuje následující prvky:

Předkrmy: Finské svatební předkrmy se obvykle skládají ze sortimentu studených rybích pokrmů, jako je gravlax (sušený losos) a sleď, spolu se sezónní zeleninou a čerstvě upečeným chlebem. Někdy se podávají i slané karelské koláče.

Hlavní chod: Hlavním chodem na finské svatbě je často maso nebo ryby, například pečené jehněčí, losos nebo síh. K těmto pokrmům se obvykle přidává sezónní zelenina, brambory nebo jiné přílohy.

Zákusek: Oblíbeným dezertem je svatební dort, který se může pohybovat od jednoduchých a elegantních až po propracované a vícepatrové.

Nápoje: Na finských svatbách se obvykle podávají různé nápoje, včetně místních piv, vín a nealkoholických nápojů. Je také běžné podávat finské lihoviny, jako je Koskenkorva nebo hlušinu, jako přípitek na šťastný pár.

Někdy mají děti svůj vlastní stůl se speciálními možnostmi jídel, která považují za atraktivnější.

Nevěsta a ženich společně krájejí dort

V některých částech Finska lidé věří, že osoba, jejíž ruka je umístěna nad rukou druhého partnera, bude ovládat jejich životy. Nejzajímavější částí je ale samotné krájení: když nůž narazí na dno dortu, oba se snaží hlasitě dupnout (ze stejného důvodu). Ten, kdo zareaguje jako první, je považován za dominantní prvek v jejich manželském životě. Pár si zvykne konzervovat vršek dortu, aby ho mohli sníst při prvním výročí svatby (mohou ho zmrazit).

Ke konci se všichni zapojí do závěrečného tance večera. Je to valčík. Má poněkud neobvyklý postup. Každá žena tančí s nevěstou. Muži přitom tančí s ženichem. Pak muži tančí s nevěstou atd. Cílem je, aby si všichni přítomní mohli zatančit s nevěstou i ženichem.

Po svatbě by nevěsta měla zůstat s ženichem několik týdnů, poté se vrátit ke svým rodičům a strávit zde 3-4 týdny, než se vrátí ke svému manželovi. Dokud se jí nenarodí první dítě, mluví se o ní jako o nevěstě.

Další svatební rituály

Únos nevěsty

Jedná se o svatební hru, kdy ženichové unesou nevěstu na hostině a nevrátí ji, dokud ženich nesplní úkoly, které mu hosté zadají. Úkol je obvykle něco, co musí ženich udělat, aby dokázal svou lásku, například napsat báseň nebo odpovědět na otázky o nevěstě (její oblíbené věci, proč ji miluje atd.). Poté se hosté rozhodnou, zda je ženich dostatečně hoden, aby získal svou nevěstu zpět. Alespoň na svatbách, kterých jsem se zúčastnila, jsou výkony, kterých musí ženich dosáhnout, často hloupé. Jednou ho donutili tančit hloupý tanec (tiputanssi), ale řekli mu, že není dost dobrý a že by mu rodiče měli pomoci. Pak se musí přidat jeho rodina, a nakonec musela celá rodina ženicha předvést ten hloupý tanec, aby nevěstu osvobodili. Všichni jsme se zasmáli.

Svatební noc

Součástí svatebního veselí bylo doprovodit novomanžele do ložnice na svatební noc nebo jen tak na návštěvu. Zúčastnila se jí většina hostů a jednalo se o rituál, který symbolizoval změnu životní situace.

Příznivé dny

Některé finské svatební zvyky jsou založeny na pověrách a víře v odvrácení neštěstí a zlých duchů. Nevěsta může například nosit stříbrnou minci v levé botě a zlatou minci v pravé botě. To znamená budoucnost plnou bohatství a prosperity. Ve Finsku, stejně jako v mnoha jiných kulturách, panuje přesvědčení, že existují nejvíce a nejméně příznivé dny pro svatební obřady. Úterý je považováno za nejsmolnější svatební den, zatímco sobota je nejoblíbenějším dnem v týdnu pro finské svatby.

Hra s obuví

Během recepce je běžné, že pár hraje finskou verzi "boty". Sedí zády k sobě a každý si vymění jednu botu. Toastmaster pak položí řadu otázek a pár si vezme vhodnou botu, aby naznačil svou odpověď. Je to v podstatě stejné jako na svatbách u nás.

Několik svatebních zvyků při finských oslavách má svůj původ v jiných částech světa. Například házení kytice připomíná starou římskou tradici. Zvyk patrových dortů sahá až do středověké Evropy. Na svatební hostině se často objevují pokrmy ze sousedních zemí, které odrážejí rozmanité kulinářské vlivy na finskou kuchyni.

Nevěsta je nucena plakat

Tradičně byla nevěsta nucena plakat ("itkettäminen"), aby byla ostatními chráněna před duchy a nadpřirozenými silami. Bylo to součástí svatebních rituálů (přechodový rituál) a po vyplakání byly nevěstě svázány vlasy, jak se na vdanou ženu slušelo. Čím hlasitěji bude nevěsta na svatbě plakat, tím šťastnější bude v budoucnu.

Život po svatbě

Co mě na Finech překvapilo?

Finové mají švédštinu jako svůj úřední jazyk, a to i přesto, že tam žije jen pět procent švédsky mluvících lidí. Všechno v místních obchodech a kancelářích je dvojjazyčné a všichni pracovníci, kteří komunikují s lidmi, musí mluvit plynně švédsky a finsky. Všichni mluví perfektně anglicky, dokonce i starší lidé.

Ticho je dobré, pokud není o čem mluvit

Také mě překvapilo ticho. Jsem na to zvyklá, ale během prvních měsíců mi připadalo divné, že lidé málo mluví. Když se ozvete a pokusíte se o konverzaci na autobusové zastávce nebo ve výtahu, ten druhý je obvykle překvapený a ani neodpoví. Ve střední Evropě je život obvykle velmi rušný a rychlý, děje se tolik věcí, o kterých by se dalo mluvit donekonečna. Finsko je však geograficky velmi odlišné. Vzhledem k tomu, že je výškově roztažená a směrem k severu žije stále méně lidí, logicky ani v těchto končinách není příliš "živo". Lidé dělají po celý rok to samé, nemají moc příležitostí se kulturně bavit a logicky si nemají o čem povídat, protože každý o všem ví a všude už byl.

A to je důvod, proč jsou Finové tak tiší – naučili se, že ticho je dobré, pokud není o čem mluvit. Pokud sedíte vedle někoho v českém autobuse a nejedná se o naštvaného důchodce, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že se spolu dáte do řeči, aby cesta ubíhala rychleji. Ve finském autobuse byste však pravděpodobně slyšeli spadnout špendlík na zem. Pokud nemá Fin co zajímavého říct, raději je zticha – myslí si, že vás nezajímají nepodstatné věci (i když pro někoho ze zahraničí je to téměř vždy zajímavé!). Jak mi jednou řekl kamarád – raději bude v klidu sedět vedle svých přátel v autobuse, než abychom museli na celý autobus probírat počasí. A tak je to se všemi Finy, pokud nejde o oslavy a párty.

Je život ve Finsku opravdu tak těžký?

Život ve Finsku není dokonalý. Jednou z nejhorších věcí je počasí. Zima je hrozná, hrozná tma. Tma způsobuje deprese.

V zimě je pro mě těžké si zvyknout na tmu. V prosinci je východ slunce kolem 10:30, západ slunce po 14:00. Na zimu se dá zvyknout, i když je minus třicet, ale tahle tma je někdy náročná i pro Finy.

Kompenzace přichází v létě - slunce téměř vůbec nezapadá. Světlo je zde po celou noc. Lidé si léta velmi váží. Dokud svítí sluníčko a je teplo, všichni chodí na piknik, lidé jsou v parcích, na pláži, venku, protože vědí, že horko nevydrží dlouho. Sníh je obvykle od konce října do května.

Regulace alkoholu

V obchodech a supermarketech se alkohol prodává pouze pod šesti procenty. Cokoli silnějšího si můžete koupit pouze ve speciálních obchodech. Alkohol se prodává pouze od devíti ráno do devíti večer a v neděli jsou obchody s alkoholem zavřené. Ve Finsku je také divné zajít si po práci na jedno nebo dvě piva. Buď ho pijete pořádně, nebo vůbec. Hlavně nepít během týdne. Studenti jsou asi výjimkou, ale pokud si dáte po práci pivo, lidé si budou myslet, že jste alkoholik.

Začít konverzaci ve Finsku je divné i v baru. Každý je většinou se svou skupinou přátel a neberou to jako místo, kde by se mohli navzájem poznávat. Finové se tam baví a nelíbí se jim to. Pokud nestudujete a nemáte svou třídu ani kolegy, je těžké si najít přátele. Finsko je dobrá země pro ženy. Ve skutečnosti, pokud dokážete odolat počasí (zejména zimě a tmě) a finské mentalitě, je to dobré pro všechny.

Postavení žen je dobré

Jsme si rovni, a to nejen de iure, ale i de facto, a ve Finsku se o "mužských privilegiích" mluví jen velmi málo. Mateřská péče, péče o rodinu, denní péče a školní docházka jsou ve Finsku vynikající a sociální stát poskytuje záchrannou síť.

Finky umí docela dobře skloubit kariéru a rodinu. Vzdělání je také bezplatné a dobré, stejně jako vysokoškolské vzdělání až po univerzitní úroveň. Finské ženy mají velkou flexibilitu ve svých sociálních rolích. Neočekává se od vás, že budete vždy krásná, vždy módní, vždy ženská, domácká nebo pasivní kráska, ale můžete být aktivní, a dokonce i mužská, ale přesto přijímaná. Také se nepředpokládá, že se oženíte hned po škole a budete mít děti hned ve 20 letech, ale můžete se rozhodnout sami.

Život ve Finsku je jako ráj na zemi

Je zde více saun než aut. Finsko je zemí polární záře, půlnočního slunce a nejšťastnější zemí na světě. Oproti nám Čechům si užívají života. Lidé si cení i toho nejmenšího dobra a snaží si užívat života a všeho, co mají. Nezávidí ostatním. Přírody si cení nade vše. Procházky v lese, čtení knihy v parku a ticho. Finové si velmi cení všeho, co je finské. I když jsou finské věci dražší než zahraniční, raději utratí o něco více za cokoli finského, aby podpořili své vlastní značky a své vlastní lidi.

I když se podrobnosti o zvycích mohou v jednotlivých zemích lišit, mnoho zvyků a tradic je stejných. Po celé Skandinávii najdete zvyky symbolizující plodnost, které jsou spojeny se všemi svatebními obřady a uznávají, že nejdůležitější myšlenkou svatby je stát se rodinou a žít život plný lásky a porozumění se svým partnerem. A moje rada na závěr. Jak říká finské přísloví:

"Häissä syödähän surutta, eletähän huoletonna" – Na svatbě je člověk bez smutku a žije bez starostí.

Zdroj: Eventdone.com, Amoriini.com, Weddings.traditionscustoms.com, Worldweddingtraditions.net, Lexiophiles.com, Ibastergoes.com, Herfinland.com, autorské text

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze