Chápavé, vstřícné a tolerantní ženy rády tvrdí, že jsou se svým partnerem šťastné, protože je šťastný On. No a On je šťastný, protože ona je chápavá, vstřícná a tolerantní. Jak si na tom ale stojí české manželky v porovnání s jinými národnostmi? Fungují naše manželství partnerství skutečně jinak?
A tak se pak může stát, že taková žena zcela zapomene na to, kdo je, jen aby uspokojila svého muže. Jezdí s ním na chalupu, když chalupaření je to poslední, co by měla ráda, Finsko se jako výlet k moři jeví doslova jako idyla a On je přece jen tím, kdo nakonec prodá chalupu, až jeden z nich odejde na onen svět.
Pohádka, kterou všichni známe a co si budeme povídat, asi každá žena si někdy posteskla, že Popelka to sice jednoduché neměla, ale závěr příběhu se zkrátka povedl. No aby ne. Vzala si prince, z chudých poměrů se přemístila do paláce a co víc, žila se svým hodným mužem šťastná nejspíš až do smrti. A to je nejen štěstí Popelčino, ale i většiny jiných princezen, pokud zrovna nevzešly z pera bratří Grimmů.
Jenže tak to v reálném životě zkrátka nechodí, zejména ne v instituci zvané "manželství".
České ženy jsou chtě nechtě pořád ovlivněny tím, že tady byla dlouhá éra nesvobody a jejich jediná naděje, jak se osamostatnit a utéct ze spárů rodičů, bylo vdát se a zůstat ve spárech svého muže. A porodit mu dítě. Nebo rovnou dvě.
České manželky přesně ví, co by chtěly, ale jen málokterá v tom dokáže udělat pořádek a snění přenést v realitu. Snít o manželství je věc jedna, mít snové manželství pak věc druhá.
Někdy se ale pohádka o Popelce vzdálí realitě tak moc, že si člověk až říká, jestli je tohle vůbec možné. Smutným příkladem je například příběh Ireny Neffové, dcery českého spisovatele Ondřeje Neffa, kterou zavraždil její manžel Robert Neff Novák. Ten nejprve tvrdil, že se jeho žena ztratila a dokonce ji i usilovně hledal, až se nakonec ukázalo, že ji zavraždil a tělo zakopal. Přitom ji dlouhou dobu manipuloval, mentálně terorizoval a ponižoval.
Irena Neffová však není jediným "zlým" příkladem, kolik toho některé české "manželky" musí zažívat. Týraná byla také zpěvačka Helena Zeťová, která si ve vztahu s hokejistou Jaroslavem Bednářem zažívala doslova peklo. Rozpovídala se o tom kdysi v talkshow Adély Banášové:
Tak přesně vypadá manželský slib a ruku na srdce, tohle už máme dávno za sebou.
řekla pro LP-Life.cz Milada Musilová z Poradny pro manželství, rodinu a mezilidské vztahy.
Ženy si vdávají v naději, že právě ony budou tou Popelkou a velmi záhy zjistí, že to ne vždy lze zhmotnit. Přitom receptem na dlouholeté manželství je hlavně tolerance, vzájemná láska a pochopení jeden druhého.
Za dlouhověká manželství považují odborníci vztah, ve kterém spolu manželé v „dobrém i zlém“ vydrželi více než 40 let. Jaká to krásná představa.
V naší populaci žije ve věku 55 let a více téměř 39 % celkové ženské populace, z toho je téměř 50 % žen vdaných. V populaci žije ve věku 55 let a více téměř 33 % mužů a z nich je téměř 55 % mužů ženatých.
souhlasí pro LP-Life terapeutka Alžběta Homolová.
V dlouholetých manželstvích řeší páry především kvalitu vztahu. Ta je ale podmíněna nejen tím, zda jsou oba přítomní schopní na vztahu pracovat a být tolerantní, ale také tím, jak dobře se jim žije.
V Poradně pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Rakovník provedli výzkum dlouholetých manželství.
vysvětluje psycholožka Marcela Škábová.
A dodává:
Důvody, které přivádějí do poradny klienty starší 65 let, jsou velice často spojeny s problematikou vlastního partnerského vztahu.
Dlouholetí manželé často řeší problémy svých dospělých dětí nebo vnoučat v rámci soužití více generací. Mívají i obavy o život svých dospělých nezávislých dětí a vnoučat, kteří s nimi nežijí a pouze je navštěvují. Problémy jejich blízkých se pak promítají do jejich partnerského života.
Dále dlouhověcí manželé řeší problémy v komunikaci, ekonomickou situaci, problémy související se změnami chování jednoho nebo obou manželů. Velmi často se potýkají se svými zdravotními problémy nebo s různými onemocněními svého protějšku.
Dalším častým důvodem, se kterým přicházejí dlouholetí manželé, je změna způsobu života v souvislosti s ukončením profesní kariéry, změnou jejich zdraví, které ovlivňuje jejich schopnost postarat se o sebe. A tady začíná problém.
Celý život si stěžujeme, že kdybychom nemuseli do práce, bylo by to vlastně fajn, no a když tam nemusíme, je to tak nějak k ničemu, protože nevíme, do čeho "píchnout". Začneme se nudit a být na partnerovi závislí a problém je na světě. Tělo se ozývá a my, namísto abychom začali něco dělat, upadáme to apatie lítosti a hledání chyb ve svém protějšku.
Problém to ale není jen u starších jedinců. Doba je taková, že chyby vlastně hledá každý v každém a je jedno, zdali jsou spolu rok nebo více. Ani bohatství a dobré společenské postavení vám nakonec nezaručí, že váš vztah vydrží.
tvrdí Homolová.
Své o tom vědí i ženy bohatých mužů. Těm, na první pohled zdá se, nic nechybí, ale i zde je třeba si uvědomit, že ani ony nemají kolikrát na růžích ustláno. Běžná žena tak možná toleruje, že její manžel po práci zajde na jedno a více piv, ale věčer se vrátí a je rád, že má na stole teplou večeři a vedle sebe milující ženu. Oproti tomu takový hollywoodský herec, byznysman nebo politik nejde ani na pivo a kolikrát se domů vrací, když už celá rodina spí a ráno vstává, když mají všichni ještě půlnoc.
Výsledkem pak je to, že ženy takových mužů si sice mohou dovolit kde co, mohou nakupovat, cestovat a bavit se, ale na samém konci tohoto pozlátka vlastně zjistí, že nemají to, co by si přály nejvíc - náruč milujícího muže!
A zde přiichází ženská revolta, kdy ženy - bez ohledu na své společenské postavení - od svých mužů utíkají, protože se nudí nebo mají pocit, že jim život zbytečně utíká mezi prsty.
A že bohatsví není zárukou spokojeného manželství? Samozřejmě! Podívejme se například na manželský život dvou nejbohatších mužů, kteří kdy obývali planetu Zemi. Oba byli rozvedeni se svými manželkami, což je vskutku alarmující. Pokud ani Bill Gates a Jeff Bezos nedokáží udržet své manželky šťastné a udržet si úspěšné manželství, jaké štěstí musí mít ostatní muži, aby své ženy uspokojili? Prostě to není žádná legrace. Většina manželství funguje, když má stabilní finanční zajištění, jelikož právě finance jsou druhým nejčastějším důvodem pro hádky a dokonce i druhou nejčastější příčinou všech rozvodů.
řekl LP-Life Marc Holland, rozvodový právník působící v Kalifornii.
Možná si boháči za peníze nekoupí štěstí, a možná Bill a Jeff nejsou nejhezčí kluci, jaké kdy Bůh stvořili, ale oba jsou vysoce inteligentní a šíleně bohatí, což jistě svůj vliv hraje. A to je - aspoň Jeff Bezos - dokážou vynést doslova až do vesmíru!
Manželky bohatých a úspěšných, ale také pracovně velmi vytížených, mužů. Hmotně velmi dobře zabezpečené, často ale jako synonymum ženy v domácnosti. Jejich označení vzniklo podle zeleně, která obklopuje satelitní městečka, ve kterých žijí. Označení vdova pak symbolizuje to, že žijí většinu času samy bez manžela.
Většinová konzumní společnost je označuje za šťastné ženy. Zelené vdovy ale často bývají svým bezcílným životem, jehož jediným životním údělem je být krásnou manželkou úspěšného muže, znechuceny a unuděny. Často propadají pití alkoholu, užívání antidepresiv případně mají i sebevražedné sklony. Společnost je často nechápe, lidé se domnívají, že zelené vdovy se nemusí nudit, mohou pracovat, věnovat se charitativní činnosti, nebo mohou trávit čas nějakou zájmovou činností.
Mají zdánlivě vše a přitom jakoby neměly nic. Život v luxusu zkrátka neznamená rodinné štěstí.
řekla pro LP-Life.cz Petra, manželka vlivného muže a dodala:
Dříve bylo normální, že byly ženy doma a staraly se o potomky. Nikdo se jich neptal, zda chtějí nebo ne, tehdejší společnost tak byla nastavená.
řekla pro LP-Life.cz, pětaosmdesátiletá Božena Pavlásková a dodala:
Od skutečné idyly to mělo hodně daleko, ale ani tak Boženu nenapadlo, že by svého muže opustila nebo že by přemýšlela, jestli se jí tak vůbec líbí žít.
Protože to, že máte všechno, ještě neznamená, že vám nebude něco chybět. Drahá auta, krásné šaty, miliónové večírky přece nejsou zárukou toho, že se žena bude cítit milovaná a chtěná svým mužem. A zaplácnout díru v srdci tučným kontem je jako do slepeného hrnku zas a znovu lít kafe. Stejně ho nikdy neslepíte tak, aby byl jako nový.
Zdroje: region.rozhlas.cz, Dnes, sama.cz, www.ceskatelevize.cz, vlastní dotazování