Kristiina Mäki je česká atletka finského původu. Specializuje se na dlouhé tratě, její nejoblíbenější je většinou běh na 1500 metrů. Kristiina společně se svým přítelem oznámila na začátku roku radostnou novinu, že čeká miminko. Během těhotenství si stihla odskočit na přehlídkové molo a focení pro Pietro Filipi. K přežití karantény jí nejvíc pomáhá sport! Podělila se s námi o pár tipů, jak si doma zacvičit.
Atletiku dělám zhruba od čtvrté třídy, takže ty gymnastické kroužky před tím nemůžu snad ani počítat. Dělala jsem gymnastiku a moderní gymnastiku, ale v té čtvrté třídě jsem začala dělat kroužek atletiky a tím to celé začalo.
Rodiče nás s bráchou vedli ke sportu obecně. Na ten kroužek atletiky mě ale dovedli spolužáci.
Ne! Byla jsem na jedněch závodech, když jsem byla ve Finsku u babičky a dědy. Byly tam atletické závody, běh na 300 metrů, v tom jsem porazila i kluky. Na základě toho se mě zeptali, jestli si nechci jít zkusit hod kladivem a skok, tak jsem říkala, že nechci.
Rozhodně 1500 metrů. Vždycky se to odvíjí od toho, co člověku v tu danou chvíli nejvíc jde. Takže 1500 metrů, ale běhala jsem i delší.
Samozřejmě ta myšlenka tam byla. Bydleli jsme tam do mých tří let, takže si pamatuju jenom nějaké obrazy. Potom jsem jezdila každé prázdniny k babičce a dědovi. Každopádně to není v dohledné době můj sen se tam přestěhovat. Tu myšlenku ale nezapírám, že by to někdy nevyšlo.
Nikdy jsem neměla žádný bytostní vzor, že bych někoho obdivovala a chtěla být jako on. Ale během té první karantény jsem zjistila, že mě baví trénovat i přesto, že není v danou chvíli nastavený nějaký konkrétní cíl. Trochu jsem se bála, že jak se zrušila olympiáda a všechny závody, tak se mi nebude chtít na jaře trénovat, ale bylo to právě naopak. Nemám problém s motivací, baví mě to. Když mám cíl a trénuji na nějaké závody, tak je to o to větší tlak.
Záleží i na tom, jestli je člověk na soustředění nebo doma v Praze. V běžném tréninkovém dni jsou dva tréninky. Dohromady to dá tak 4 hodiny. Mezi tím nějaká regenerace nebo chodím k terapeutce, takže je to záležitost šesti až osmi hodin. Není to tak, že by člověk odtrénoval a měl volno. Musím tomu přizpůsobit celý den.
Asi mám nejradši masáž. Protože je fajn ten fyzický kontakt i ta přímá síla na ty svaly. Sportovní masáž je většinou hodně drsná. To mi přijde takový nejlepší a mám to nejraději.
V té atletice zná každý každého, máte většinou povědomí o všech. Stačí být někde na závodech nebo na soustředění. Když jede člověk na tři týdny nebo měsíc pryč, tak je to dost času.
Samozřejmě má úplně jinou výkonnost, než já, ale dají se chodit společné tréninky. Třeba delší běhy, kdy se shodneme na nějakém tempu nebo většinou, když je závodní období, tak se chodíme spolu rozcvičovat. Na jaře jsme i spojovali tréninky, že si dával mnohem kratší pauzy a delší úseky, já jsem se tím pádem mohla napojit. Vycházelo to, že jsme mohli běhat spolu. Když člověk chce, tak se to dá i takhle skloubit.
Úplně plánované to nebylo. Já jsem už ale někde řekla, že to nebylo plánované a potom z toho vzniklo, že to byla nehoda. To bych rozhodně nechtěla. Bylo to zrovna v tu dobu, kdy řekli, že olympiáda nebude. Že to vyšlo takhle rychle, to jsme asi ani jeden z nás nečekali. Ale jsme spolu čtyři roky a děti jsme vždycky chtěli. Člověk si tohle nikdy nenaplánuje, navíc si myslím, že jsme se trefili do dobrého okna, kdy ty závody spíš nejsou.
Já jsem byla hodně zaskočená. Nevěděla jsem tak úplně, co se děje. On se začal těšit mnohem dřív než já, což mi pomohlo. Žena jako sportovec nikdy moc neví, kdy to má rozseknout. Když jsem nad tím přemýšlela zpětně, tak si nejsem jistá, jestli bych si sama dokázala říct, že teda teď! Že přestanu trénovat naplno. Takže se to vlastně vyřešilo trošku za mě.
Primární plán je, že bych se chtěla vrátit. Jelikož mám takhle pár vzorů ve světě, co se vrátily úplně v pohodě, tak s tím taky trochu počítám. Samozřejmě nevím, co se stane po porodu a jaké budou okolnosti. Ale jsem rozhodnutá, že bych se chtěla vrátit. Už jsem slyšela i hodně názorů v atletice, že to prostě není možný. To ale člověk nemůže moc poslouchat. Minimálně bych se o to chtěla pokusit.
Mám to přes moji kamarádku Gabrielu, se kterou se známe už od školky. Když jsem jim oznámila, že jsem těhotná, tak říkali, že to nepoznali. Potřebovali pro novou kampaň modely i úplně normální lidi. Později na fashion weeku měli přehlídku, která byla spojená právě s tou kampaní.
Jsem upřímně ráda, že dělám sport. Nemůžu to soudit z jednoho dne, ale necítila jsem se v tom úplně komfortně. Já mám prostě ráda to sportovní prostředí. Ta dřina, která je potom vidět.
Na tom jaře to bylo lepší, jak je tepleji a víc světla. To byla rozhodně lepší situace. Nás to vlastně zase tolik neovlivnilo. Běháme dvakrát denně venku a jediné, kam chodíme, je obchod. Takže to nebylo takové omezení. Nechybí mi zavřené obchoďáky. Do restaurace si občas zajdeme, ale to se dá zvládnout. Teď je to o dost horší, i ta nálada mezi lidmi je horší. Podle mě je důležitý si nastavit nějaký rutinní režim celého toho dne, aby to rychle uteklo. Myslím si, že to je klíčem, aby se to dalo mentálně zvládnout.
Jelikož jsem studovala ČVUT a minulý rok jsem tu školu dodělala, tak občas něco rýsuju. Snažím se, abych to úplně nezapomněla. Vypomáhám i v jedné firmě a mám psa, který mě pěkně zaměstnává. Nic úplně zajímavého tam není.
Nechtěla jsem se vdávat těhotná, takže to nechávám na příteli. Jediné, co jsem řekla, že se nechci vdávat s břichem!